Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
UFC

Ovo se ne viđa često! Bivši FNC borac zaradio slomljenu čeljust u UFC meču, bio je primoran predati meč

Harry Hardwick (lijevo) vs. Marwan Rahiki (desno) | UFC Fight Night 269

 LOUIS GRASSE/ZUMA PRESS/PROFIMEDIA Louis Grasse/zuma Press/profimedia
Hrabri Englez je ipak morao predati meč kako bi se spasio težih ozljeda, a sada ga čeka duži oporavak.

Marwan Rahiki (8-0) nije dobio nokaut kakav je priželjkivao, ali je u svom UFC debiju ipak došao do dojmljive završnice. Na UFC Vegas 114/UFC Fight Night 269 priredbi svladao je Harryja "Houdinija" Hardwicka (13-5-1) prekidom između druge i treće runde, nakon što je Britanac u svom kutu sugerirao da mu je čeljust slomljena.

Borba je od samog početka nudila puno više od klasičnog debija protiv iskusnog protivnika. Rahiki je rano pokazao jasnu namjeru, ali Hardwick nije došao u oktogon glumiti žrtvu. Dapače, Britanac je kroz prvu rundu više puta vrlo dobro pogađao direktima i krošeima, hvatao ritam i čak uspio iskoristiti jedan kick da skoči Rahikiju na leđa i zaključa “body triangle”. Nije dugo zadržao tu poziciju, no već tada bilo je jasno da će Rahiki morati itekako zaslužiti ovu pobjedu.

Prva runda protekla je u vrlo živom tempu. Rahiki je udarao nogama u tijelo i noge, radio “knee stompove”, ubacivao snažne krošee i pokušavao slomiti protivnika snagom, dok je Hardwick odgovarao vrlo čistim ručnim tehnikama i dobro čitao pojedine situacije. Rahiki je u završnici runde pogodio i “spinning back kick” u tijelo, ali Hardwick je i dalje bio posve u meču.

Druga runda donijela je još žešći ritam i upravo tada se počela lomiti borba. Hardwick je otvorio dobro, jednim lijevim udarcem čak nakratko uzdrmao Rahikija, ali vrlo brzo je uslijedio odgovor. Rahiki je pogodio čist “high kick”, krenuo naprijed i uz ogradu zasuo Britanca serijom udaraca. U tim trenucima činilo se da bi većina perolakaša pala, ali Hardwick je nekako pronalazio način da preživi, vrati se prema sredini kaveza i ponovno uzvrati.

Rahiki ga je više puta ozbiljno uzdrmao krošeima i serijama uz ogradu, a Hardwick je iz minute u minutu primao sve veću štetu. Krvario je iz usta, ali nije prestajao odgovarati. Čak je uspio upisati i rušenje pred kraj runde, no Rahiki je vrlo brzo okrenuo poziciju i završio u gornjoj kontroli. Nije bilo puno akcije na tlu, više se radilo o kratkom predahu nakon vrlo nasilne i iscrpljujuće razmjene. Kada su ponovno ustali, Rahiki je odmah zaprijetio novim “high kickom”, ali runda je završila prije nego što je stigao potpuno zaključiti posao.

Ipak, ono što se nije dogodilo do kraja druge runde dogodilo se u pauzi. Hardwick se vratio u kut i svojim trenerima rekao da mu je čeljust slomljena. To je bilo dovoljno da ga njegov tim nagovori na predaju prije početka posljednje runde.

Rahiki je tako ostao neporažen i odmah u svom prvom UFC nastupu upisao pobjedu koja će odjeknuti. Nije došao do ekspresnog nokauta koji je želio, ali jest došao do završnice na vrlo brutalan način. Nakon meča nije skrivao zadovoljstvo, ali ni samokritičnost.

– Za ovo sam trenirao. Došao sam pobijediti pod svaku cijenu. Na kraju sam završio posao, slomio sam mu čeljust. Htio sam brz nokaut i izlazak iz kaveza bez previše komplikacija, ali naučio sam još jednu lekciju. Otežao mi je borbu, natjerao me da se borim i sa samim sobom. Morao sam krvavo zaraditi ovu pobjedu, ali opet sam došao do završnice. Želim se vratiti što je prije moguće, poručio je Rahiki.

Hardwick je inače bivši FNC borac, a u novopečenom europskom lideru slobodne borbe upisao je nastup na FNC Armagedon 4 priredbi održanoj u Zagrebu koncem 2021. godine pobijedio Karla Caputa. Hrvatskog je borca završio hitrom završnicom, točnije "rear naked chokeom". Nakon toga je u kultnim Cage Warriorsima upisao sjajne nastupe, a nedugo zatim je i osvojio pojas prvaka perolake kategorije kojeg je obranio dva puta prije nego se odmetnuo u najelitniju svjetsku MMA promociju gdje sada trenutačno ima upisana dva poraza u nizu.

06. lipanj 2026 07:28