Navigation toggle

Ivica Olić

 DAMIR SKOMRLJ Cropix
SUDAR NA OPUS ARENI

Olić bez Vuškovića, Barišića, Grgića. Ovo je vjerojatni sastav mladih Vatrenih za Tursku

Mogi li naši dečki opet ponuditi igru koja zaslužuje pljesak i stići do pobjede? U odnosu na utakmicu u Trabzonu, doći će do značajnih promjena
Piše: Davorin OlivariObjavljeno: 31. ožujak 2026. 10:53

Mlada hrvatska reprezentacija od nedjelje je u Osijeku, gdje će u utorak (31.ožujak, Opus Arena, 17.30 sati) igrati kvalifikacijsku utakmicu za Europsko prvenstvo protiv Turske. Radi se o izravnom sudaru za prvo mjesto u skupini. U rujnu prošle godine u Trabzonu, Turska i Hrvatska igrale su neodlučeno, završilo je 1:1, pogotke su postigli Hamza Gureler i Marin Šotiček. U toj utakmici, Hrvatska je krenula u ovom udarnom sastavu: Pavlešić - Barišić, Vušković, Prpić, Hrgović - Vrbančić, Živković - Jagušić, Zvonarek, Šotiček - Grgić.

image

Toni Silić

TOM DUBRAVEC Cropix

Nakon te utakmice naše mlade vrste mogli smo samo ustvrditi - baš šteta! Imali su Olićevi dečki ‘napaljenog‘ domaćina na konopcima, nekako smo gledajući utakmicu imali dojam da samo nedostaje taj završni udarac, boksačkim rječnikom kazano, neki kroše, direkt ili aperkat... Turci su stalno eskivirali, Hrvati su stvarali šanse, Jagušić je pogodio gredu. Onda se Turcima dogodio ‘lucky punch‘, ali brzo su naši uzvratili.

Bod je bio dobar, možemo kazati i velik s obzirom da se na gostujućem terenu osvojio protiv iznimno jake reprezentacije, tad smo već znali da ćemo se s Turcima potući za prvo mjesto. Bila je najbolja utakmica mlade reprezentacije otkako je Olić postao izbornik. Njegovi izabranici djelovali su organizirano, disciplinirano, plan igre bio je posve jasan. Strategija igre kojoj je autor Olić pokazala se kao presudan faktor u dobroj prezentaciji mladih hrvatskih snaga. Osim taktike i strategije, valjalo je zamijetiti još jednu bjelodanu činjenicu. U Trabzonu su mladi Hrvati pokazali i borbeni duh, ratnički karakter, nisu pognuli glavu pred Turcima.

image

Adriano Jagušić

MARIN FRANOV Cropix

Kako će biti u Osijeku? Mogi li naši dečki opet ponuditi igru koja zaslužuje pljesak i stići do pobjede? Kakav će udarni sastav na Opus Areni predstaviti izbornik? U odnosu na utakmicu u Trabzonu, doći će do značajnih promjena. Hrvatsku mrežu čuvati će Hajdukov vratar Toni Silić. Mladi vratar u velikoj je formi, pa je promjena na vratima bila očekivana.

U Trabzonu je na desnom boku igrao Teo Barišić, sjajni bek Rijeke, ali on je bio vlasnik ozljede, kasnije se priključio reprezentaciji, pa predviđamo da neće starati u udarnoj postavi, na njegovom mjestu trebao bi se pojaviti Moreno Živković, igrač Dinama na posudbi u Vukovaru 1991. U odnosu na rujan prošle godine, Olić je u obrani ostao bez - Luke Vuškovića. Što se moglo i očekivati, briljantni stoper postao je član A reprezentacije, s Vatrenima čeka Brazil u SAD-u. Ali ima izbornik odličan izbor i bez njega, stoperski par protiv Turaka trebao biti biti Dominik Prpić iz Porta i Branimir Mlačić koji nosi dres Udinesea. Na poziciji lijevog beka, sve je jasno, ta pozicija je rezervirana za hajdukovca Šimuna Hrgovića.

image

Dominik Prpić

ZUMA PRESS WIRE/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA

U formaciji 4-2-3-1 u kojoj bi, ako ne bude nekih iznenađenja trebala igrati Hrvatska, u defenzivnoj veznoj liniji mogao bi se pojaviti Vito Čaić, još jedan dinamovac na posudbi u Vukovaru 1991. Možda bi to moglo biti svojevrsno iznenađenje, ali mladić je sjajno radio na treninzima, nametnuo se i vrlo je blizu udarnom sastavu. Uz njega svoje mjesto ima igrač Bayerna na posudbi u Grasshoppersu Lovro Zvonarek.

Ispred njih po svemu bi trebao ordinirati trojac Fabijan Krivak (Sigma Olomouc), Adriano Jagušić (Panathinaikos) i Marin Šotiček (Basel). U vrhu napada očekuje se napadač Osijeka Anton Matković. Leon Grgić, napadač Sturma je ozlijeđen, pa zato nije pozvan na ovo okupljanje. To su dečki s kojim bi Olićeva vrsta protiv Turaka trebala startati na Opus Areni.

MOGUĆI SASTAV ZA TURSKU

Silić - Živković, Prpić, Mlačić, Hrgović - Čaić, Zvonarek - Krivak, Jagušić, Šotiček - Matković.

Dva velika talenta u akciji

Boj s Turcima na Opus Areni ima ogromno značenje za vrstu Ivice Olića. Pobjeda mladim Hrvatima donosi prvo mjesto na ljestvici, širom otvara put prema Europskom prvenstvu. Iako će izbornik, kako to obično biva, udarni sastav za utakmicu predočiti sat i pol prije početka, pretpostvljamo da će u njemu biti dvojac Adriano Jagušić i Anton Matković.

Radi se o dva velika talenta hrvatskog nogometa, ali i o dečkima kojima u ovom trenutku karijera ne ide ‘zlatnim putem‘. Nakon što je ove zime iz Slaven Belupa otišao u grčki Panathinaikos, Jagušić je protiv Larise 15. veljače odigrao sedam minuta, u posljednje dvije utakmice grčkog prvenstva protiv Panetolikosa i Asterasa Aktora ulazio je u igru, jednom 27 minuta, drugi put 19.... Ova dva posljednja ulaska znače da ga je trener grčkog kluba Rafael Benitez počeo doživljavati, ali naravno da se mora postaviti pitanje u kakvoj je mladi veznjak natjecateljskoj formi. Prije neki dan baš smo o Jagušiću razgovarali s izbornikom Ivicom Olićem, koji drže da mala minutaža jednog od bitnih igrača njegove momčadi uopće nije nikakav problem. Što ima smisla, jer iako je mladić sigurno očekivao da će igrati više, on je u grčkom klubu zapravo tek šest tjedana, zdrav je, trenira u kontinuitetu i ne bi se trebalo na srazu s Turcima osjetiti da je u tih šest tjedana odigrao ukupno tek 53 minute. Kako nam je kazao Olić; ‘nije u šest tjedana zaboravio igrati nogomet, ne trenzima s reprezentacijom bio je odličan‘.

image

Adriano Jagušić

MARIN FRANOV Cropix

Anton Matković? On se vratio nakon duge ozljede, prvu utakmicu u SHNL-u ove sezone odigrao je protiv Hajduka 8. listopada prošle godine. Postigao je tek jedan pogodak, zabio je Gorici. Igrao je za Osijek 14 utakmica, posljednje tri (Gorica, Slaven Belupo, Dinamo) svih 90 minuta. Naravno da je to zapravo nikakva statistika kad se radi o napadaču. Kao što je jasno da Matković ne igra niti približno kako je igrao prije nego li ga stigla neugodna ozljeda. Kao što vjerojatno znate, Matković je ‘pick‘ Dinama kad se radi o ljetnom prijelaznom roku. Kad se radi o društvu iz Maksimira, u off the record razgovorima smo saznali da ih slabija forma mladog napadača uopće ne zabrinjava, kažu da je to sasvim normalno nakon duge ozljede. Na treninzima reprezentacije poput Jagušića, bio je odličan i Matković, tako da je očito istog mišljenja i Ivica Olić. Kako će reagirati dvije enigme na srazu s Turskom ostaje vidjeti...

image

Anton Matković

MARIN FRANOV Cropix

29. svibanj 2026 08:39