IZDALO IH STRPLJENJE

Američki koncesionar na poznatoj dubrovačkoj plaži tuži državu: ‘Moram zaštiti svoje ulaganje‘

Nakon što joj je oduzeta koncesija za jednu od najatraktivnijih plaža, tvrtka Dubrovački zalasci sunca razmatra tužbu u Washingtonu

Plaža u Dubrovniku

 Dubrovački Zalasci Sunca/

Koncesionar na najatraktivnijoj dubrovačkoj uvali plaži Sumratin, tvrtka Dubrovački zalasci sunca u većinskom vlasništvu američke investitorice Carolyn Alm, tužio je na dubrovačkom Trgovačkom sudu državu za naknadu poslovne štete od 14 milijuna eura. Šteta je, prema podacima koji su nam predočeni iz te tvrtke, nastala zbog jednostranog otkazivanja koncesije na plaži, pa je država, ističu u Dubrovačkim zalascima sunca, zapravo prisvojila njihovo ulaganje u spomenutom iznosu.

- Došao je trenutak kada doista ne vidimo drugi izlaz nego pokušati zaštiti i vratiti dosadašnja ulaganja, ali ostajemo otvoreni za dijalog i rješenje u zakonodavnom okviru - poručila nam je Carolyn Alm, udovica Johna Alma koji je 2014. odlučio uložiti novac u dubrovački turizam. Alm je ishodio 2015. na javnom natječaju Dubrovačko-neretvanske županije koncesiju za plažu Sumratin ponudivši projekt Sunset Beach i krenuo s ulaganjima, ali tada su počeli i problemi.

Rađanje spora

Na županijsku odluku da se Almu dodijeli spomenuta koncesija, naime, na Upravnom sudu žalio se dio ostalih ponuditelja na natječaju. U prvom stupnju Upravni sud u Splitu i Upravni sud u Osijeku potvrdili su prethodne odluke dubrovačko-neretvanske Županijske skupštine i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, pa su žalitelji nastavili pravnu borbu na višem sudu. Visoki upravni sud odbio jednu od tri žalbe 28. ožujka 2019., a druge dvije prihvatio 3. srpnja 2020. i 22. prosinca 2020. Tako je nastala neviđena pravna situacija koja još čeka na razrješenje.

- Donošenjem presuda Visokog upravnog suda od 3. srpnja i 22. prosinca 2020. prestale su važiti sve prijašnje odluke kojima su koncesije dodijeljene koncesionaru te su stavljene izvan snage sve pravne posljedice koje su ti akti proizveli, među ostalim i ugovor o koncesiji - pojašnjavaju u Dubrovačkim zalascima sunca.

image

Plaža Sumratin u dubrovačkoj uvali Lapad

Tonči Plazibat/Cropix

U konačnici, dodaju, Državno odvjetništvo je 2021. od Vrhovnog suda zatražio izvanredno preispitivanje zakonitosti navedenih pravomoćnih presuda Visokog upravnog suda kako bi se razriješilo pitanje koncesija, ali, upozoravaju iz spomenute tvrtke, do sada taj postupak nije donio rezultat.

Istodobno sa započinjanjem odštetnog spora pred Trgovačkim sudom u Dubrovačkim zalascima sunca razmatraju i pokretanje arbitraže pred Međunarodnim arbitražnim centrom (ICSID) u Washingtonu specijaliziranom za sporove ulagača s državom primateljicom ulaganja.

- Plaže su pomorsko dobro u vlasništvu države i jedino pravo koje privatni ulagač ima za naknadu ulaganja je dobit na temelju ugovora o koncesiji. Taj isti ugovor je u ovom slučaju privatnom ulagaču oduzet od strane države i to na temelju tužbe u kojoj privatni ulagač nije bio stranka u postupku - upozoravaju u spomenutoj tvrtki.

Revizija i likvidacija

U svakom slučaju, obitelj Alm je istodobno s pravnom bitkom ulagala u Sumratin, plaćala koncesijsku naknadu i novouređenom plažom obogatila turističku ponudu grada podno Srđa. Na pitanje kako je utvrđen iznos ulaganja u Sumratin, u Dubrovačkim zalascima sunca otkrivaju kako su iznos utvrdili revizorska kuća i financijsko vještačenje koje su ugovorili s Dubrovačko-neretvanskom županijom.

U Dubrovačkim vrtovima sunca otkrivaju kako su na traženje Dubrovačko-neretvanske županije prvotno odustali od zahtjeva za naknadu štete i nastavili poslovati na spornom pomorskom dobru, očekujući da će Vrhovni sud na zahtjev DORH-a provesti preispitivanje zakonitosti navedenih pravomoćnih presuda Visokog upravnog suda kako bi se razriješilo pitanje koncesija.

Napominju kako su 22. studenoga prošle godine na Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku i na Dubrovačko-neretvansku županiju poslali zahtjev za mirno rješenje spora s rokom od 90 dana, ali bez uspjeha.

- Činjenica je da su relevantna državna tijela smatrala da Dubrovački zalasci sunca i dalje trebaju biti u službenom registru koncesija. Očekivalo se kako će Vrhovni sud u roku šest mjeseci donijeti konačnu odluku o sudbini koncesije, ali prošlo je više od dvije i pol godine bez odluke.

Postojanje upravnog spora onemogućilo je financiranje projekta Dubrovačkih zalazaka sunca od strane poslovnih banaka i investicijskih fondova, pa je financiran privatnim pozajmicama te nije završen do kraja. Bez mogućnosti financiranja i u stanju pravne neizvjesnosti, investitori su prisiljeni obustaviti projekt - kažu u Dubrovačkim zalascima sunca, čiji su vlasnici tvrtku krajem prosinca prošle godine poslali u likvidaciju.

Izabrali su likvidaciju, prema riječima Carolyn Alm, a ne stečaj, jer namjeravaju u potpunosti isplatiti svoje obveze prema svim vjerovnicima Dubrovačkih zalazaka sunca.

- Odluka o likvidaciji samo je potvrda da mi kao vlasnici ni na koji način nećemo izbjeći plaćanje svojih obveza, kao što ni ova tužba za naknadu investicije nije ono što smo htjeli. Sve ostalo ovisi o Republici Hrvatskoj i ishodu ove tužbe - poručila je američka investitorica.

Uz odluku o likvidaciji, u Dubrovačkim zalascima sunca donijeli su odluku da ove godine zbog spora s državom neće biti ulaganja u plažu Sumartin, odnosno pripremanja i čišćenja kako bi kupači mogli koristiti plažu. Ostavljaju otvorenom mogućnost da se jave na novi natječaj za plažu Sumratin i, kako nam je rečeno, nastave započetu investiciju u slučaju da dobiju novu koncesiju, dok bi u protivnome od novog koncesionara tražili naknadu za uloženo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. ožujak 2024 11:13