Krađe automobila nisu rijetkost, a sve su češće krađe dijelova, poput katalizatora, LED svjetala, alu naplataka, sofisticiranih retrovizora, upravljača sa zračnim jastucima te kamera za vožnju unazad. Krade se sve što je skupo, a što bi se dobro iskoristilo na nekom drugom, novijem automobilu koji je stradao u prometnoj nezgodi, a nije bio pokriven osiguranjem.
Nedavno se pojavio i novi trend među lopovima. Ono što je nekada bila tek oznaka proizvođača danas je meta kradljivaca i "vrijedna roba" na crnom tržištu. Iza krađa stoji jasna računica i dobro organizirane skupine, a šteta za vlasnike mjeri se u tisućama eura.
Posljednjih mjeseci, naime, u brojnim američkim gradovima, osobito u New Yorku, zabilježen je porast krađa amblema s novijih vozila marki poput Mazde, Honde i Hyundaija. Vlasnici ujutro pronalazerupu u prednjoj maski gdje je nekad bio znak, no pravi problem nije nestali komad plastike – već sofisticirana tehnologija skrivena iza njega.
Jer proizvođači automobila posljednjih su godina integrirali napredne sustave pomoći vozaču (ADAS) u dizajn vozila. Kako bi prednji dio ostao estetski čist, senzori radara i drugi ključni elementi često su smješteni upravo iza amblema marke.
Ti sustavi omogućuju automatsko kočenje u nuždi, održavanje sigurnosnog razmaka i prilagodljivi tempomat. Od 2024. takvi su sustavi obvezni i na svim novim vozilima registriranima u Europskoj uniji, što znači da je sve više automobila opremljeno skupocjenim senzorima, pa je za vjerovati da će se ovaj trend iz SAD-a preseliti i na Stari kontinent.
Za ono što lopovima treba tek par sekundi i odvijač, od troška metu kradljivca može zaboljeti glava jer zamjena ukradenog ili oštećenog radarskog senzora u amblemu nije nimalo jeftina. Cijena samog dijela, ovisno o marki i modelu, kreće se od 500 do 1500 eura. No tu trošak ne završava.
Nakon ugradnje novog senzora nužna je precizna kalibracija sustava kako bi automatsko kočenje i ostale sigurnosne funkcije radile ispravno. Taj zahvat dodatno stoji između 200 i 500 eura. Ukupni trošak tako se može približiti iznosu od 2000 eura, piše Top Gear.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....