TOM DUBRAVEC/ CROPIX
ŠOU NA PARKETU

Kakva drama na Gripama! Čak 17 NBA skauta ispratilo nevjerojatnu utakmicu i ludo slavlje Splita

Teško je prepričati što se sve događalo u završnici, jedan od junaka ipak nije postao tragičar
Piše: Davor BurazinObjavljeno: 31. ožujak 2022. 21:08

SPLIT - MEGA 81:80 (25:27, 13:16, 21:12, 22:25)

SPLIT - Dvorana KK Split. Gledatelja 600. Suci: Kardum, Javor, Čalić.

SPLIT: Perković 21, Runjić 6, Žganec 9p, 6s, 4a, Ukić 7p, 3s, Čampara, Šiško, Jukić 4p, 9s, Kovačevič, Jones 2p, 4s, Shorter 17p, 3s, 3a. Barič 15p, 3s, 4a. Trener: Srđan Subotić.

MEGA: Vujić, Ruzencev 4p, 5s, Jović 22p, 6s, 4a, 3il, Rudan 6, Uskoković, Kočović 3s, Smith 7p, 6s, 13a, Cerovina, Matković 11p, 8s, 3a, Cazalon, Simanić 30, Mušikić. Trener: Vladimir Jovanović.

Kakva drama na Gripama i kakva pobjeda Splita! Teško je prepričati što se sve događalo u završnici, ali dovoljno je reći da je Shorter pet sekundi prije kraja pogodio oba slobodna bacanja za 81:77 i da je tada pobjeda bila spakirana.

Osim što nije bilo spakirano, jer dogodila se jedina moguća kombinacija na koju je Mega mogla izjednačiti. Jović je šutnuo tricu i ništa to ne bi bilo važno da Toni Perković usput nije napravio faul. Joviću je trica ušla i dobio je slobodno bacanje za izjednačenje i produžetak.

17 NBA skauta u dvorani

Perković se “htio ubiti”, očaj je zavladao među Splićanima, ali kazna ih je ipak mimoišla. Jer Jović je promašio bacanje, Jones zagradio loptu i vrijeme je iscurilo. U tom trenutku Shorter je skočio na Perkovića i srušio ga na parket od veselja. Tako jedan od junaka, najbolji u hrabroj momčadi Splita, nije postao tragičar.

Prije toga šokantnog završetka Perković je pogodio tricu od table za 79:74, ostalo je 15 sekundi na semaforu, a uzvratio svojom sedmom tricom Simanić osam sekundi kasnije. Luda utakmica, luda pobjeda Splita. Šesta u sezoni, dvije pobjede su odmakli Krki u borbi za izbjegavanje posljednjeg mjesta.

Sedamnaest NBA skauta se rasporedilo u loži na Gripama, a Boriša Simanić zabio je točno 17 poena (četiri trice) u prvoj četvrtini, zapravo, zabio je 17 u uvodnih, nepunih šest minuta za 14:19. Bilo bi lijepo da je netko od tih skauta došao pogledati nekoga iz domaćih redova, ali istina je drugačija. Stigli su zbog inkubatora Miška Ražnatovića, srećom su u tom Mega inkubatoru i dva hrvatska talenta, Karlo Matković i Matej Rudan. I veliki gazda Ražnatović je sjedio u loži, uredno su mu se svi javili kad je ušao i zauzeo svoje mjesto.

Povratak u život

Split se, u principu, dosta dobro držao u prvom poluvremenu. Iako je u nekoliko navrata izgledalo da bi se Mega mogla odvojiti, Žuti su držali priključak. Na opasnih 20:27 iz 10. minute odgovorili su serijom 9:0, pritom nisu patili skoku (15-16), makar su gosti najčešće igrali sa četiri dvometraša (počeli su s Ruzencevom - 201, Jovićem - 208, Matkovićem - 208 i Simanićem - 211), a Splitu su nedostajala tri visoka (Bajo, Vuko, Kedžo).

Još je opasnije za Split bilo na otvaranju treće četvrtine, jer je Mega u manje od dvije minute s 38:43 otišla na 38:50. Ukupno su napravili seriju 11:0, ali momčad Srđana Subotića opet je pronašla način vratiti se u život. I ne samo to, u sedam minuta su složili 21:2, obrana je postala nepropusna, Shorter, Barić, Ukić, Žganec i Jukić podigli su gledatelje na noge. Tih 59:52 u 29. minuti je djelovalo čudesno, sušu gostiju prekinuo je Jović tricom iz očaja na isteku napada s devet metara. Bilo je jasno da je ta trica “ubila moment” i da će do kraja vladati neizvjesnost. I da Split neće odustati.

19. svibanj 2024 19:50