MOTOGP VN KATRA

Lorenzo sezonu otvorio pobjedom na noćnoj utrci

Španjolski motociklist Yamahe Jorge Lorenzo slavio je svoju prvu pobjedu na Velikoj nagradi Katara u elitnoj, MotoGP konkurenciji Svjetskog prvenstva...

Svjetski prvak iz 2010. godine došao je na stazi u Losailu do svoje 18. pobjede u MotoGP klasi, te 39. ukupno računaju li se sve tri klase, nakon što je u utrku startao s prvog mjesta.

Premda je preuzeo vodstvo od početka utrke, Hondini jurišnici Casey Stoner i Dani Pedrosa činili su se bržima, što je Stoner ubrzo dokazao preuzevši vodstvo već u trećem krugu utrke.

Španjolac se počeo oporavljati u 14. krugu kada je počeo loviti Australca, inače aktualnoga svjetskog prvaka. Sasvim mu se približio u 19. od 22 kuga, te ga elegantno zaobišao na jednome ravnom dijelu staze.

Sa Stonerovim motociklom očigledno nešto nije funkcioniralo s obzirom na to da ga je u posljednjim trima krugovima prestigao i Pedrosa, te je na kraju utrku završio na trećem mjestu. S obzirom na to da je na polovini utrke imao dvije sekunde prednosti pred Lorenzom, i da se prva od 18 ovosezonskih postaja Svjetskog prvenstva za njega činila dobivenom, sve je jasno.

Pedrosa je sjajan posao na noćnoj utrci u pustinji napravio na samom startu probivši se iz trećeg reda, odnosno sa sedme startne pozicije, na treće mjesto.

Odličnu je formu na početku sezone potvrdio Britanac Carl Crutchlow, koji je drugoj momčadi Yamahe donio četvrto mjesto nadmašivši timskog kolegu, Talijana Andreu Doviziosa.

Izvrstan je debi u MotoGP klasi imao 22-godišnji Nijemac Stefan Bradl, koji je na motociklu druge Hondine momčadi zauzeo sjajno osmo mjesto premda je velik dio utrke bio šesti. Nadmašio je lanjski svjetski prvak klase Moto2 talijanskog velikana Valentina Rossija koji je na Ducatiju zauzeo deseto mjesto. Još je više razočarao Amerikanac Ben Spies, timski kolega pobjednika Lorenza koji je, premda je imao četvrto vrijeme kvalifikacija, završio tek na 11. mjestu.

Otvarajuće pobjede u klasama Moto2 i Moto3 upisali su također Španjolci: Marc Marquez u drugoj, a Maverick Viñales u trećoj klasi po snazi.

Nakon uskrsnog vikenda obojanog u boje španjolske zastave druga postaja Svjetskog prvenstva upravo je Velika nagrada Španjolske koja se u Jerezu vozi za tri tjedna, 29. travnja.