SPREMNI ZA REAKCIJU

PANIKA OBUZELA TRŽIŠTA Guverner Bank of England najavio intervenciju i smiruje situaciju

Mark Carney
 REUTERS

Tržišta neće čekati, ona su strojevi za sniženja i najprije će reagirati prenaglašeno, a mislit će kasnije.

Taj komentar, koji je jutros prenio BBC, citirajući voditelja investicijskog ureda u UBS-u, vjerojatno najbolje opisuje ono što se na svjetskim burzama zbiva otkako su objavljeni rezultati britanskog referenduma. Europske su dionice pale, na putu prema najvećem padu u nekoliko desetljeća. Moćni indeks FTSE 100 pao je jutros 4,9 posto, što znači da je krenuo prema najvećim gubicima od 2009. godine.

Krenulo je s japanskim tržištem. Europa se probudila kad je Nikkei već pao sedam posto. Pale su i više od toga dionice britanskih banaka u Aziji, HSBC-a i Standard Chartereda. Funta se pak srozala na razine na kojima nije bila od sredine 80-ih. No, guverner Bank of England Mark Carney najavio je kako je spreman intervenirati i osigurati dodatnih 250 milijardi funti kako bi se tržište smirilo. I tržište se malo oporavilo nakon toga.

Umirujući ih, objavio je da su britanske banke otpornije nego u doba financijske krize 2008. i imaju 10 puta više kapitala, a kako se Bank of England neće ustezati od dodatnih mjera bude li tržište previše nemirno.

Kako navode analitičari na raznim stranama, britanske banke su u ovome trenutku najviše izložene zbog odluke o Brexitu jer trguju na zajedničkom europskom tržištu, a tek treba vidjeti kako će se uvjeti trgovanja za njih promijeniti.

Bloomberg citira njemačkog analitičara koji naglašava kako je ovo povijesni moment, a što se dionica i njihove vrijednosti tiče, ulazimo na nepoznat teritorij jer nitko ne može znati koliko mogu pasti. Velika volatilnost tržišta je neminovna. „Banke će biti najjače pogođene jer je pred nama dugo razdoblje neizvjesnosti, s pitanjima o tome koliko snažno će biti pogođeno UK gospodarstvo i hoće li biti imitatora u ostatku Europe“, ocijenio je Ralf Zimmermann iz njemačkog Bankhaus Lampe.

Britanski biznis je uglavnom lobirao za ostanak u EU, ali sada će se morati početi suočavati s posljedicama, a vjerojatno će uslijediti drukčija pravila ulaska na tržište od 500 milijuna potrošača.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. svibanj 2024 18:37