Neki turski dužnosnici imaju 'direktne financijske interese' u trgovini naftom s teroristima Islamske države, kazao je ruski premijer Dmitrij Medvedev objašnjavajući moguće razloge zašto je Turska srušila ruski avion u Siriji u utorak.
- Turski čin je zapravo zaštita Islamske države. To nije iznenađenje, s obzirom na informacije koje imamo o direktnim financijskim interesima koje imaju neki turski dužnosnici vezano uz naftu koja dolazi iz rafinerija koje su u rukama ISIS-a - kazao je Medvedev.
- Nesmotrena i kriminalna djela turskih vlasti... uzrokovala su opasno narušavanje odnosa između Rusije i NATO-a, i to ne može opravdati nikakav interes, pa ni zaštita državnih granica - kazao je Medvede i napomenuo kako Rusija planira otkazati nekoliko važnih poslova s Turskom i zabraniti poslovanje turskih kompanija na ruskom tržištu.
Rusija je već preporučila svojim građanima da ne idu u Tursku zbog terorističkih prijetnji što je rezultiralo otkazivanje putovanja u Tursku od nekih turističkih agencija.
Također, Rusija bi mogla ukinuti projekt plinovoda, koji je Tursku trebao pretvoriti u najveću tranzitnu zemlju plina koji je namijenjen Europi, kao i zaustaviti gradnju prve nuklearne elektrane u zemlji.
Podsjetimo, Turska je srušila ruski borbeni zrakoplov na granici sa Sirijom tvrdeći da su neovlašteno ušli u njihov zračni prostor. No Rusija tvrdi kako nisu prelazili granicu i da je taj čin 'nož u leđa' i direktna pomoć teroristima u Siriji.
Načelnik glavnog stožera Sergej Rudskoj jučer je istaknuo kako je rusko ministarstvo obrane poduzelo dodatne mjere sigurnosti nakon incidenta. Prva mjera je da će ruske bombardere tijekom akcija pratiti ruski lovci. Druga mjera se odnosi na unapređenje proturaketne obrane, zbog čega je ruska krstarica 'Moskva' krenula prema priobalnom području Latakije u Siriji, a treća mjera je prekid svih vojnih kontakata s Turskom.
Ruski ministar obrane Sergej Shoigu nakon incidenta izvijestio je kako će u rusku zračnu bazu u Latakiji uskoro će biti poslan najnoviji ruski raketni sustav protuzračne obrane 'S-400'.
S-400 je ruski najnapredniji raketni sustav protuzračne obrane koji istovremeno može gađati 36 ciljeva sa svoje 72 rakete. Njegov radar može vidjeti sve mete u zraku i na zemlji, a projektiran je da može ukloniti sve postojeće i buduće prijetnje, od špijunskih zrakoplova i strateških bombardera do balističkih raketa.
Turski predsjednik Tayyip Erdogan kazao je pak kako Turska ne želi eskalaciju tenzija zbog rušenja aviona, te da su djelovali tako samo kako bi obranili svoju državu.
Kazao je kako je ruski Suhoj pogođen dok je bio u turskom zračnom prostoru, no kako se srušio u Siriji, iako su neki dijelovi aviona pali i u Tursku i ozlijedili pritom dva Turčina.
Erdogan je napomenuo kako se turska politika u Siriji neće promijeniti.
- Nastavit ćemo sa svojim humanitarnim naporima s obje strane granice. Poduzet ćemo sve mjere kako bi spriječili novi val migranata.
Turski ambasador u UN-u Halit Cevik kazao je jučer da su se dva aviona približila turskom zračnom prostoru i da su upozorena 10 puta u pet minuta da promijene smjer.
Cevik je istaknuo da su oba aviona zatim ušla više od kilometar i pol na teritorij Turske na 17 sekundi i da nije bio poznato čiji su avioni, prenio je Reuters .
- Nakon povrede prostora, avion 1 je napustio turski zračni prostor. Na avion 2 je pucano dok se nalazio u turskom zračnom prostoru iz aviona F-16 koji su bili u patrolnoj misiji na tom području - stoji u pismu Cevika u koje je Reuters imao uvid.
Pismo je objavio i WikiLeaks na svom Twitteru.
"17 seconds" -- how long Russian jet spent in Turkish airspace according to Turkey's letter to UN Security Council:
pic.twitter.com/KdclxUVNCu
— WikiLeaks (@wikileaks)
November 25, 2015
Međutim, rusko Ministarstvo odbrane objavilo je video koji navodno dokazuje da ruski vojni avion nije ušao u turski zračni prostor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....