KRITIČNO STANJE

'PAO NAM JE U DVORIŠTE I U GRČEVIMA UGINUO, IZ KLJUNA MU JE IZLAZILA PJENA' Netko je na Krku potrovao bjeloglave supove, prijeti im potpuni nestanak!

 Privatni arhiv

Dva bjeloglava supa, ugrožene vrste ptica lešinara, u mjestu Punat na otoku Krku doslovno su pala s neba i odmah potom uginula, a prvi je pao nasred dvorišta obitelji Žica. Zbog sumnje na masovno trovanje, jer se strahuje da bi se po manje prohodnim mjestima na otoku, u šikarama i po kamenjaru, u idućim danima moglo otkriti još mnogo uginulih supova, Državno odvjetništvo po hitnom je postupku naredilo opsežnu istragu.

Pjena na ustima

Članovi krčkog centra za zaštitu ptica grabljivica Grifon 3. su travnja zaprimili poziv od iznenađenog Antuna Žica, koji je rekao da mu je ptica pala u dvorište i gotovo odmah u grčevima uginula.

Njegova kći Karmen Bonifači na licu mjesta fotografirala je supa i izjavila da mu je prije uginuća iz kljuna izlazila pjena. Samo dan nakon toga iz Punta je stigao poziv anonimnog građanina o još jednom mrtvom supu koji je pao u more. Dva smrtna slučaja u samo dva dana dovoljna su indicija da volonteri centra zaključe kako su bjeloglavi supovi otrovani, što je prvi takav slučaj nakon 2000. godine, kad je otrovano 90 posto populacije krčkih supova. Od tada se populacija, zahvaljujući volonterima, obnovila sa svega 3 na 30 parova. Ali stručnjaci tvrde da je i to malo, a sada strahuju da bi mogli biti potpuno izbrisani s otoka. Lovce smatraju glavnim krivcima.

- Netko je lani doveo čagljeve na Krk, a samo ove zime jednome su ovčaru poklali čak 50 ovaca. Zbog toga postoji opravdana sumnja da je ponovno počelo trovanje, nalik na ono na Rabu 2004. godine, nakon čega su te ugrožene ptice potpuno nestale s otoka. Ovo je postalo opasno jer je 2012. godine na cijelom Kvarneru izbrojan 141 par, a već 2014. bilo ih je svega 110. Od tada nema podataka jer je država iz nekog razloga prestala sufinancirati prebrojavanje. Ako se ispostavi da je broj parova pao ispod 100, što je vjerojatno, bjeloglavi sup će od ugrožene pasti pod kategoriju kritično ugroženih životinja ! - upozorava ornitolog i član HAZU-a dr. Goran Sušić, koji se većinu života bavi proučavanjem i zaštitom tih ptica.Ptice su poslane na toksikološku analizu u Zagreb.

Reagirao i DORH

- Ali puno je važnije što će nadležne institucije poduzeti ako se otkrije da je u pitanju trovanje. Pravi su krivci lovci, koji o pošumljavaju otoke i uvoze razne divlje životinje da bi smanjili broj ovčara i napravili komercijalna lovišta za turiste. Ovčari se brane trovanjem grabežljivaca, a najveće žrtve su supovi - ističe Sušić.

Podsjeća da se ni u jednom slučaju trovanja do sada nije otkrio krivac pa ne vjeruje ni da će ovaj put biti drukčije. Ipak, iznenađen je brzinom djelovanja institucija.

- Nikada se nije dogodilo da inspekcija, i to u pratnji krim policije, tako brzo odreagira i još da DORH pokrene istragu - tvrdi Sušić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. svibanj 2024 03:27