ORANGE PICTURES VOF/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA Orange Pictures Vof/Alamy/Alamy/Profimedia
TAKO SE TO RADI

Fenomenalna utakmica Barakuda! Hrvatska pomela Crnu Goru, Fatović briljirao u napadu, Bijač na vratima

Hrvatska je u 3. kolu upisala pobjedu protiv Crne Gore (13:8) i ostala u igri za 1. mjesto u skupini
Piše: Dean BauerObjavljeno: 29. srpanj 2021. 08:16

HRVATSKA - CRNA GORA 13:8

HRVATSKA: Bijač (10 obrana), Macan, Fatović 3, Lončar 1, Joković, Bukić 2, Vukičević 2, Bušlje 1, Miloš 1, Vrlić, Obradović 1, Garcia 2. IZBORNIK: Ivica Tucak.

CRNA GORA: Tešanović (11 obrana), Dr. Brguljan, Perković 2, Petković, Čučković, Popadić, Vidović, Ukropina 1, Ivović 2, Spaić, Matković 2, D. Baničević 1. IZBORNIK: Vladimir Gojković.

--------------------------------------------------------------------------------------

Jako dobra, vrlo dobra utakmica i važna pobjeda hrvatskih vaterpolista u Tokiju. Daleko je ona od idealne, to sigurno, no to i veseli jer vidimo poprilično prostora za napredak, ali definitivno značajna pobjeda. Bodovno, rezultatski i psihološki. Pobjeda koja vraća vjeru (onima koji su je možda bili izgubili ili su sumnjali), trijumf koji potvrđuje kvalitetu (jer ova ju momčad neprijeporno posjeduje), a najviše od svega utakmica kojom smo vratili mir. Ugasili nespokoj koji se morao ipak malo "vrzmati" po glavi nakon poraza od Australije i podsvjesno tjerati strah. Bojazan od novog lošeg dana protiv Crnogoraca, a to bi onda...

- Tada bi već lagano bili na povratnom letu iz Tokija. Ovo je značajna pobjeda, ali isto tako valja reći da smo se mi ovom pobjedom samo vratili u igru. Samo smo se vratili, ništa više-

Tako zbori i razumno u konačnici i rezonira izbornik Ivica Tucak. Ma, ni u ludilu nema mjesta za neku euforiju. Nije ovo bilo ništa veličanstveno, kao što ni protiv Australije nije bilo ništa tragično. Tako razmišljati u 2. i 3. kolu nekog turnira je smiješno. Ne, kao što je ono protiv Australije bio loš dan i poraz kao logična posljedica, tako je ovo bila dobro pripremljena, vođena i odigrana utakmica. Kada je tako, pobjeda vam ne "gine".

- Kada idete brodom na daleka putovanja, na drugi kraj svijeta, onda posada unaprijed zna da mora naletjeti i na grmljavinu i nevrijeme. No, valja samo ostati staložen - i dalje se dosta slikovito nadahnutim izjavama izražavao izbornik Tucak. Slikovito, ali bespogovorno točno, precizno.

Dosta je toga bilo drukčije protiv Crne Gore nego kontra Australaca. Od vanjske linije i šuta iz nje koji je razarao suparnikovu obranu, pa velikog udjela u pomaganju vanjskih igrača na bekovskim pozicijama. Obrambeno tu izrazito pohvaljujemo Vukičevića koji je i inače jedan od najboljih pojedinaca cijelog susreta. Bilo ga je posvuda. Obrana - napad - obrana. Tražio je šut (0-4) dok ga nije pronašao i smjestio dvije lopte iza Tešanovića. Dva posljednja gola Hrvatske za odlazak na +5 su njegova, ali nema zamjerki i za ona prethodna 4 šuta jer svi su bili rezonski. Uz sve, u obrani je sudjelovao, pomagao kolosalno. Vratar Marko Bijač je u prvoj četvrtini bio sjajan s čak 5 obrana i ona nas je donekle i održao tu dionicu na 1:1. Napokon su nam "proradili" i centri Vrlić i Lončar. Od izbačaja do golova, iako je malo čudno da suci vide tek valjda svaki drugi prekršaj nad našim sidrašima. Najbolji? Loren Fatović koji je davao ritam u drugoj četvrtini, kada smo se "odljepljivali" (golovi za 3:1, 5:2, 6:3).

Na sve to, odlično je odigrana obrana s igračem manje, ali i napad s igračem više. Jasno da se s takvim učinkom i brojkama mora pobijediti momčad koja j brončana s EP 2020., koja je prije mjesec dana osvojila Svjetsku ligu i koja je odlična inače. Protiv Hrvatske nije takva bila ponajviše zbog Hrvata!

Suparnik je samo jednom poveo, golom Ivovića s igračem više (0:1). Lovre Miloš je iz kontre izjednačio (1:1) i taj je rezultat bio odličan u biti za nas jer je Bijač jednom spasio "zicer" Crne Gore, otevši loptu Spaiću, jer je Garcia netipično za njega dvaput potpuno krivo dodao itd.

U drugoj četvrtini, proradio je igrač više i naša bitnica iz vanjskog reda. Bukić (igraš više, vani je bo Ukropina), pa Fatović (kao i Bukić u desni donji kut Tešanovića), pa Bušlje (igrač više, odbijena lopta od grde nakon šuta Miloša). U točno 1.57 minuta tri gola, vodstvo 4:1 i tu prednost više Barakude nisu ispuštale. Jesu se Crnogorci uspijevali "spustiti" u nekoliko navrata na dva gola minusa, ali ne i manje od toga. Obrana Hrvatske s igračem manje, pokretna, s blokovima.

U trećoj četvrtini je Xavi Garcia koji nije blistav šuter više, dvaput tako lijepo "zavukao" Tešanoviću (8:5 i 9:6, ovo potonje s igračem više), da je već i to navijestilo pobjedu. Jedino što posebno Barakude moraju s Crnogorcima biti oprezno jer protiv njih su znali voditi i 3-4 razlike, pa gubiti utakmicu. Za medalju, primjerice broncu na EP 2020. u Budimpešti. Zato nije bilo mjesta opuštanju. Najbolji crnogorski igrač, Aleksandar Ivović je pomno čuvan. Jasno da će dati 2 gola, ali upravo to... samo 2! I s tek jednom asistencijom. U zadnju se četvrtinu ušlo s prednošću tri pogotka nakon gola Luke Bukića s igračem više, u bliži kut crnogorskog vratara. U posljednjih 8 minuta, Crna Gora je postajala jasno sve nervoznija, puno su brzali, a Ante je kažnjavao. Ante Vukičević. Dva zaredom. Kada je dao svoj drugi, ukupno hrvatski 13-ti (za 13:8), a do kraja 2.17 minuta, e tada smo već mogli početi pisati naslov i tekst s pobjedom Hrvatske.

Prijenos uživo:

4. ČETVRTINA

>>>

3. ČETVRTINA

2. ČETVRTINA

>>> Vukičević puca iz daljine, a njegov udarac brani Tešanović. Ipak, Hrvatska je potom odigrala novi brzi napad nakon kojeg je sam na dva metra ostao Fatović i zabio novi pogodak za Barakude