Navigation toggle
 PAUL ELLIS Afp
ČEKA GA TEŽAK POSAO

Jakirović doveo 14 igrača, ali prognoze su neumoljive: Hull je glavni favorit za ispadanje iz Premiershipa

Jakirović voli biti u poziciji autsajdera, a sada je dočekao priliku da oplemeni i nadogradi momčad opipljivijom kvalitetom
Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 18. kolovoz 2026. 12:46
Prati Sportske novosti na Googleu

"Postali smo zagonetka za suparnike i to je vjerojatno najbolja stvar koja nam se mogla dogoditi. Ova grupa igrača morala se držati skupa i međusobno se pomagati. Putem su bivali još bliži", objašnjava Sergej Jakirović da su ‘tigrovi‘ iz Hulla prošle sezone izborili promociju u Premier ligu zato što su se ponašali kao - kameleoni.

"Teško je nacrtati plan utakmice protiv nas jer naša momčad za različite momčadi primjenjuje različite taktike", recept uspjeha napadač Oli McBurnie također prepoznaje u sposobnosti prilagodbe. Na dresovima oni možda nose pruge, ali na terenu se ne opterećuju svojom tigrovskom prirodom i bez problema se pretvaraju u zmije, krokodile, vukove ili po potrebi u neke druge lukave životinje. Nitko u Championshipu prošle godine nije tako uspješno mijenjao svoju prirodu u svrhu rezultata kao Hull City, a to je ultimativni dokaz trenerove taktičke dubine, kao i inteligencije igrača koji su njegove nacrte znali slijediti. Uporno prkoseći statistici koja se u njihovu slučaju zaista pokazala prevarom iz čuvenog aforizma Marka Twaina ("na svijetu postoje tri vrste laži: laž, prokleta laž i statistika").

Podsjetimo, novopečeni premierligaš ista je ona momčad koja je prije godinu dana izbjegla pad u League One na temelju gol-razlike. Nakon toga Hull City je u sezonu 2025./‘26. ušao pod transfernim embargom zbog prethodnih financijskih grijeha, a onda je u finišu kampanje u posljednjem kolu izborio playoff pobjedom protiv Norwicha, prije nego što je u doigravanju na Wembleyu ovjerio kartu za promociju pogotkom u sudačkoj nadoknadi protiv Middlesbrougha.

image

Pred hrvatskim strategom je težak posao, a sve počinje utakmicom protiv velikana Manchester Uniteda

PAUL ELLIS Afp

Ipak, unedogled prkositi statistici ne bi bilo pametno. Da su lanjsku sezonu Championshipa odlučivali očekivani golovi (xG), Hull bi završio predzadnji na tablici jer obrana nije rupa nego provalija koja je ‘progutala‘ 66 golova (četvrti najslabiji defenzivni učinak u ligi). U retrospektivi, od posljednjih 15 momčadi koje su izborile promociju samo se Southampton u sezoni 2023/24 približio ovom tragičnom učinku primivši 63 gola. Kako su ‘sveci‘ završili sljedeću sezonu? Očekivano grozno: u top razredu inkasirali su čak 86 pogodaka i ostali zakucani za dno ljestvice sa 12 bodova.

Izvjesno je, dakle, da bi Hull City bez ozbiljnijih pojačanja krenuo prema dolje istom ovom spiralom i potrošio sezonu glumeći boksačku vreću za Arsenal i Manchester City. Jakirović je odlučio izbjeći ovakav scenarij zbog čega se krajem srpnja i početkom kolovoza zaputio u ambiciozan šoping i ‘napucao‘ svoj roster pojačanjima u obrambenom sektoru. Za početak si je kupio vratara Konstantinosa Tzolakisa za 23,3 milijuna eura, a onda i dvojicu stopera, Nobela Mendyja (Rayo Vallecano) za 23,4 mil. eura i Lucasa Herringhtona (Colorado) za 14,8 mil. eura.

Nakon toga su na dnevni red stigli defenzivni veznjaci, Jens Hjerto-Dahl iz Tromsoa za 9,5 mil. eura te Lucas Gourna-Douath iz Salzburga za 4 mil. eura. Prema posljednjim informacijama, do kraja prijelaznog roka želi dovesti i norveškog reprezentativnog stopera Marcusa Holmgrena Pedersena iz Torina. Kada je zacementirao fortifikaciju ispred vlastitog šesnaesterca, Jakirović je mogao pogledati prema naprijed: otkupio je od Leedsa ugovor Joea Gelhardta za 7,6 mil. eura. Ovaj 24-godišnjak je zablistao prošle sezone kada je na putu do promocije ugradio 15 golova za Hull.

image

Joe Gelhardt (lijevo) odigrao je sjajnu prošlu sezonu u dresu Hulla koji ga je otkupio od Leedsa

BEN STANSALL Afp

- Čim sam se pridružio ovom klubu, povezao sam se s navijačima, suigračima, članovima stožera. Uživao sam u svakoj minuti na terenu tijekom proteklih 18 mjeseci, koliko sam proveo na posudbi, tako da sam presretan što je posudba prerasla u transfer. Navijao sam za ovakav rasplet od trenutka kada je sezona završila - otkriva Gelhardt.

Turski vlasnik ‘tigrova‘ Acun Ilıcalı na koncu je ispunio obećanje da će značajno pojačati momčad kako ne bi u Premier ligi plesao samo jedno ljeto, ali niti nakon 14 potpisanih igrača mediji i bookmakeri ne vjeruju previše u Hull City. Prognoze uoči starta (u 1. kolu Jakirovićeva momčad dočekuje Manchester United) cementiraju momčad na dnu, kao prvog favorita za ispadanje. U susjedstvu su očekivano Coventry i Ipswich, dvije momčadi koje su Premier ligu ulovile izravnim plasmanom.

Hull City je prošle sezone pokazao da zna rasporediti snage za maraton i pritom se prilagođavati različitim profilima suparnika. Jakirović voli biti u poziciji autsajdera, a sada je dočekao priliku da oplemeni i nadogradi momčad opipljivijom kvalitetom. U pripremnim utakmicama Hull je pobijedio turske prvoligaše Konyaspor i Rizespor, remizirao s Kasimpasom i Niceom te upisao poraz protiv Eintrachta iz Frankfurta.

18. kolovoz 2026 12:46