
U potrazi za nekim drugačijim svjetovima, jeste li možda ikada "zavirili" u onaj ledenjaka? Naime, impozantan izgled tih hladnih divova prati jednako impozantna statistika.
Ledenjaci prekrivaju 10 posto površine Zemlje (u zadnje ledeno doba prekrivali su oko 30 posto) i predstavljaju najveći rezervoar slatke vode na planetu. Procjenjuje se da je u njima uskladišteno čak 75 posto svjetskih zaliha iste.
Osim toga, može ih se - zasad - pronaći u čak 47 zemalja svijeta, i to ne nužno samo u hladnim krajevima. Ima ih, naime, i vrlo blizu ekvatora. Meksiko se, primjerice, može pohvaliti s njih 24, a nekoliko ih broji i Ekvador.
"Kraljicom ledenjaka" pak bi se moglo prozvati saveznu američku državu Aljasku. Pretpostavlja se da ih na njezinu području ima čak 100 tisuća, a većina još uvijek nema ni ime.
Rekorder druge vrste - najveći ledenjak na svijetu - nalazi se pak na Antarktici. Riječ je o ledenjaku Lambert, širokom oko 100 kilometara, dugačkom čak 400 kilometara te dubokom dva i pol kilometra. Što se tiče brzine, nevjerojatnu je postigao 1953. godine ledenjak Kutiah u Pakistanu. On je, naime, u samo tri mjeseca "prevalio" više od 12 kilometara.
Dakle, kao što smo spomenuli, ledenjake se može pronaći u čak 47 zemalja svijeta, no neke od njih ipak se ističu njihovim brojem i ljepotom. To su redom već spomenuta Aljaska, odnosno SAD, zatim Island, Kanada i Novi Zeland.
Aljaska
Ova savezna američka država poznata je po nekim od najvećih i najljepših ledenjaka na svijetu. Jedno od najboljih mjesta za "lov na ledenjake" jest područje pod imenom Prince William Sound, dom njih najmanje stotinjak.
Island
Ova otočna država s pravom nosi nadimak zemlja "vatre i leda". Naime, ledeni pokrivač prekriva 11 posto njezine površine, a upravo je ona dom i jednog od najvećih ledenjaka u Europi, famoznog Vatnajokulla. No, u toj zemlji podignut je u ljeto 2019. godine i spomenik prvom preminulom, odnosno otopljenom islandskom ledenjaku, Okjökullu ili Oku koji je još 2014. godine službeno proglašen mrtvim. Podizanje spomenika i ceremonija koja ga je pratila, kao neka vrsta sprovoda, bili su dokaz surove stvarnosti - ako se ovako nastavi ista sudbina čeka i druge islandske ledenjake u narednih 200 godina.
Kanada
Podno kanadskog Stjenjaka, između jezera Jasper i Louise u provinciji Alberta nalazi se prometnica pod imenom Icefields Parkway. Dugačka 230-ak kilometara, prolazi pokraj više od 100 ledenjaka, kao i planinskih vrhova, predivnih slapova i jezera. Na toj ruti, mnogi se zaustave i kod ledenjaka Athabasca (koji također rapidno gubi na volumenu), a na tom se području nalazi i slavni Glacier Skywalk.
Novi Zeland
Novi Zeland se - osim svojim "ledenjacima blizancima" na južnom otoku - Franzom Josefom i Foxom - može pohvaliti i brojnim drugim čudima tog tipa u području tamošnjih Južnih Alpa. Upravo tamo nalazi se i najviši novozelandski vrh, Mount Cook koji broji 3754 metara. Na njemu je svoje alpinističke vještine brusio Sir Edmund Hillary, prije nego što je osvojio najviši vrh na Zemlji, Mount Everest.