REZANJE DEFICITA

LINIĆ: 'Građani neće osjetiti mjere štednje' ŠUKER: 'To je smješno očekivati'

Zagreb, 130214.Markov trg.Sabor.Nastavak redovite sjednice Sabora s raspravom o izvjescu o pretpristupnim fondovima iz EU.Na fotografiji: Ivan Suker.Foto: Goran Mehkek / CROPIX
 Arhiva / CROPIX

Vlada je prihvatila mjere za dodatno smanjenje proračunskog deficita od milijardu i 300 milijuna kuna. Za 20 lipa povećavaju se trošarine na naftne prerađevine te naknade teleoperaterima, a smanjuju se iznosi subvencija i ulaganja u cestogradnji. Premijer Zoran Milanović istaknuo je da je jedino dugoročno rješenje smanjenje rashoda.

- Na građane se odnosi povećanje od 20 lipa na goriva pa to ne bi trebali osjetiti. Što se tiče operatera, promjene će biti na njihov teret, na njihove prihode. Ekonomisti se bave problemima moguće deflacije, takve promjene se ne mogu ugrađivati u cijene, konkurencija je velika, ne bi imali osnove za to. Cijene neće rasti, ne trebate se opterećivati - poručio je ministar financija Slavko Linić u emisiji Hrvatskog radija Poligraf u kojoj je gostovao zajedno s bivšim ministrom financija Ivanom Šukerom, javlja HRT.

Naglasio je kako reforme znače stabilnost proračuna - provode se u zdravstvu, upravama, jedina reforma koja se ne provodi je reforma mirovinskog sustava u kojoj ima ogroman deficit.

Ivan Šuker smatra kako je smješno očekivati da građani neće biti pogođeni.

- 20 lipa u cijeni goriva nije mali iznos. Klasična potrošna nakon dosadašnjih reformi se nije smanjila, smanjile su se investicije, objasnio je. Ključni problem Hrvatske nije nominalni iznos deficita, nego struktura proračuna i ono što će on donijeti.

Kada je riječ o teleoperaterima, Šuker je uvjeren kako oni imaju prostora za naplatu.

- Stavit će neke nove usluge i sve će naplatiti. Radi se o dvije kompanije koje preko novih proizvoda dižu cijene. Tih tristo milijuna sigurno neće staviti sebi na teret, poručio je.

Ministar Linić je naglasio kako je nerealni optimizam na početku mandata Vlade bio prisutan. Vjerovali su, kaže, kako će investicije imati učinak na gospodarski rast, ali su svoje projekcije morali stalno smanjivati i prilagođavati realnim uvjetima.

Naglasio je kako će se primjerice u poljoprivredi, ove godine smanjiti potpore iz državnog proračuna jer sve više rastu mogućnosti za pomoć iz europskih fondova.

Na slušateljsko pitanje kada će na red doći odnos imovine i primanja, Linić je objasnio kako u Hrvatskoj imamo puno bogatih ljudi koji imaju veliku imovinu a ne mogu plaćati porez. To je prisutno samo kod nas, kaže. Mi moramo naći prijelazno razdoblje u oporezivanju nekretnina. Sve koji imaju 'praznu' imovinu treba dodatno oporezivati. Moramo uvesti porez na nekretnine i to od 1.1.2016., najavio je ministar financija. Šuker smatra kako bi to bio najveći udar za građane, piše HRT.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
01. svibanj 2024 23:49