Kompaktni premium model DS 4 je predstavljen 2021. godine i sada, baš na vrijeme dobiva svoj prvi veliki redizajn. No najvažnija promjena nije tehnološka ili dizajnerska već ime modela. DS 4 sada postaje DS N°4, što bi se trebalo čitati DS broj 4. Novi N°4 je prvi auto koji slijedi shemu imenovanja koja je nedavno uvedena s velikim DS N°8 .
No, iako je najzvučnija vijest, ime nije jedina novost jer revidirani DS sa sobom donosi brojne vizualne i tehničke inovacije.
Iako dimenzije ostaju gotovo identične prethodnom modelu (duljina: 4,40 metara, širina: 1,87 metara, visina: 1,47 metara, međuosovinski razmak: 2,67 metara), DS N°4 predstavlja se u sveobuhvatno osvježenom ruhu. Revidirani prednji dio s crnom maskom, nešto dužim poklopcem motora i osvijetljenim DS logotipom sada je upečatljiviji. Tu su i nova Matrix LED Vision prednja svjetla. Standardno se ugrađuju 19-inčni naplatci, dok su 20-inčni naplatci opcionalno dostupni za plug-in hibrid, koji ostaje najsnažnija varijanta. Straga, redizajnirana svjetla s trodimenzionalnim efektom osiguravaju prepoznatljivost.
Unutrašnjost odmah privlači pažnju novim 10,25-inčnim digitalnim instrumentima, koji se opcionalno mogu kombinirati s head-up zaslonom koji projicira informacije na 21-inčnu površinu na vjetrobranskom staklu. Dopunjuje ga 10-inčni infotainment zaslon, koji je integriran između posebno tankih otvora za zrak s "ultra tankim, skrivenim letvicama". Kao novost tu je i glasovno upravljanje putem ChatGPT-a.
Materijali poput meko teksturiranih tkanina, Alcantare, robusnih aluminijskih dodataka u unutrašnjosti, presvlaka sjedala od napa kože s izgledom remena za luksuzni sat, umetaka od smeđeg jasenovog drva i novog Focal Electra zvučnog sustava s 14 zvučnika i 690 W imaju za cilj naglasiti premium karakteristike i luksuz ovog automobila.
Što se tiće prostora, ništa nije mijenjano. Ekstrovertirani dizajn interijera i dalje krade malo prostora pa je DS N°4 po ponudi prostora straga i dalje ispod prosjeka klase. Ništa se po tom pogledu ne mijenja ni u električnoj verziji jer je i ovdje zadržan središnji tunel. Volumen prtljažnika varira ovisno o vrsti pogona i iznosi 360 litara za električnu verziju, 390 litara za plug-in hibrid i 430 litara za blagi hibrid, što su svakako dobre vrijednosti za jedan kompaktni auto.
Najznačajnija tehnička promjena je svakako uvođenje električne verzije čiji bi pogonski sklop trebao omogućiti doseg od 450 kilometara. Izvedba službenog naziva E-Tense ima 213 KS, 343 Nm i bateriju od 58,3 kWh. Snaga punjenja je 11 kW na AC punjačima i 120 kW na brzim DC punjačima, a DS tvrdi da se 100 km dosega može dodati za 11 minuta. Zbog aerodinamike, električna verzija je spuštena dodatnih 10 mm, nudi i rekuperaciju u 3 stupnja putem poluga iza upravljača i do 100 km/h stiže za 7,7 sekundi.
Vjerojatno najprodavaniji pogon bi mogao biti 1,2-litreni trocilindrični benzinski motor s poznatom blagom hibridnom tehnologijom, 145 KS i 6-stupanjskim automatskim mjenjačem. Ovaj blagi hibrid se zapravo vozi kao "pravi hibrid" i omogućava prevaljivanje kratkih dionica samo na struju.
Plug-in hibrid dolazi s 1,6-litrenim turbobenzinskim motorom, elektromotorom i 7-stupanjskim mjenjačem s dvostrukom spojkom. Najsnažniji je i najbrži model u ponudi s 225 KS i sprintom 0–100 km/h za 7,1 sekundi. Nudi doseg od 81 km na potpuno električni pogon što je 30 posto više nego prije. Kapacitet baterije je 14,6 kWh.
DS N°4 ovim redizajnom nije izgubio ni dizelsku verziju. Ona će imati 1,5-litreni BlueHDi motor i 130 KS te će uslijedit kasnije. Točan datum još nije objavljen.
DS ostaje vrlo nejasan kada su u pitanju informacije o dinamici vožnje. Jednostavno se navodi: „Revidiran ovjes i upravljanje pružaju profinjeno iskustvo vožnje. Tijekom razvoja šasije, poseban naglasak stavljen je na upravljanje koje je istovremeno udobno i dinamično.“ O kakvim se promjenama točno radi se ne navodi.
Službene cijene još nisu otkrivene, a novi DS N°4 bit će dostupan u salonima od kraja ljeta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....