Larissa Kalaus, Hrvatska - Japan

Jozo Čabraja/Kolektiff/ IHF
BOLAN PORAZ

Novi veliki udarac za Kraljice šoka! Japan slavi, Hrvatsku čeka gotovo pa nemoguća misija

U drugom smo krugu, ali prenosimo 0 bodova, a dalje od toga vodi nas samo luda teorija
Piše: Goran Čičin-Mašansker/SNObjavljeno: 06. prosinac 2021. 21:47

HRVATSKA - JAPAN 26:28

CASTELLON – Gradska dvorana. Gledatelja 500. Sutkinje: Alpaidze i Berezkina (Rusija).

HRVATSKA: Bešen (0+1), Kapitanović, Pijević (6); P. Posavec 3, S. Posavec 3, Kalaus 6(3), Ježić 4, Burić, Šimara, Debelić 4, Turk 5, Mamić, Blažević 1. IZBORNIK: Nenad Šoštarić.

JAPAN: Kametani (8+1), Baba; Nagata 1, Fujita, Gray, Ohyama 1(1), Aizawa 3, Matsumoto, Iwabuchi, Kondo 2, Nakayama 9(4), Yamamoto, Kitihara 4, Sahara 2, Hattori 6(1), Yoshidome. IZBORNIK: Shigeo Kusomoto.

SEDMERCI: Hrvatska 4(3), Japan 9(6).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 min, Japan 12 min.

IGRAČICA UTAKMICE: Kaho Nakayama.

Znalo se da će s Japanom biti teško, riječ je o reprezentaciji koja je namučila i kvalitetne Brazilke. Međutim, nitko nije mogao predvidjeti da će nam nesretni virus uzeti tri važne igračice i to na dan utakmice. Da nesreća bude veća, Ćamila Mičijević, Dora Krsnik i Ivana Dežić su vanjske igračice, a izbornik Nenad Šoštarić u Španjolsku je poveo samo šest vanjskih. Uz sve to, tek oko 19 sati doznala je naša delegacija rezultate testova, bio je to dan iz noćne more...

Uvod u ključnu utakmicu skupine bio je daleko od idealnog, ali naše djevojke nisu dale da ih nevolja slomi. Već u autobusu prema dvorani zapjevale su onu našu 'Malo nas je, al' nas ima', te su na taj način najavile borbu do posljednje sekunde. Dakako, u takvoj neočekivanoj situaciji sav teret u vanjskoj liniji pao je na Larissu Kalaus, Valentinu Blažević i Stelu Posavec.

Borile su se sve naše igračice maksimalno, i tamo negdje do 50. minute izgledalo je to dobro i obećavajuće. Nažalost, izvanredne okolnosti nisu nam išle u korist protiv suparnika koji puno trči, u posljednjih 10 minuta više nije bilo snage i to je Japan znao iskoristiti.

U sredini obrane krenule su Kalaus i Debelić, na halfovima S. Posavec i Ježić, a na pozicijama 1 i 6 naša krila Turk i P. Posavec. Nije krenulo idealno, već u 3. minuti Ježić je isključena na dvije minute zbog dva vezana prekršaja. Japanske rukometašice nemaju visinu, ali ih krasi velika brzina, izuzetna pokretljivost i velika energija koju su iskazivale od samog početka.

Paula Posavec, Hrvatska - Japan

Donijelo im je to u 10. minuti i vodstvo od dva gola razlike (4:6), ali Hrvatice su držale priključak. U napadu su Kraljice šoka igrače jako dobro, s puno kretanja i utrčavanja, proradila je i veza s pivotkinjama, no probleme nam je stvarala japanska vratarka Kametani, članica francuskog Besancona.

Otišle su Japanke na 8:10 u 19. minuti, ali su napravile krivu izmjenu i ostale na dvije minute bez Aizawe što je našim rukometašicama ponudilo priliku za povratak. Brzo smo prokockali tu loptu, ali je nakon toga kapetanica Katarina Ježić zabila dvaput zaredom i donijela izjednačenje. Bili smo u prilici par puta otići na +2, ali par zicera nismo iskoristili, razina koncentracije u tim trenucima nije bila idealna.

Sve u svemu, s obzirom na okolnosti, prvo poluvrijeme (14:14) moglo je dobiti prolaznu ocjenu. Nastavak je pogotkom za novo vodstvo otvorila Blažević svojim prvim golom, pa Turk u 34. minuti zabija za prvu našu prednost od dva pogotka.

Uporne Japanke stvarale su i dalje dosta problema brzim protokom lopte i nezgodnim udarcima izvana, a japanski izbornik odlučio je u 40. minuti krenuti u rizik s igrom sedam na šest. Činilo se da mu se to neće isplatiti, jer smo s tri uzastopna pogotka Debelić i sestara Posavec otišli na 22:19 u 44. minuti. Izgledalo je da se utakmica lomi u našu korist kad je nakon toga Bešen obranila sedmerac, ali tvrd je orah bio taj Japan i uspio se serijom 3:0 vratiti na egal (23:23) 10 minuta prije kraja.

Šoštarić je pozvao minutu odmora, ukazao na pogreške i promijenio obranu u 5-1. Debelić je u 53. minuti zaradila nepotrebno isključenje, a Japanke su preokrenule na 24:25. Srećom, isključena je i Ohayama, ali S. Posavec prodaje loptu u napadu. Japanke gube loptu, P. Posavec promašuje prazna vrata sa svoje polovice, ali ipak osvajamo tu važnu loptu u sljedećem japanskom napadu.

Energetski pad bio je očit, pad koncentracije doveo je do pogrešaka. Još jednu loptu izgubila je S. Posavec, Sahara je iz kontre zabila za 24:26 i stvari su izmicale kontroli. Još jedan time-out Šoštarića koji je izgubio živce i tražio 'idemo gol zabit'. Učinila je to S. Posavec tri i pol minute prije kraja, ali je Japan izborio sedmerac iz kojeg Nakayama zabija svoj osmi gol za novih +2.

Kad je Turk promašila dvije minute prije kraja, bilo je jasno da je sve gotovo. U drugi krug Hrvatska odlazi bez bodova te su izgledi za prolaz u četvrtfinale svedeni na teoriju. Curama svaka čast na borbenosti, ali ovako jednostavno nije išlo...

PRIJENOS UŽIVO:

60 - Kraj! Japan je pobijedio s 26:28!

60 - Turk sada vraća Hrvatsku na minus 2.

58 - Japanci se brane, a onda i zabijaju za tri razlike.

58 - Sedmerac za Japan i novi gol za plus 2.

57 - Stela Posavec zabija za minus 1.

57 - Japan odlazi na plus 2. Hrvatska nije zabila sedam minuta.

53 - Sada je i Japankama isključena igračica, ali Hrvatska ne uspijeva do izjednačenja.

53 - Ana Debelić sada dobiva dvije minute isključenja, a Japan dolazi do preokreta.

51 - Japan izjednačuje.

50 - Kalaus nas vraća u vodstvo!

50 - Drama u završnici! Japan se vraća na 23:23!

49 - Japan se vraća na minus 1.

48 - Dvije minute isključenja za Japan!

46 - Hrvatska se drži u vodstvu.

45 - Sedmerac za Japan, ali brani Bešen!

44 - Hrvatska je na tri razlike! Paula Posavec nas dovodi do velikog vodstva!

43 - Posavec vraća na plus 2!

41 - Japan dolazi do izjednačenja, ali Debelić pod prekršajem zabija za novo vodstvo.

38 - Japan iz brze kontre dolazi do gola, a onda opet dobiva šansu nakon što je Hrvatskoj suđeno probijanje.

37 - Sedmerac za Japan i isključenje za Stelu Posavec. Srećom, Japanke ne pogađaju gol.

36 - Nakayama zabija svoj šesti gol, ali zabija i Turk.

35 - Sedmerac za Hrvatsku i isključenje za Japan. Kalaus vraća Hrvatsku na plus 2.

34 - Kitahara zabija za 17:16.

33 - Japan dva puta ne uspijeva do gola, a Hrvatska bježi na plus 2. Zabila je Turk!

32 - Kalaus sada silovito zabija za 16:15.

32 - Nakayama sada zabija golčinu za novo izjednačenje.

31 - Blažević vraća Hrvatsku u vodstvo.

31 - Počelo je drugo poluvrijeme!

30 - Japan zabija za izjednačenje i s 14:14 se ide na odmor.

29 - Katarina Ježić zabija svoj četvrti za novo vodstvo protiv Japana!

28 - Sedmerac za Japan koji se vraća u egal.

26 - Sedmerac za Hrvatsku i dvije minute isključenja za Japan. Kalaus zabija za novo vodstvo!

26 - Ponovno je izjednačio Japan.

25- Japan ekspresno izjednačuje, ali Ježić odmah vraća Hrvatsku u vodstvo.

24 - Sedmerac za Hrvatsku Kalaus pretvara u vodstvo!

22 - Ježić zabija za 10:10!

20 - Ježić vraća na minus 1.

19 - Japan sada ima dvije igračice manje, ali prvi napad s viškom igračica nismo iskoristili.

18 - Japan se vraća na plus 2.

16 - Sedmerac za Japan i isključenje za Debelić. Japan zabija i svoj treći sedmerac.

15 - Hrvatska izjednačuje! Debelić za 8:8!

14 - Japan ponovno vodi iz sedmerca.

13 - Pijević je obranila, a Paula Posavec zabila na prazan gol za novo izjednačenje.

12 - Sedam metara za Hrvatsku i dvije minute isključenja za Japan, ali ništa od gola. Kametani brani udarac Blažević i ostavlja Japan u vodstvu.

11 - Turk svojim drugim golom donosi izjednačenje.

10 - Japan je na plus 2, ali Paula Posavec vraća na jedan razlike.

8 - Kalaus vraća Hrvatsku u egal, ali Japanke već u idućem napadu opet vode.

7 - Japan je opet u vodstvu.

6 - Stela Posavec izjednačuje na 3:3.

6 - Japanke izjednačuju, a onda i dolaze u vodstvo.

5 - Ana Turk zabija nakon odbijanca. Hrvatska je i kompletna.

3 - Sedmerac za Japan i isključenje za Ježić. Japanke izjednačuju.

2 - Hrvatska je povela iz svojeg prvog napada. Zabila je Debelić!

1 - Japan je imao prvi napad, ali nije uspio zabiti.

1 - Počela je borba Hrvatske i Japana za drugo mjesto!

19.00 - Ogroman udarac za Hrvatsku. Koronavirus ostavio nas je bez Mičijević, Dežić i Krsnik. Pozvane su Gabriela Gudelj i Tena Petika, ali njih nećemo gledati na današnjoj utakmici. Dakle, Hrvatska je ostala na 13 igračica, samo tri vanjske... Više o ovoj temi pročitajte OVDJE.

16.00 - Japanski izbornik Shigeo Kusumota napravio je prvu promjenu u ekipi za susret s Hrvatskom. U sastav je ubacio još jedno lijevo krilo, 26-godišnju Hikaru Matsumoto. I ona igra u klubu Hokkoku Bank iz kojeg je 8 igračica u sastavu Japana.

Iz 16 je ispala vanjska igračica Ayaka Ohmatsuzawa, koja je u prve dvije utakmice odigrala ukupno 38 minuta i zabila 3 gola.

26. travanj 2024 06:38