Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
UFC

Zadnja stanica za Israela Adesanyu? ‘Ako u subotu izgubi, mislim da će to biti kraj za njega‘

Israel ”The Last Stylebender” Adesanya

 Danny Perez/px Imagens Via Zuma/shutterstock Editorial/profimedia
U kavezu će tražiti povratak na pobjedonosne staze protiv mlađeg Amerikanca koji se nalazi u nizu od tri pobjede.

Israel Adesanya ovog vikenda možda ne brani pojas ni status izazivača, ali vrlo lako brani nešto jednako važno, a to je smisao nastavka vlastite MMA karijere.

Bivši dvostruki prvak srednje kategorije u glavnoj borbi UFC-a u Seattleu ide na Joea Pyfera, a ulog je daleko veći nego što se na prvi pogled čini. Adesanya ulazi u meč usred najtežeg razdoblja otkako je zakoračio u vrh sporta. Tri uzastopna poraza već su ozbiljno nagrizla sliku borca koji je godinama djelovao kao gotovo nedodirljiva figura kategorije do 84 kilograma, a novi kiks, pogotovo protiv nerangiranog protivnika, otvorio bi pitanje koje se dosad tek oprezno izgovaralo, je li za njega došao kraj?

Upravo to smatra i Henry Cejudo, koji vjeruje da bi poraz od Pyfera mogao biti trenutak nakon kojeg za Adesanyu više nema pravog povratka.

– Da, mislim da bi to mogao biti kraj. Ovisi naravno i o tome kako bi izgubio, ali rekao bih da da. Kad brod otplovi, onda je otplovio. U jednom trenutku jednostavno shvatiš da možda više nije stvar u talentu, nego u želji. Počneš osjećati da svoje vrijeme želiš davati drugim stvarima, onome što te sada više ispunjava. Mislim da je Israel već blizu toga, rekao je Cejudo u podcastu "Pound4Pound" s Kamaruom Usmanom.

Njegova poanta nije bila samo sportska. Cejudo smatra da se kod Adesanye već neko vrijeme vidi kako pogled polako širi izvan samog kaveza. DJ-ing, podcasti, razni drugi projekti i javni angažmani, sve to po njegovu mišljenju sugerira da bivši prvak već gradi život nakon borbi, čak i ako to još nije formalno priznao.

– Već se bavi DJ-ingom, radi razne druge stvari, kao da već priprema svoju budućnost. Kad borci počnu ozbiljno ulagati energiju u nešto izvan sporta, onda i sami duboko u sebi znaju da se taj trenutak približava, poručio je Cejudo.

Takva analiza dolazi od čovjeka koji vrlo dobro zna kako izgleda taj prijelaz. Cejudo je i sam završio karijeru nakon niza poraza, a sada otvoreno priznaje da je možda i predugo ostao unutra. Kaže da je i prije posljednjih nekoliko mečeva osjećao da više nije riječ o sposobnosti, nego o fokusu i unutarnjoj gladi.

– Znao sam da je vrijeme da stanem još dvije borbe ranije. Ne zato što više nisam imao kvalitetu, nego zato što želja više nije bila ista. Nije stvar u godinama, koliko god ljudi vole govoriti da su godine samo broj. Stvar je u načinu života i tome gdje ti odlazi energija, objasnio je.

Upravo zato smatra da bi poraz protiv Pyfera za Adesanyu mogao biti posljednji ples.

I to je zapravo srž cijele priče. Ako izgubi četvrti put zaredom, i to od borca koji tek pokušava probiti vrata elite, teško će se više moći govoriti samo o privremenom padu ili lošem nizu. Tada bi se već govorilo o ozbiljnom urušavanju pozicije, ali i o gubitku one aure koja je Izraela Adesanyu godinama činila jednim od najposebnijih boraca svoje ere.

Zato ova borba nije samo još jedan svojevrsni "comeback" pokušaj. Ona je test koliko u njemu još ima vatre, koliko još vjeruje vlastitim rukama, refleksima i instinktima, ali i koliko uopće želi ostati dio svega ovoga. Ako pobijedi, priča se ponovno otvara. Ako izgubi, vrlo je moguće da više nitko neće pitati kada se vraća, nego samo je li upravo odradio posljednji ozbiljan meč karijere.

05. lipanj 2026 10:31