Glavni vojni zrakoplovni istražitelj Mario Počinok i zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Michael Križanec obratili su se javnosti u utorak poslijepodne iz vojarne "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku povodom jučerašnje nesreće helikoptera Kiowa Warrior u Zlarinskom kanalu u kojem su živote izgubili piloti Marin Klarin i Tomislav Baturina.
- Jučer poslijepodne poduzete su intenzivne mjere traganja za pilotom. Provođena su iz zraka, na kopnu i u podmorju. Iza sedam sati danas ujutro ronici su detektirali olupinu helikoptera i uočili mrtvo tijelo natporučnika Tomislava Baturine. Prerano je prejudicirati ikakve zaključke, pronađena je 'crna kutija', rekao je Počinok i dodao da bi istraga mogla trajati i do godinu dana.
- Temeljna zadaća povjerenstva je utvrđivanje svih okolnosti koje su dovele do pada zrakoplova, kazao je pukovnik Počinok i istaknuo da je cilj da se ovakve nesreće ne dogode u budućnosti, prenosi Dnevnik.hr.
Objašnjava da će se koristiti svi resursi domovinske sigurnosti te da je američka strana ponudila pomoć i nije isključeno da će Hrvatska ponudu i prihvatiti.
- Nemam nekih konkretnih odgovora i činjenica, s obzirom na okolnosti, molim za dozu strpljenja, kazao je pukovnik, prenosi Dnevnik.hr.
Zapovjednik HRZ-a Križanec kaže da su danas bili koncentrirani na pružanje pomoći obiteljima stradalih i organizaciju komemoracije koja će biti u četvrtak u Zadru. Ispraćaj Marina Klarina bit će u četvrtak, a Tomislava Baturine u petak.
- Aktivnosti smo smanjili na najmanju moguću mjeru i fokusiramo se na pomoć, razgovor i podizanje morala svim pripadnicima HRZ-a jer smo svi duboko potreseni ovom nesrećom. Ovaj događaj tragičan je za HRZ, ali je nemjerljiva tragedija za obitelji naših poginulih, rekao je general Križanec.
General Križanec kazao je kako je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo stupilo u kontakt s američkom vojskom i tvrkom Bell.
- Želimo vidjeti koja bi to bila institucija u Sjedinjenim Američkim Državama koja bi nam mogla dati najadekvatniju pomoć. Dobili smo određene instrukcije kako sačuvati određene dokaze, kako njima rukovati i gdje ih poslati. A na istražiteljskom timu, odnosno na glavnom vojnom zrakoplovnom istražitelju je odluka kada i gdje poslati određene materijalne dokaze i iz njih izvući kvalitetne analize i informacije. Dakle, s tim dokazima HRZ više neće imati doticaja nego vojni zrakoplovni istražitelj, objasnio je Križenec.
- Nađeni su svi materijalni dokazi u smislu digitalnih medija. Nađeni su u moru, ali postoje određene analize za izvlačenje, američka vojska ima vjerojatno mogućnost da spasi podatke, kaže Križanec.
- Drugi helikoper je bio u svojstvu pratitelja, 200 metara iza ovog koji je pao, kazao je istražitelj, prenosi Dnevnik.hr.
Na konferenciji za medije rečeno je da je utvrđeno kako prilikom pada helikoptera nije došlo do eksplozije, a također se doznalo da u letjelici nije bilo instaliranih kamerica koje bi snimale što se događa u kokpitu.
Zapovjednik Zapovjednog operativnog središta brigadni general Krešo Tuškan izvijestio je o detaljima izvlačenja olupine helikoptera te akcije traganja istaknuvši:
- Jučer poslijepodne poduzete su intenzivne mjere traganja za jednim nestalim pilotom, za helikopterom i za dijelovima i dokazima koji bi mogli poslužiti u istrazi ove zrakoplovne nesreće. Traganja su provođena na površini, u podmorju i iz zraka. Koristili su se resursi Ministarstva mora i pomorstva, policije i Hrvatske vojske. Jučer poslijepodne je sonarom ribarska inspekcija pretraživala podmorje i nije uočena olupina helikoptera, ali u popodnevnim satima uključeno je autonomno podvodno vozilo Hrvatske ratne mornarice Remus koje je cijelo poslijepodne i noć pretraživalo podmorje sa svojim senzorima i ti podaci su analizirani. Tijekom noći došlo se do nekoliko točaka za koje se pretpostavilo da bi mogli biti ostaci helikoptera u podmorju i izvršen je zaron rano ujutro ronioca Zapovjedništva specijalnih snaga i HRM-a. Ronioci su u prvom zaronu detektirali olupinu helikoptera i uočili tijelo pilota. Nakon toga je u koordinaciji s policijom, dogovoren zaron policijskih ronioca koji su zaronili i izvršili očevid, fiksirali i evidentirali sve dokaze te tijelo pilota izvukli na površinu. Tijelo je prevezeno u Opću bolnicu Šibenik na patologiju. Iza toga su nastavljene mjere i aktivnosti oko vađenja olupine iz podmorja, korišteni su brodovi HRM-a te ronioci HRM-a i ZSS-a.
Vezano za izvlačenje olupine helikoptera Kiowa, general Tuškan je izvijestio da su tijekom današnjeg dana na brod Hrvatske ratne mornarice izvučena tri veća dijela olupine helikoptera tehnikom dizanja pomoću zraka i padobrana.
- Za danas je ta akcija završena zbog noći, a nastavit će se sutra ujutro te očekujemo da će tijekom sutrašnjeg dana svi dijelovi helikoptera biti izvučeni na površinu, rekao je general Tuškan dodavši kako je cijela zadaća koordinirana s mjerodavnim službama.
- Cijela zadaća koordinirana je sa svim mjerodavnim službama na čelu sa Županijskim državnim odvjetništvom u Šibeniku, policijom, Vojnom policijom i želio bih zahvaliti svim službama koje su pomogle da se nadvlada ova situacija oko nesreće. Hvala policiji, vatrogascima i građanima koji su priskočili u pomoć u najtežim trenucima, kazao je general Tuškan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....