Hrvatska je prvak svijeta!

MELBOURNE - Neka pati koga smeta, Hrvatska je prvak svijeta! Vaterpolska reprezentacija Hrvatske ostvarila je najveći uspjeh u samostalnoj povijesti popevši se na "krov svijeta" pobijedivši u finalu Svjetskog prvenstva u Melbourneu veliku, nekad nedodirljivu Mađarsku, najuspješniju vaterpolsku naciju svih vremena. Velikih, nezamislivih 9-8 nakon dramatičnih produžetaka donijelo je veliko i zasluženo hrvatsko slavlje u Melbourneu.

FRANO VIĆAN: OBRANA JE BILA IGRAČ UTAKMICE

POGLEDAJTE VIDEO SA SVEČANE DODJELE ZLATNIH ODLIČJA

MESIĆ, SANADER I ŠEKS ČESTITALI VATERPOLISTIMA

ŠIMENC: DOŽIVOTNU ZALIHU KEKSA VIĆANU!

Genijalac Ratko Rudić doveo je Franu Vićana, Josipa Pavića, Damira Burića, Andru Bušlju, Zdeslava Vrdoljaka, Aljošu Kunca, Maru Jokovića, Milu Smodlaku, Tea Đogaša, Pavu Markovića, Samira Barača, Igora Hinića i Mihu Boškovića tamo gdje to godinama nije uspijevalo velikim trenerima i velikim generacijama hrvatskog vaterpola.

Hrvatska je prvak svijeta - takvo što uoči puta u Melbourne gotovo nitko nije mogao niti zamisliti, no Ratko Rudić je uspio. Uspjela je volja i motiv njegovih heroja koji su u finalu još jednom nadvisili sami sebe. Naši vaterpolisti više nisu gubitnici - oni su veliki, najveći pobjednici jer su u fenomenalnom polufinalu potopili Srbiju, a zatim u dramatičnom finalu nakon produžetaka i moćnu Mađarsku.

Gubili su Rudićevi igrači 5-7 samo pet minuta prije kraja regularnog dijela utakmice. Kissova bomba rasturila je našu mrežu i činilo se da će naši potpisati još jednu kapitulaciju pred Mađarima. No, mislili su to svi, ali ne i naši igrači. Smogli su snage i vratili se u igru - četiri minute do isteka Đogaš je iskoristio igrača više i smanjio na 6-7, a izjednačenje je donio najmlađi hrvatski reprezentativac Maro Joković dvije i pol minute do kraja.

No, bez fenomenalne obrane Frane Vićana koji je skinuo kontru Mađara i napravio obranu turnira ništa ne bi bilo moguće. Branio je Vićan tijekom cijelog turnira na visokom nivou, često je skidao nemoguće, no u finalu je svoju izvedbu podigao do savršenstva i otvorio vrata velikoj pobjedi, najveličanstvenijoj pobjedi hrvatskog vaterpola.

Mogli su naši igrači utakmicu zaključiti i prije produžetaka da udarac "potopljenog" Hinića Szecsi nije obranio. Kada su se već tako hrabro vratili u igru nakon minusa od dva pogotka, naši su igrači tijekom kratkog odmora odlučili - vrijeme je za veliku pobjedu. I uspjeli su u tome. Osim ponovno Vićana, i naravno cijele momčadi, ključnu je ulogu odigrao još jedan mladac, Pavo Marković. Iako mu je ovo bio prvi nastup na Svjetskom prvenstvu, Marković je najprije projektilom Hrvatsku doveo u vodstvo 8-7, a onda je još jednom pokazao hladnokrvnost.

Najopasniji Mađar u finalu, Gergely Kiss ponovno je izjednačio, a onda je Marković zabio nakon kontre za konačnih 9-8 minutu i pol prije kraja. Pobjedu je Hrvatska zaključila kontrom, inače najjačim mađarskim oružjem, a u završnici je Vićan potvrdio da je trenutačno možda najbolji vratar svijeta. Hrvatska je pobijedila, hrvatska je prvak svijeta. Počelo je veliko slavlje "garnirano" "Lijepom našom" usred Melbournea. Australski su Hrvati s pravom ushićeno skandirali novim svjetskim prvacima. Dogodilo se čudo.

Bila je to, inače, vrlo tvrda i dramatična utakmica s brojnim preokretima. Naši su vodili na samom početku pogotkom Barača, Kasas i Kiss preokrenuli su rezultat do kraja prve četvrtine. Uzvratili su Vrdoljak i Bošković za novo hrvatsko vodstvo, a poravnao Madaras. Smodlakin pogodak je nakon toga anulirao Varga koji je zatim Mađare doveo u 5-4 vodstvo. Iako je zatim zabio Barač, Szivos i Kiss donijeli su Mađarima jedinu (spomenutu) prednost od dva pogotka. Srećom, nakon toga je uglavnom igralo veliko hrvatsko srce. Hrvatska je prvak svijeta.

HRVATSKA:Vićan, Burić, Bušlje, Vrdoljak 1, Kunac, Joković 1, Smodlaka 1, Đogaš 1, Marković 2, Barač 2, Hinić, Bošković 1 (1), Pavić.

MAĐARSKA:Szecsi, Da. Varga 2, Madaras 1, De. Varga, Kasas 1, Szivos 1, G. Kiss 3 (1), Benedek, Fodor, Biros, Molnar, Nagy.

PETERCI: Hrvatska 1 (1), Mađarska 1 (1).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 10 (6),  Mađarska 11 (3).

Sudili su Borelli iz Španjolske i Caputi iz Italije.

Ratko Rudić osvojio 21 odličje s velikih natjecanja

MELBOURNE -  Izbornik hrvatske vaterpolske reprezentacije Ratko Rudić osvojio je na Svjetskom prvenstvu u Melbourneu čak 21 odličje na velikim međunarodnim natjecanjima.

Rudić je daleko najbolji i najtrofejniji vaterpolski stručnjak na svijetu koji u svojoj riznici trofeja ima čak tri zlatne olimpijske medalje, te tri naslova svjetskih prvaka. (H)

Međusobni susreti Hrvatske i Mađarske

MELBOURNE -  Finalni ogled svjetskog prvenstva u Melbourneu bio je 36. međusobni susret hrvatske i mađarske reprezentacije.

Mađari su daleko uspješniji, upisali su 25 pobjeda, Hrvatska je slavila 8 puta, dok su tri susreta završila bez pogodaka. Ukupna razlika pogodaka je 375:300 za Mađarsku.

Bio je to ujedno i četvrti hrvatsko - mađarski okršaj na svjetskim prvenstvima.

U prvom susretu odigranom na SP-u 1998. godine Mađari su slavili 9:8, u Barceloni 2003. godine utakmica je završila bez pobjednika 7:7, a na prošloj svjetskoj smotri u Montrealu 2005. godine Mađari su uvjerljivo slavili 10:4. No, napokon je stigao Melbourne i slatka "zlatna" osveta.  (Hina)

TIJEK UTAKMICE:

KRAJ UTAKMICE

2. produžetak:

1. min - Kraj. Hrvatska je prvak svijeta.

1. min - Deset sekundi prije kraja Rudić zove minutu odmora. Hrvatska ima napad.

1.min - 15 sekundi do kraja. Hrvatska ima napad.

1. min - Bošković je pucao 30 sekundi do kraja, ali vratar Mađarske je izbija van bazena.

1. min - Posljednja minuta igre. Hrvatska ima napad.

2. min - Vićan je obranio udarac, ali suci su dali loptu Mađarskoj.

2. min - Pavo Marković postigao je gol za Hrvatsku. Hrvatska vodi 9-8.

3. min - Hrvatska nije iskoristila napad, ali to isto nisu uspjeli ni Mađari.

3. min - Joković nije uspio izboriti loptu za prvi napad.

1. produžetak:

Kraj prvog produžetka. Hrvatska - Mađarska 8-8.

1. min - Deset sekundi prije kraja Kiss je izjednačio rezultat utakmice. Hrvatska - Mađarska 8-8.

1. min - Hrvatska nije iskoristila napad.

2. min - Mađarska je sa igračem više pogodila vratnicu i lopta je za Hrvatsku.

2. min - Igrač više za Hrvatsku. Marković je doveo Hrvatsku u vodstvo. 8-7.

3. min - Hinić je pokušao, ali lopta od vratara odlazi van bazena. Novi napad za Hrvatsku.

3. min - Prekršaj Mađarske u napadu. Hrvatska ide po vodstvo.

3. min - Joković je bio na lopti, ali mađarski igrač osvojio je prvu  loptu u prvom produžetku.

4. četvrtina:

Regularni dio utakmice je završen rezultatom 7-7. Slijede produžeci u trajanju od dva puta po tri minute. Ako će i tada biti neodlučeno slijede peterci.

1. min - Vratnica je zaustavila zadnji napad Hrvatske. 7-7.

1. min - Hrvatska ima napad za osvajanje naslova svjetskih prvaka.

1. min - 20 sekundi prije kraja Ratko Rudić zove minutu odmora.

1. min - mađarska ima napad, ali lopta je za Hrvatsku.

2. min - Minutu odmora zatražio je izbornik Mađarske.

2. min - Lob udarac Mađarske završio je u vratnici, ali  u idućem napadu Hrvatska ne koristi priliku za vodstvo.

2. min - Vićan je ponovno obranio, ali suci sviraju prekršaj Hrvatske u napadu.

3. min - Nakon što je sjajno Vićan obranio udarac Mađarske, kada je protivnički igrač ostao sam ispred našeg vratara, Joković zabija gol za izjednačenje rezultata. 7-7.

4. min - Hinić i Bušlje uzimaju loptu Mađarskoj.

4. min - Bušlje nije uspio svladati vratara Mađarske.

4. min - Novi napad za Hrvatsku.

5. min - Teo Đogaš je svladao vratara Mađarske i smanjio vodstvo na 7-6.

5. min - Nije uspio ni Barač.

6. min - Vrdoljak ponovno nije uspio svladati vratara Mađarske, ali i protivnici griješe u napadu.

6. min - Mađarska je otišla na dva razlike nakon što je Kiss pogodio gol vratara Vićana. Mađarska vodi 7-5.

7. min - Lopta nije došla do Hinića.

7. min - Isključenje Kunca, ali Mađarska ne koristi igrača više.

8. min - Vrijeme za napad je isteklo. Mađari imaju novi napad u bazenu u Melbourneu.

8. min - Mađarska nije uspjela iskoristiti napad.

8. min - Pavo Marković nije uspio osvojiti loptu u posljednjoj dionici utakmice.

3. četvrtina:

Završila je treće četvrtina. Mađarska vodi 6-5.

1. min - Vićan brani, ali lopta se ponovno odbija do protivničkog igrača koji zabija gol za novo vodstvo Mađarske. Hrvatska - Mađarska 5-6.

1. min - Presing naše reprezentacije na napad Mađarske, ali i isključenje.

1. min - Samir Barač postiže gol za izjednačenje rezultata. Hrvatska - Mađarska 5-5.

2. min - Novi napad za Hrvatsku.

3. min - Isključenje je za protivničku reprezentaciju, ali Vrdoljaku ispada lopta.

3. min - Varga postiže gol za Mađarsku udarcem izvana. Mađarska vodi 5-4.

3. min - Razlozi prekida su problemi sa mjerenjem vremena. Naime, nije išlo vrijeme isključenja igrača Mađarske.

3. min - Vjerojatno su problemi s mjerenjem vremena. Traju konzultacije sudaca i zapisničkog stola.

3. min - Sudac je prekinuo nakratko utakmicu iz nepoznatih razloga.

4. min - Vrdoljak nije bio precizan. Novi napad za Mađarsku.

4. min - Hrvatska nije iskoristila napad. U kontri Vićan brani, ali se lopta odbija Vargi koji postiže gol. Hrvatska - Mađarska 4-4.

5. min - Hrvatska nije realizirala napad, ali dobro reagiraju u obrani i imaju novi napad.

6. min - Izbornik Hrvatske Ratko Rudić pozvao je minutu odmora.

6. min - Molnar je potopio loptu u napadu svoje momčadi i zaradio isključenje.

6. min - Hinić nije uspio iskoristiti priliku u napadu.

7. min - Vrdoljak je odlično reagirao u obrani. Napad za našu reprezentaciju.

7. min - Bošković je ponovno neprecizan. Novi napad za Mađarsku.

8. min - Novi napad za Hrvatsku nakon greške Mađarske u napadu.

8. min - Hinić je izborio isključenje Kasasa. Bošković nije iskoristio igrača više.

8. min - Miho Bošković osvojio je prvu loptu za napad Hrvatske u trećoj četvrtini.

2. četvrtina:

Bošković nije iskoristio zadnji napad za Hrvatsku. Nakon druge četvrtine Hrvatska vodi 4-3.

1. min - Hrvatska nije iskoristila napad, ali to isto čini i Mađarska.

1. min - Vratnica i vratar Vićan spasili su Hrvatsku od kontre Mađarske.

2. min - Hrvatska se obranila s igračem manje i ima novi napad.

2. min - Isključenje za Hrvatsku. Bušlje je morao izaći iz igre.

3. min - Đogaš je sjajno pronašao Smodlaku koji pogađa za novo vodstvo Hrvatske. 4-3.

3. min - Madaras je izjednačio rezultat svladavši našeg vratara. 3-3.

4. min - Peterac za Hrvatsku. Miho Bošković je pogodio za vodstvo Hrvatske 3-2.

4. min - Vićan je obranio udarac Mađarske i Hrvatska ima novi napad.

5. min - Zdeslav Vrdoljak postigao je gol za Hrvatsku . Hrvatska je izjednačila na 2-2.

5. min - Isključenje Varge, Hrvatska ima igrača više.

5. min - Hrvatska je imala napad, ali ponovno ga nisu uspjeli iskoristiti.

6. min - Barač je neprecizan.

7. min - Isključenje Barača, ali vratnica spašava Hrvatsku.

7. min - Burić je napravio prekršaj u napadu.

7. min - Vićan brani udarac Kasasa.

8. min - Joković je odlično pucao, ali ponovno je vratnica bila kobna za njegov udarac.

8. min - Mađarska nije iskoristila napad.

8. min - Joković je bio sporiji od Kasasa i Mađarska ima prvi napad u drugoj četvrtini.

1. četvrtina:

Nakon 1. četvrtine Mađarska je u vodstvu 2-1. Izjednačena igra obje reprezentacije na bazenu u Melbourneu.

1. min - Frane Vićan obranio je težak udarac nekoliko sekundi prije isteka 1. četvrtine.

2. min - Mađarska je imala novi napad, ali rade prekršaj u napadu.

2. min - Kunac je skrivio peterac iz kojeg je Mađarska povela 2-1.

3. min - Kunac je odlično pucao, ali lopti se ispriječila vratnica.

3. min - Teo Đogaš bio je neprecizan za našu reprezentaciju. Mađarska ima novi napad.

4. min - Kasas je pogodio za izjednačenje rezultata. Hrvatska - Mađarska 1-1

5. min - Ponovno prekršaj Hinića u napadu i lopta za Mađarsku.

6. min - Lopta je ponovno za Hrvatsku.

6. min - Hinić je načinio prekršaj u napadu.

7. min - Isključenje za Hrvatsku. Loptu je obranio Vićan, ali ona se odbila Mađarskoj. Na kraju burić uzima loptu za novi napad Hrvatske.

8. min - Samir Barač postigao je gol za Hrvatsku u prvome napadu. Hrvatska vodi 1-0.

8. min - Za Hrvatsku je plivao Bošković i izborio loptu za prvi napad Hrvatske

Trenutno je na bazenu u Melbourneu u tijeku predstavljanje igrača i intoniranje nacionalnih himni.

Početak utakmice je malo kasnio zbog utakmice za treće mjesto između Španjolske i Srbije koju je Španjolska dobila nakon raspucavanja peteraca 18-17.