Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
Regija

‘On je potrošio sve kredite i završio karijeru u FNC-u, sretno mu dalje. Pejića ćemo ispoštovati‘

Dražen Forgač

 FNC
Razgovarali smo s prvim čovjekom vodeće regionalne MMA organizacije uoči priredbe u osječkom Gradskom vrtu

Medijsko vaganje i posljednja sučeljavanja boraca su već bili završili, polako je krenulo motanje kablova i demontaža pozornice, a publika i borci ubrzano su napuštali Gradski vrt. Počinjalo je polako zatišje pred buru, odnosno u ovom slučaju - pred FNC 32 priredbu. Prije nego što je, međutim nastupila prava karantena, "omerta" ili "izborna šutnja", kako vam drago, u osječkoj smo dvorani sreli Dražena Forgača, čelnog čovjeka vodeće MMA organizacije jugoistočne Europe i s njim održali finalni razgovor uoči borilačkog festivala u Gradu na Dravi.

Očekivanja od eventa

- Znao sam da je "card" dobar, ali sada nakon što sam vidio sve borce ovako okupljene na medijskom vaganju, odnosno sučeljavanju, očekujem doista sve najbolje, odnosno najviši nivo. Očekujem da u kavezu isporuče najbolje što imaju u svom arsenalu i da publika uživa u festivalu MMA sporta - rekao nam je "Forgy" u uvodnom dijelu razgovora.

Četiri godine, šest mjeseci i 16 dana, točno toliko je prošlo otkako je FNC posljednji put gostovao u osječkom Gradskom vrtu. Što bi naš sugovornik odgovorio da mu je netko tada rekao da će se vratiti na isto mjesto, ali s eventom koji će predvoditi Tom Breese i Marchin Prachnio?

- Ako se ne varam, oni su obojica tada drmali UFC-om i to tada za nas definitivno nije bilo realno. Nekad od imena koje danas gledamo u UFC-u, međutim, možda kroz koju godinu također budemo gledali u FNC-u. To je jedan ciklus koji se događa i smatram da će kod nas biti sve više borbi takve razine i naravno da mi je zbog toga drago.

Proces je dvosmjeran. S jedne strane imamo borce koji iz UFC-a stižu u FNC, a s druge oni koji idu obrnutom putanjom. Ima li i na ovom "cardu" kandidata za najveću promociju na svijetu?

- Naravno, na svakom našem "cardu" se nalaze imena koja vrlo brzo mogu zasjati na najvišem nivou, tako da ih svakako ima i na ovom. To je jako dobro i za FNC, da stvaramo imena koja će prije ili kasnije završiti u UFC-u i odraditi tamo ugovor ili dva. Kap što sam više puta rekao, ja svima želim da postanu UFC prvaci, ali znamo da to nije najrealniji ishod s obzirom na ogromnu konkurenciju koja tamo vlada, kao i s obzirom na činjenicu da se tamo greške ne praštaju - rekao je Forgač pa nastavio:

- U tom smislu imamo i nedavni povratak Ivana Erslana u FNC, oko kojeg se odmah stvorio "hype", tako da mu ne nedostaje ponuda u smislu protivnika, a publika i sama predlaže s kim bi se mogao boriti. Sve je to pozitivno za nas i trudit ćemo se što više boraca izgraditi u smjeru, kako bi i cijeli sport u regiji što više rastao.

Šikićev pad na vagi i otkaz

Jedna od neizbježnih tema bio je i pad Vladimira Šikića na vagi, odnosno kršenje uvjeta zbog čega je najprije otkazana inicijalna glavna borba večeri s Filipom Pejićem, da bi na koncu hrvatski borac s berlinskom adresom dobio i izvanredni otkaz iz FNC-a.

- To je jedan krajnje neprofesionalan pristup, da dođeš toliko pretežak na vagu u glavnoj borbi večeri, nakon što si već jednom otkazao nastup na FNC-u. To definitivno nije profesionalno s njegove strane, a osim toga, nije imao baš ni neki valjan izgovor, osim da ne može skinuti kile, a što je za jednog profesionalca nedopustivo - istaknuo je prvi čovjek FNC pa nastavio;

- Organizacija mu je ponudila alternative, odnosno uvjete po kojima bi se taj meč ipak održao. Prije svega, tu mislim na kilažu koju bi trebao imati do samog meča, a koja ne bi prelazila deset posto dopuštene kilaže za kategorije, odnosno 77 kilograma, što je sasvim korektno. On to nije prihvatio i nije nam preostalo ništa drugo nego zahvaliti mu se, raskinuti ugovor i prekinuti priču s njim.

Jesu li za vrata FNC-a za Šikića trajno zatvorena?

- Radi se o dečku koji ima 36 godina, mislim da je on potrošio sve kredite u FNC-u i sretno mu dalje. Nismo mogli to više tolerirati, želim mu sve najbolje u karijeri, ali što se FNC-a tiče, mislim da je to to.

Jesu li postojale ikakve indikacije da bi moglo biti problema sa Šikićem i njegovom težinom?

- NI "matchmakerima" ni bilo kome drugom on nije rekao da je pretežak, osim što sam na sučeljavanju nakon press konferencije primijetio da je on drastično veći od Pejića, koji je u tom trenutku imao još četiri kilograma za skinuti. Prošlo mi je kroz glavu: "Koliko ovaj ima kila" jer sam vidio da je teži, da je veći i da je još pun vode. Osjetio sam da bi moglo biti problema, ali opet sam razmišljao na način da čovjek ima 15 profesionalnih borbi i očekivao sam da je dorastao situaciji. Pokazalo se, međutim da nije.

Ova situacija dolazi neposredno nakon FNC 31 priredbe u Beogradu, gdje je težinsku marginu debelo premašio i Greg Hardy...

- Hardy je drugačija situacija jer se radilo o teškoj kategoriji, a i to je Darko Stošić koji je rekao da ga ne zanima koliko njegov protivnik ima kila. U manjim je kategorijama, međutim, to ogromna prednost. Šikić ne bi ušao u meč ni kao velteraš, nego kao borac srednje kategorije, a to nema smisla. Borio bi se Pejić i u toj varijanti, ali tim je donio pravilnu odluku da to nema smisla i zašto da ga se uopće izlaže takvom riziku. Na kraju krajeva, ako bi kojim slučajem izgubio taj meč, nitko ne bi rekao da je Šikić bio teži, nego tko je kriv Pejiću što je uopće prihvatio taj meč - rekao je Forgač pa dodao:

- Mi ćemo kao organizaciji ispoštivati sve obveze prema Pejiću i on će biti plaćen za ovaj nastup kao da se borio budući da je on sve odradio kako treba, a Šikić je, s druge strane, završio svoju karijeru u FNC-u.

Što je sljedeće za "Nitra"?

Hoće li se za "Nitra" uskoro naći alternativa, odnosno možemo li ga očekivati na "cardu" neke od nadolazećih priredbi?

- Pokušat ćemo mu što brže naći protivnika za neki od narednih evenata. Iza njega je sada cijeli kamp i skidanje kilograma, tako da, iako nije odradio meč, prošao je cijeli taj pripremni proces i ne znam koliko je pametno odmah nastaviti sa sljedećim kampom. Tijelu je ipak potreban odmor. Sve ćemo, međutim, dogovoriti s njegovim timom i naravno da je svojim pristupom zaslužio da mu što prije izađemo u susret.

Za kraj je "Forgy" poslao poruku svim FNC fanovima, kako onima koji će osječku priredbi pratiti uživo iz dvorane, tako i onima koji će to činiti putem TV ekrana:

- Svi koji mogu neka dođu u Gradski vrt jer smo pripremili zbilja fantastičan "fight card", moći ćete vidjeti MMA na najvišoj razini, kao i FNC produkciju za koju se već zna da je vrh vrhova. Očekuje vas preko četiri sata vrhunske zabave, vrhunskih borbi i sjajnog "showa". Oni koji se odluče pratiti preko malih ekrana, to mogu učiniti preko platforme Voyo za cijelu regiju, a na FNC TV-u izvan regije. Uživajte u borbama!

20. lipanj 2026 17:08