Navigation toggle

Thomas Tuchel i Harry Kanea na treningu

 BRADLEY COLLYER, PA IMAGES/ALAMY/PROFIMEDIA Bradley Collyer, Pa Images/alamy/profimedia
SVJETSKO PRVENSTVO 0-24

UŽIVO: Neymar propušta prvu utakmicu, Englezi opljačkani uoči dvoboja s Hrvatskom?!

Sve najvažnije trenutke Mundijala pratite uživo tijekom cijelog dana na portalu Sportskih novosti
Piše: JL.Objavljeno: 13. lipanj 2026. 09:55

► Uoči jučerašnje utakmice Kanade i BiH u Torontu uhićena su dva navijača zbog navodnog napada na policiju. Kako prenosi Mirror, incident se dogodio 50 minuta prije početka dvoboja, koji je u konačnici završio podjelom bodova (1:1), a uhićena su dva muškarca koja su bila dio navijačke skupine BiH.

Van toga, tvrde nadležne institucije, utakmica je prošla u najboljem redu, te nije bilo ozlijeđenih.

►Kao popriličan šok stigla je vijest kako je reprezentativcu Gane Thomasu Parteyu (33) zabranjen ulazak u Kanadu, u kojoj će "Black Stars" započeti svoj put na Mundijalu protiv Paname, s obzirom na to da se protiv sadašnjeg veznjaka Villarreala u Ujedinjenom Kraljevstvu vodi sudski postupak zbog optužbi za silovanje. Više pročitajte OVDJE.

Englezi su ostali bez opreme nakon što su provaljena vozila koja su prenosila opremu. Bilo je tu službenih lopti SP-a, kopački, kao i mnogih drugih stvari... Međutim, kako javlja Sky Sport američka policija je brzom reakcijom ušla u trag počiniteljima. Uhićene su dvije osobe, a Tri lava će uskoro dobiti svoje stvari nazad. Savez nije htio komentirati situaciju za navedeni medij, dok su iz policije poručili da je istraga u tijeku.

U mnogim dijelovima zemlje, u kojima i nije bio organiziran prijenos u fan-zoni, navijači BiH izašli su na ulice kako bi proslavili pobjedu. Jedan takav slučaj, prenosi portal Centralna, dogodio se u Novom Travniku, a samo zahvaljujući brzoj reakciji tamošnje policije spriječen je veliki sukob s hrvatskim navijačima. Više pročitajte OVDJE.

Brazilska nogometna zvijezda Neymar propustit će prvu utakmicu Brazila grupne faze Svjetskog prvenstva zbog ozljede lista, rekao je u petak brazilski izbornik Carlo Ancelotti.

"Naporno radi kako bi se što prije oporavio", rekao je Ancelotti. "Nadamo se da će se sljedeći tjedan moći vratiti punom treningu."

Brazil će imati težak zadatak u subotu u svojoj prvoj utakmici protiv polufinalista Svjetskog prvenstva 2022., Maroka. To će biti jedina utakmica tijekom grupne faze u kojoj se susreću dvije momčadi koje su trenutno među prvih deset na FIFA-inoj ljestvici, budući da je Brazil šesti, a Maroko osmi.

Neymar je posljednji put igrao 17. svibnja u brazilskoj ligaškoj utakmici za svoj klub Santos, a zbog ozljede je propustio sve pripreme Brazila za Svjetsko prvenstvo.

Ako bi Neymar nastupio, postao bi deveti Brazilac koji je nastupio na četiri svjetska prvenstva, pridruživši se skupini od osam igrača u kojoj su Pele i Ronaldo. Neymar je postigao osam golova i četiri asistencije u 13 utakmica na svjetskim prvenstvima.

Ovo je ujedno i treće svjetsko prvenstvo na kojem je 34-godišnji Neymar propustio barem jednu utakmicu zbog ozljede.

"On me inspirira", rekao je njegov suigrač u reprezentaciji Vinicius Junior. "Želim mu brz oporavak i radujem se njegovom povratku na teren." (Hina)

Situacija iz drugog poluvremena utakmice Kanada - Bosna i Hercegovina izazvala je veliku raspravu u studiju britanskog medija BBC. Analitičari su govorili o situaciji iz drugog poluvremena kada je Nikola Vasilj nehotice udario suparnika u glavu, nakon što je bio prvi na lopti. Više pročitajte OVDJE.

Izbornik Paragvaja Gustavo Alfaro opisao je poraz svoje momčadi od 1-4 od SAD-a u petak kao "vrlo bolnu lekciju", rekavši da su njegovi igrači taktički, tehnički i fizički nadigrani u svojoj prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u 16 godina.

Dugo očekivani povratak Paragvaja na Svjetsko prvenstvo završio je teškim suočenjem s realnošću jer se južnoamerička momčad mučila nositi s tempom i intenzitetom domaćina, koji su otkrili njihove slabosti na cijelom terenu.

"Na Svjetskom prvenstvu morate ostaviti emocije po strani", rekao je Alfaro novinarima nakon poraza u skupini D. "Važno je donošenje odluka, koncentracija i detalji. "Sjedinjene Države su pobijedile s apsolutnom pravdom i jasnoćom. Nadmašili su nas taktički, tehnički i fizički."

Argentinac Alfaro je rekao da je poraz naglasio jaz koji Paragvaj mora premostiti ako želi konkurirati najboljim svjetskim momčadima.

"Postoje razine na kojima obrambena organizacija, odlučnost i trud nisu dovoljni", rekao je. "Postoje stvari koje još moramo uključiti i shvatiti da su ključne ako želimo napredovati u ovom natjecanju."

Unatoč činjenici da su primili četiri gola, Argentinac ne misli da je plasman u nokaut fazu natjecanja neostvariv, tvrdeći da će bodovi, a ne gol-razlika, odrediti sudbinu Paragvaja.

"Moramo se usredotočiti na osvajanje bodova koji su nam potrebni za plasman. Danas je počelo Svjetsko prvenstvo. Nije danas završilo", rekao je Alfaro.

Paragvaj sljedeću utakmicu igra protiv Turske prije nego što završi grupnu fazu protiv Australije.

"Sve dok nam je ostala jedna minuta, nastavit ćemo se boriti za plasman", rekao je Alfaro. (Hina)

Kako piše BBC, Englezi su postali žrtve krađe trening opreme. Ukradene su kopačke najvećih zvijezda reprezentacije, službene lopte prvenstva i ključna oprema za trening, među kojima su i Tuchelove taktičke ploče te stolovi za masažu. Navodno je Englezima ostala tek jedna lopta. Sve se zbilo na putu do Kansas City nakon što su provaljena vozila koja su prenosila opremu. Daily Mail doznaje da osiguranje sumnja kako bi u krađu mogli biti umiješani vozači kojima je povjeren prijevoz opreme. Odmah je kontaktirana policija koja radi na slučaju. Udarac je to svakako za momčad Thomasa Tuchela, koju u srijedu od 22 sata očekuje okršaj s Hrvatskom u prvom kolu skupine.

Nakon ceremonije održane u Mexico Cityju, a potom i u Torontu, na red je došao i Los Angeles gdje je uoči susreta između SAD i Paragvaja održana i treća svečanost otvaranja World Cupa.

Ovogodišnje Svjetsko prvenstvo zajednički organiziraju SAD, Meksiko i Kanada i svaka od zemalja domaćina imala je vlastitu ceremoniju otvaranja.

Posljednja je održana u Los Angelesu uoči susreta SAD - Pargavaj, a na SoFi stadionu u Inglewoodu nastupila je Katy Perry uz pratnju Tiusa Luke.

Nešto ranije u Torontu je održana svečanost otvaranja uoči susreta Kanade i Bosne i Hercegovine, a nastupili su Michael Buble i Alanis Morissette.

Prva je održana u glavnom gradu Meksika pod nazivom „One Heart Beat“ (Jedan otkucaj srca), a trajala je petnaestak minuta.

U glazbenom dijelu programa nastupile su brojne latinoameričke zvijezde. Večer je otvorio meksički pop-rock sastav Mana, nakon čega su na pozornicu izašli venezuelanski pjevač Danny Ocean, Belinda, Los Angeles Azules i kolumbijska zvijezda J Balvin.

Vrhunac ceremonije bio je nastup Shakire, autorice službene himne Svjetskog prvenstva „Dai Dai“, koju je izvela zajedno s nigerijskim glazbenikom Burna Boyjem. (Hina)

image

Katy Perry i Luke Titus

HARRY HOW Getty Images Via Afp

Hrvatski nogometaši održali su treći trening u Alexandriji, a prethodio mu je pljusak i munje koji su i naknadno okovali grad. Potrebe za prekidom, srećom, nije bilo. Stožer Zlatka Dalića dobio je i pojačanje, a više o svemu pročitaje OVDJE.

Lijep pozdrav, dragi čitatelji. Sve važne događaje na i oko SP-a možete pratiti svaki dan na Sportskim novostima od 0 do 24, a za početak, prisjetimo se glavnih točaka jučerašnjeg dana:

► U dvoboju 1. kola skupine B na Svjetskom nogometnom prvenstvu Kanada i Bosna i Hercegovina su u Torontu igrale 1-1.

► Meksiko pobijedio JAR na otvaranju, a Južna Koreja Češku u jedinoj noćnoj utakmici dana.

► (Polu)prazne tribine postale u stvarnost pred očima predsjednika FIFA-e, a moglo bi se ponoviti i u utakmici s Hrvatskom?

► Zvijezda Škotske Scott McTominay upitan je za prvu utakmicu na Mundijalu

SP 2026 statistika
13. lipanj 2026 12:07