NESTAŠICA

ZAMUĆENA VODA U SPLITU IZAZVALA PANIKU Građani pohrlili u dućane, vode u bocama u večernjim satima gotovo više nije bilo

Do zamućenja vode došlo je nakon obilnih kiša
 Zvonimir Barišin / HANZA MEDIA

Zbog obilne kiše koja danima pada na širem splitskom području, Nastavni zavod za javno zdravstvo (NZZJZ) Splitsko-dalmatinske županije izdao je obavijest građanima Splita, Solina, Kaštela i Trogira da vodu obavezno prokuhaju, doznaje se od Meri Prodan iz Zavoda, koja ističe da je obavijest o prokuhavanju vode izdana kako bi se zaštititle osjetljive skupine stanovništva.

Kako je za Hinu rekla Prodan, još u ponedjeljak je primijećena blaža mutnoća vode, no ne radi se o nekoj većoj mutnoći i ona nije jednako izražena u svim dijelovima Splita jer sve ovisi o kapacitetu vodospreme.

"Ondje gdje je potrošnja vode veća ona se prije zamutila, a u nekim dijelovima Splita praktički nije ni bilo zamućenja. Ondje gdje je mala potrošnja vode upotrebljava se stara voda. Ako građani primijete da je voda mutna, takvu vodu ne bi trebali piti, pogotovo ako u obitelji imaju malu djecu, starije i bolesne osobe te trudnice", objasnila je Prodan za Hinu i dodala da za većinu stanovništva takva voda neće izazvati nikakve smetnje. Rekla je kako su zbog osjetljivijeg dijela stanovništva upozorili da se voda prije pića mora prokuhavati ili pak kupiti voda u bocama.

"To je situacija koja se inače događa kao prirodna pojava jer su Split i njegova okolica na krškom terenu, a kada padnu velike kiše, podzemlje ne može profiltrirati svu vodu pa ona vrlo brzo dođe do izvorišta", objasnila je Prodan.

"Mi nemamo uređaj za pročišćavanje vode ni bazene za filtraciju koji će dodatno pročistiti vodu. Ovo nije prvi, ali ni posljednji put da građani vodu moraju prokuhavati. Nema mjesta nikakvoj panici jer je ta pojava nešto što se događa nekoliko puta na godinu i događat će se i dalje. Mutnoća je bila između šest i sedam jedinica, a po pravilniku je dopušteno do četiri jedinice. Mutnoća do šest jedinica uopće se ne vidi, iznad toga se primijeti, a kada je osam jedinica, voda je zamućena i gotovo crvena te vidljiva golom oku", rekla je Prodan.

Tko se u nabavku vode u utorak sjetio krenuti u večernjim satima, nije se dobro proveo, javlja Slobodna Dalmacija. Naime, već u poslijepodnevnim satima, odmah poslije vijesti kako je došlo do zamućenja vode zbog čega do daljnjega nije za piće, flaširana voda je bila razgrabljena u većini trgovina.

- Vi ste stota osoba koja me pitala za vodu, to je danas top tema! Velike boce od 5 litara nestale su čim su ljudi čuli da ne smiju piti vodu, nemojte se nadati da ćete to negdje pronaći. Tko je mogao misliti da će doći do ovoga, otišle su nam sve zalihe, ali već ujutro stiže nam nova pošiljka - tako je glasio odgovor ljubazne prodavačice u jednom trgovačkom lancu na Splitu 3 koja nam je potom ponudila da se poslužimo preostalim bocama od dvije litre.

Mnogi su u nedostatku najvećih pakiranja doslovno grabili i na blagajne nosili cijelu plastičnu ambalažu koja je sadržavala šest komada po dvije litre. No, u jednom drugom velikom dućanu u tom kvartu, u večernjim satima su samo preostale one od pola litre.

- Šta je ovo, izbor je nikakav, imaju samo malu vodu, i to onu s okusima - nije se mogao načuditi jedan stariji gospodin koji se poduže vrijeme premišljao prije kupnje vode obogaćene okusom limuna.

Jednako su reagirali i Splićani koji bi se zatekli pred stalažama s pićem malih kvartovskih dućana gdje je situacija bila još kaotičnija. Njihove police s vodom, onom negaziranom i gaziranom, doslovno su bile opustošene, uz pokoju iznimku najmanjih pakiranja.

- Kupci se čude kako to da nema ničega i uzimaju šta je ostalo. Evo kod nas imaju samo male bočice za djecu ili nekoliko komada velike s okusom jagode i limete. Uzima se i mlijeko, coca-cola, zavisi tko šta voli - objasnila je uz osmijeh prodavačica u jednom kvartovskom dućanu na Bolu, pokazujući na nekoliko praznih polica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. svibanj 2024 12:01