Hrvatsko gospodarstvo zaostaje u inovacijama, ali ovaj program za tvrtke i znanstvenike mogao bi to promijeniti

Suradnja znanstvenog i poslovnog sektora ključna je za rješavanje gorućih društvenih izazova današnjice. U Hrvatskoj tek 8,4% tvrtki surađuje s visokim učilištima, dok je prosjek u Europskoj uniji 10,5%. Projekt Scinergy doprinosi jačoj i kvalitetnijoj suradnji između ova dva sektora

Scinergy 24 speed dating

 /ICENT

U dinamičnom i sve konkurentnijem poslovnom okruženju inovacije su ključne za dugoročni uspjeh i održivost tvrtki. Bez kontinuiranog inoviranja, tvrtke riskiraju da postanu zastarjele i izgube svoju tržišnu poziciju. Da bi do tih inovacija došlo, nužna je suradnja poslovne i znanstvene zajednice te ulaganje u istraživanje i razvoj. U Hrvatskoj ta suradnja još uvijek nije na dovoljno visokoj razini, pa tako prema podacima Svjetske banke tek 8,4 posto domaćih tvrtki surađuje s visokim učilištima u odnosu na Europsku uniju, gdje takvu suradnju prakticira 10,5 posto tvrtki. Također, privatni sektor ulaže 0,78 posto BDP-a u istraživanje i razvoj, dok je prosjek EU-a 1,48 posto. Jasno je da su pomaci u tom području nužni želimo li povećati produktivnost tvrtki i konkurentnost hrvatskog gospodarstva.

Najveći izazovi u uspostavljanju uspješnih suradnji poslovne i znanstvene zajednice su nedostatak komunikacije između ova dva svijeta i financiranje ovakvih suradnji. Znanstvenici ne znaju što industriji treba, a tvrtke često ne znaju gdje potražiti ekspertizu za neki poslovni problem ili za to nemaju vremena. Kao pomoć u ovim izazovima, tvrtkama i znanstvenicima u Hrvatskoj sada je dostupno rješenje kroz nedavno pokrenut projekt Scinergy, kojeg provodi FER-ov Inovacijski centar Nikola Tesla u suradnji sa Svjetskom bankom i Ministarstvom znanosti i obrazovanja, a uz financiranje EU sredstvima.

image

Konferencija Scinergy 24

/ICENT

Kroz speed dating upareno 100 tvrtki i 100 znanstvenika koji pokreću suradnju

Uparujući potrebe industrije s ekspertizom znanstvenika, Scinergy pomaže među njima izgraditi most, usmjeriti istraživanja u smjeru potreba industrije i pomoći objema stranama da lakše uspostave suradnju. S jedne strane tvrtke tako imaju priliku iskoristiti ekspertizu znanstvenika kako bi unaprijedile svoje poslovne procese, proizvode i usluge te svoje poslovanje učinile inovativnijim, dok je za znanstvenike to prilika da komercijaliziraju rezultate svojih istraživanja i primijene ih u realnom svijetu.

Prvi korak u ovom povezivanju bili su speed dating susreti u veljači ove godine, kada su na jednome mjestu spojeni predstavnici više od 100 tvrtki s više od 100 vrhunskih znanstvenika. Odabrane tvrtke svih su veličina, od mikro do velikih, dolaze iz različitih dijelova Hrvatske i različitih industrija te uključuju one koje su već surađivale sa znanstvenicima, kao i one kojima će ovo biti prva prilika. Znanstvenici dolaze s 15-ak znanstveno-istraživačkih institucija, uključujući FER, PMF, Institut Ruđer Bošković, Institut za fiziku, PBF, RGN, FKIT, FOI, FESB i druge.

Nakon speed datinga najkompatibilniji su parovi definirali okvir rada na potencijalnim zajedničkim projektima, a sada je pred njima intenzivno dvomjesečno razdoblje tijekom kojeg će ICENT-ovi stručnjaci svaki par besplatno voditi kroz cjelokupan proces, od validacije i razrade poslovne ideje, preko pravne podrške do usmjeravanja na izvore financiranja. Uparene tvrtke i znanstvenici radit će, primjerice, na primjeni umjetne inteligencije za optimizaciju lanca nabave i predikciju potražnje za pojedinim artiklima, automatizaciji proizvodnih procesa upotrebom robota i senzora, razvoju novih materijala s poboljšanim fizikalnim i kemijskim svojstvima i drugim inovativnim idejama. Neki od njih moći će i besplatno koristiti znanstvenu opremu i laboratorije kako bi testirali neku tehnologiju prije ulaganja i plasmana na tržište.

Cilj je kroz ovakav personalizirani pristup uspostaviti što veći broj kvalitetnih suradnji i inovativnih rješenja te potencijalno kontinuiranih suradnji u budućnosti, a to će onda pridonijeti podizanju inovativnosti i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva te potaknuti ulaganja u istraživanje i razvoj te pametnu specijalizaciju u Hrvatskoj.

3 ključna razloga za suradnju tvrtke sa znanstvenicima

Suradnja sa znanstvenom zajednicom tvrtki može donijeti značajne koristi, a ove su tri ključne:

1. Inovacije i razvoj novih tehnologija

Znanstvenici mogu pomoći tvrtkama u istraživanju i razvoju, što može dovesti do unaprjeđenja postojećih ili stvaranja novih proizvoda, usluga i poslovnih rješenja. Suradnja s istraživačima i znanstvenicima može ubrzati proces inovacija i omogućiti tvrtkama da iskoriste najnovija znanstvena otkrića i tehnološka dostignuća.

2. Rješavanje složenih problema

Znanstvenici i istraživači imaju ekspertizu u određenim područjima, što im omogućuje da primijene napredne metode i tehnike izvan dosega tradicionalnih poslovnih pristupa. Obučeni su da pristupaju problemima na metodičan i analitičan način, što može biti korisno tvrtkama koje se suočavaju s kompleksnim izazovima. Znanstvenici im mogu pomoći da preispitaju postojeće probleme i pristupe te unijeti novu perspektivu kad tvrtke zaglave u pristupu „tako to uvijek radimo“.

3. Pristup specijaliziranom znanju i opremi

Znanstvene institucije često imaju pristup naprednoj opremi i laboratorijima koji mogu biti preskupi ili neisplativi za tvrtke. Suradnjom s ovim institucijama, tvrtke mogu koristiti ove resurse za istraživanje i razvoj, što im može pomoći da brže napreduju u svojim projektima.

Buduće inicijative za povezivanje tvrtki i znanstvenika

Riječ je inače o pilot projektu Svjetske banke za čiju je provedbu odabrana upravo Hrvatska, a po njegovom završetku Scinergy će biti prilagođen za što uspješniju globalnu primjenu. To, međutim, ne znači i kraj projekta u Hrvatskoj, već upravo suprotno – prikupljena iskustva i znanja iskoristit će se za pokretanje novih sličnih projekata. Tako će i sve one tvrtke i znanstvenici koji zbog ograničenog broja mjesta i resursa ne mogu ovoga puta biti dio projekta, priliku za to dobiti u skoroj budućnosti jer Inovacijski centar Nikola Tesla već sada intenzivno radi na sljedećoj inicijativi koja će omogućiti kontinuirano povezivanje znanstvenika i tvrtki radi pokretanja novih suradnji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. svibanj 2024 19:39