64. HANŽEK

Sandra Perković vratila je Zagreb u svoje ruke. U kišnom i hladnom Zagrebu, na njezinom najdražem mitingu, 64. Memorijalu Borisa Hanžekovića, olimpijska pobjednica slavila je s hicem iz posljednje serije od 65,09 metara. Nakon prošle godine u kojoj joj je rekord i pobjedu otela Amerikanka Gia Lewis Smallwood, ovaj put se nije dala. Iako shrvana smrću bivšeg trenera Ivana Ivančića, stala je u skliski krug samo zbog njega: - On bi htio da bacam, pobjeda će biti za njega... Mučila se do četvrte serije, no onda je disk odletio do 65 metara. Našla je snage da na kraju baci i devet centimetara dalje.

Ani Šimić ispunila se jedna od dvije želje. Pobijedila je Blanku Vlašić, no nije uspjela napasti osobni rekord. Letvica je ostala daleko od magične granice dva metra. Djevojke su zastale na 1,93. Ana je ovu visinu preskočila iz prvog pokušaja, Blanka iz trećeg, što joj je donijelo drugo mjesto, dok je treća bila aktualna svjetska dvoranska prvakinja, Poljakinja Kamila Licwinko (1,93). Ana je mirno preletjela preko 1,80, tek u trećem preskočila 1,85, u drugom 1,89, pa sve čisto odradila na konačnih 1,93. Blanka je bila puno uvjerljivija na startu. Bez pogreške je letjela preko 1,80, 1,85 i 1,89, no drugog mjesta stajala su joj dva rušenja na 1,93. Nitko od djevojaka nije uspio svladati 1,96. U uvjetima u kojima su skakale, nije ni čudno. I 1,93 je ludo dobro za onu hladnoću i pljusak.

Novopečeni prvak Europe na 400 metara, Britanac Martyn Rooney upisao je treću pobjedu za redom. Slavio je sa 45.49. Svjetski prvak iz 2007. i brončani olimpijac 2008., Finac Tero Pitkämäki, osvojio je natjecanje u bacanju koplja hicem iz treće serije od 84,72 metra. Nijemac Thomas Röhler vodio je do tog hica s onim početnim od 82,42, no to mu je na kraju bilo dovoljno za drugo mjesto. Tero je prošle godine u Zagrebu bacio rekord mitinga sa 86,36 m.

U skoku s motkom slavio je Španjolac Didac Salas s preskočenih 5,20, ispred našeg Ivana Horvata koji se zaustavio na 5,00. Naš Sanjin Šimić slavio je u skoku u dalj sa 7,49 m, Kubanac Alexis Copello u troskoku sa 16,66, a Kenijac Lawrence Kemboi Kipsang na 3.000 m zapreke sa 8:19.58. Francuskinja Myriam Soumare prva je prošla ciljem utrke na 200 metara (22.75), Amerikanka Brenda Martinez one na 1.500 m s vremenom 4:05.46, a Kenijac Ferguson Cheruiyot na 800 m (1:45.76). U utrci na 100 m prepone prva je ciljem prošla Amerikanka Nia Ali sa 12.92, dok je Memorijalnu utrku Boris Hanžeković na 110 m prepone osvojio europski prvak, Rus Sergej Šubenkov. Deset prepona preletio je za 13.39. Svjetski rekorder Aries Merritt bio je tek četvrti sa 13.58.

- Konačno da sam i ja nešto osvojio. Nisam učestali pobjednik. Dobro, imam europsko zlato, ali ovo je super. Imao sam manju pogrešku na startu, ali zadovoljan sam - rekao je Šubenkov, kojem je pripao pokal Sportskih novosti. U najbržoj utrci večeri, Jamajčanin Kemal Bailey Cole jurnuo je prvi ciljem s vremenom 10.07. Isto je trčao i drugoplasirani Asafa Powell. Kiša je uništila mnoge, no ne i Hanžekovićev memorijal. Nije se dao unatoč svemu, 64. godinu za redom...

26. travanj 2024 14:12