Britanski premijer Boris Johnson na intenzivnoj skrbi i dobiva kisik

Britanski premijer Boris Johnson, koji je u ponedjeljak navečer zbog pogoršanja simptoma covida-19 premješten na odjel intenzivne njege u londonskoj bolnnici, dobio je terapiju kisikom, ali nije priključen na respirator, objavili su britanski mediji.
Telekonferencija britanskog premijera Borisa Johnsona
 Andrew PARSONS / AFP

Borisu Johnsonu je proteklog petka, 27. ožujka, potvrđen pozitivan test na koronavirus, a od tada je nastavio izvršavati dužnosti premijera u samoizolaciji. U bolnicu je zaprimljen u nedjelju navečer zbog neprestanih simptoma COVIDA-19.

Za vrijeme boravka na intenzivnom liječenju mijenjat će ga ministar vanjskih poslova Dominic Raab.

Kraljica Elizabeta informirana je o situaciji, objavila je Buckinghamska palača.

Johnsonov glasnogovornik ranije u ponedjeljak nije želio odgovoriti na pitanje ima li premijer upalu pluća, ali njegov premještaj na intenzivnu dovoljno govori o težini situacije.

Zdravstveni stručnjaci koje su kontaktirali britanski mediji kažu da nema sumnje da je Johnson jako bolestan.

Svjetski čelnici poželjeli su mu brz oporavak.

"Šaljem najbolje želje dobrom prijatelju, prijatelju naše nacije, premijeru Borisu Johnsonu. Jako smo tužni što je premještena na intenzivnu njegu. Svi Amerikanci mole za njega. On je jak, odlučan, on se ne predaje", izjavio je američki predsjednik Donald Trump.

"Šaljem svu svoju podršku Borisu Johnsonu, njegovoj obitelji i britanskom narodu u ovom teškom trenutku. Želim mu da brzo prebrodi ovo iskušenje", poručio je francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Gotovo identičnu poruku mu je na Twitteru napisala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

"Moja solidarnost i želje za brzim oporavkom premijeru Johnsonu. Ovo su teški dani za naše zemlje, ali snagom i jedinstvom ćemo pobijediti", napisao je španjolski premijer Pedro Sanchez.

"Talijani su uz Britance u ovom teškom trenutku. Svi za jednoga. Ozdravi brzo, Borise!", poručuje talijanski ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio na Twitteru.

"Moje su misli s premijerom. Budi jak i ozdravi brzo", zaželio mu je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

I hrvatski premijer Andrej Plenković zaželio je u poruci na Twitteru brz oporavak britanskom kolegi Borisu Johnsonu. "Želim brz oporavak svom prijatelju Borisu Johnsonu. Svi se nadamo da će se brzo oporaviti. Stojimo zajedno ujedinjeni u borbi protiv covida-19, odlučni zaštititi zdravlje naših građana", poručio je hrvatski premijer.

Ako ključni pomoćnici Dominic Cummings i Lee Cain budu onemogućeni, zamijenit će ih direktor kampanje i glavni strateg Konzervativaca Isaac Levido. Cummings je također pokazao simptome koronavirusa.

Ujedinjena Kraljevina već se dva puta suočila s sličnom situacijom. U lipnju 1953., tadašnji premijer Winston Churchill pretrpio je moždani udar. Događaj se držao u tajnosti, ni svi ministri nisu bili s time upoznati, a nakon dva mjeseca se Churchill vratio u Downing Street. Tony Blair je dvaput podvrgnut operaciji srca dok je bio premijer ranih 2000-ih. Oba puta se već nakon nekoliko dana vratio na posao. Da nije mogao obavljati dužnost, mijenjao bi ga njegov zamjenik John Prescott sve do izbora novog vođe, rekli su dužnosnici.

Još nije potvrđeno je li premijer onesposobljen za upravljanje državnim poslovima. Od kada su Johnson i ministar zdravstva Matt Hancock testirani pozitivno na koronavirusa, Johnson se pojavljivao u javnosti u nizu poruka koje je objavljivao na Twitteru u kravati i odijelu. No na svojem statusu u petak činio se vrlo umornim.

Johnson, koji se u početku suočio s kritikom da ne čini dovoljno povodom suzbijanja širenja zaraze koronavirusa u Ujedinjenoj Kraljevini, promijenio je svoju taktiku te je 24. ožujka zatvorio peto najveće gospodarstvo i savjetovao ljudima da ostanu kod kuće.

Trenutno ta zemlja broji preko 47 tisuća oboljelih i oko 4,900 smrtnih slučajeva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. travanj 2024 06:19