Navigation toggle
 ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp
DRAMA U PARIZU

Đoković velikim preokretom osvojio Roland Garros i uspio nešto što nikad nisu ni Nadal niti Federer!

Ovo je srpskom tenisaču 19. Grand Slam u karijeri. Prvo mjesto dijele Nadal i Federer sa po 20...
Piše: Davor BurazinObjavljeno: 13. lipanj 2021. 19:41
Prati Sportske novosti na Googleu

Fantastični Novak Đoković je sve bliže da ga se jednog dana proglasi najboljim tenisačem svih vremena, sportaša uopće. Prvi tenisač svijeta osvojio je svoj drugi Roland Garros (2016) i 19. Grand Slam turnir, čime je stigao na jedan zaostatka za Rogerom Federerom i Rafaelom Nadalom. Đoković je to učinio na poseban način, vratio se s 0:2 u setovima protiv Stefanosa Tsitsipasa i slavio sa 6:7(6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 nakon više od četiri sata igre (4.12).

image
CHRISTOPHE ARCHAMBAULT Afp

Ta brojka Grand Slam titula smatra se kao najvažnija u tome tko je GOAT, Đoković je već tenisač s najviše provedenih tjedana na prvom mjestu, a ako/kad jednog dana prestigne Španjolca i Švicarca, imat će najviše argumenata na stolu. Inače, za dva tjedna počinje Wimbledon, koji je lani otkazan i na kojem će Đoković biti dvostruki branitelj naslova (ukupno ga je osvojio pet puta od 2011. godine).

image
MARTIN BUREAU Afp

Do lanjskog US Opena kad je Dominic Thiem okrenuo 0:2 kontra Alexandera Zvereva u finalu, jedini Grand Slam turnir u Open eri na kojemu su se u završnom meču događali takvi preokreti bio je French Open. I to u četiri navrata: Björn Borg – Manuel Orantes (1974), Ivan Lendl – John McEnroe (1984), Andre Agassi – Andrej Medvedjev (1999) i Gaston Gaudio – Guillermo Coria (2004). Sada se Đoković uvrstio u to ekskluzivno društvo, kako to i priliči šampionu nevjerojatne mentalne snage, Đoković je u treći set protiv 22-godišnjeg Grka krenuo kao da nema ogroman teret zaostatka na leđima. U svakom od tri sljedeća seta Đoković je rano stizao do breaka i potom ga hladnokrvno održavao, igrajući milimetarski precizno, bez znakova umora. Nema veze što je dva dana ranije, zapravo dan i pol, vodio bespoštednu borbu da bi eliminirao kralja zemljanih terena Nadala. I što je morao prihvatiti da pobjeda nad Španjolcem ne znači da je osvojio Roland Garros.

image
Stefanos Tsitsipas
ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp

To je bila najopasnija misao, svakako zabranjena u njegovom taboru. Ipak, nije sve ovisilo o njemu, nešto se pitalo i Tsitsipasa, koji je imao odličnu sezonu na zemlji (titule u Monte Carlu i Lyonu, finale Barcelone) i koji je prošle godine u polufinalu itekako namučio Đokovića (6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1). Uzalud Grku sve što je pokušao, jednostavno nije bilo dovoljno. Đoković je, da podsjetimo, preživio 0:2 u setovima i protiv Lorenza Musettija (samo su dva tenisača osvajala Grand Slam turnira dobivši dvaput nakon 0:2, Ted Schroeder 1949. i Henri Cochet 1927. u Wimbledonu). Peti set je uglavnom teritorij na kojem se on osjeća bolje od svih ostalih. Omjer mu je nakon ove pobjede 35-10, a od šest finala Grand Slam turnira koji su otišli u peti set izgubio je samo jedan. Od Andyja Murraya na US Openu prije devet godina.

- Fizički i mentalno bilo je teško preživjeti ove posljednje dane, devet sati tenisa u 48 sati (točnije u 44 sata, op.a.), a pritom igrati kvalitetno protiv dva velika igrača – rekao je 34-godišnji Beograđanin.

image
ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp

Realno, Tsitsipas nakon 7:6(6), 6:2 više nije imao ništa, niti jednu break-loptu, nije bio ni na izjednačenju, osim u posljednjem gemu. Jednostavno, Đoković je u svojoj genijalnosti bio nedodirljiv i u toj nedodirljivosti u posljednjem gemu pokazao da je čovjek od krvi i mesa. Drhtavi drugi servis, visoki volej u mrežu, izjednačenje za dodatan pritisak i svejedno je izdržao. Apsolutno zasluženi pobjednik, koji je za naslov skinuo vladara svih vladara Nadala (13 naslova u Roland Garrosu), a i protiv njega je izgubio prvi set. Ništa ga nije moglo zaustaviti, kao što on vjeruje da ga ništa neće zaustaviti u tome da na kraju karijere ima više od bilo kojeg tenisača u povijesti.

image
CHRISTOPHE ARCHAMBAULT Afp

- Nije lako pronalaziti motivaciju svaki dan, ali imam najljepšu obitelj, koja mi daje ljubav i podršku. Tu je i moj tim, ovo je timski rad. Jako sam sretan, ne želim stati, imam još dosta toga za napraviti – rekao je Đoković.

Đoković je već jedini tenisač u Open eri koji je sva četiri Grand Slam turnira osvajao najmanje dvaput (Rod Laver i Roy Emerson su povezali vrijeme prije i po ulasku u Open eru od 1968. godine). Kod tenisačica su u tome uspjele Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf i Serena Williams.


GRAND SLAM TITULE

20 – Federer, Nadal

19 – Đoković

14 – Sampras

12 – Emerson

11 – Laver, Borg

25. srpanj 2026 12:07