HOROR U DIPLOMATSKOJ ČETVRTI

TALAČKA KRIZA Devet napadača uzelo taoce u glavnom gradu Bangladeša. 'Vikali su Allahu Akbar'

 Mahmud Hossain / REUTERS

NOVO 22:09 Džihadistička skupina Islamska država (IS) je preuzela odgovornost za pucnjavu i otmicu u petak u restoranu u diplomatskoj četvrti Dhake, glavnog grada Bangladeša, objavila je agencija Amaq povezana s ultraradikalnom organizacijom.

"U priopćenju Amqa koje su prenijele društvene mreže stoji da komandosi Islamske države vode napad na restoran koji posjećuju stranci u Dhaki.

U napadu je ubijeno više od 20 osoba raznih državljanstava, rekao je Amaq koja precizira da su komandosi uzeli taoce u tom restoranu, dodaje ta agencija.

-------------------------------------------------

NOVO 21:43 NBC javlja kako je u napadu ubijeno četvero policajaca, a napadači i dalje drže 20-ak talaca.

---------------------------------------------------------

NOVO 20:43 CBC javlja kako je jedan policajac poginuo u sukobu s napadačima, a najmanje 12 osoba je ranjeno.

----------------------------------------------------------

Naoružani muškarci napali su u petak restoran u koji zalaze stranci u diplomatskoj četvrti glavnog garada Bangladeša Dhake i uzeli taoce, među kojima i nekoliko stranaca, rekla je policija.

Osam do devet napadača napalo je Holey Artisan restoran u otmjenoj četvrti Gulshan u Dhaki, a policija priprema operaciju spašavanja talaca, rekao je Benjir Ahmed, šef specijalne policije Bangladeša.

CNN navodi kako je u restoranu 20 talaca.

Ahmed je kazao kako su napadači bacili bombe na policiju. Jedan je policajac poginuo, a dvojica su ranjena u pucnjavi koja je izbila dok su okruživali restoran, rekla je policija.

Stanar blizu mjesta događaja rekao je kako se mogla čuti povremena pucnjava skoro tri sata nakon početka napada. "Tamo je kaos. Ulice su blokirane. Desetci policijskih komandosa su raspoređeni", rekao je Tarique Mir.

Bangladeš je pogođen nizom napada pri čemu su se uglavnom koristile mačete, a ne vatreno oružje, a mete su sekularni blogeri, ateisti, intelektualci i pripadnici vjerskih manjina u ovoj uglavnom muslimanskoj zemlji sa 160 milijuna stanovnika.

U tri godine ubijeno je više od 50 osoba, a napadi se uglavnom pripisuju džihadističkim skupinama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. svibanj 2024 16:31