VLADA DOGOVORILA SKANDALOZAN POSAO S MOL-OM

Polančec Mađarima: Dajemo vam dionice Ine za dug Podravke

Potpredsjednik Vlade tajno praćen na pregovorima s OTP-om i MOL-om
 CROPIX

ZAGREB - Je li pravo upravljanja Inom mađarski MOL platio kreditom za 10,64 posto dionica Podravke? Ova se ideja provlači već tjednima, kako se raspliće afera Podravka, a istražiteljima je poveznica bivši potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec, ujedno i glavni Vladin pregovarač o novom dioničarskom ugovoru Vlade i MOL-a o Ini, istodobno bivši član Podravkine Uprave i čovjek vrlo utjecajan u toj prehrambenoj tvornici.

Prve naznake da je doista MOL stekao upravljačka prava u INA-i u aranžmanu tadašnjeg potpredsjednika Vlade Damira Polančeca otkrivene su ovih dana kada je utvrđeno da u jednoj klauzuli ugovora o kreditu koji je mađarska banka OTP dala Podravki stoji da koprivnička tvornica svoj dug, ako nema novaca, može vratiti dionicama INA-e. To je prva jasna potvrda da su upravljačka prava INA-e najvjerojatnije prodana tako da budu naplaćena preko Podravke. Još je nekoliko indicija koje upućuju na takav zaključak.

Nekoliko dana prije nego li je buknula Podravkina afera Spice potpredsjednik Vlade Damir Polančec uvjeravao je svoje kolege da mu treba time out od samo dva tri dana da bi riješio sve dubioze oko Podravkinih kredita i dionica. A da je to doista namjeravao učiniti pokazuju i izvješća najvjerojatnije tajnih službi da je, odmh nakon toga Polančec tajno otputovao u Budimpešti gdje se sastao s čelnim ljudima OTP-a i MOL-a. I treći dokaz je vremenska podudarnost pregovora Mađara s Vladom oko kupovina INA-e i davanja kredita Podravci. Naime, krajem 2008. Polančec je počeo pregovarati s MOL-om o prodaji dionica INA-e, a početkom 2009. dogovarao je s OTP-om kredit za Podravku.

Podravka i MOL se navodno spominju i u papirima o takozvanom Podravkinu depozitu koje je mađarska OTP banka napokon poslala u Hrvatsku, nakon izravnih pregovora premijerke Kosor i mađarskog premijera Gordona Bajnaija te zahtjeva državnog odvjetnika Mladena Bajića mađarskom kolegi. Brzo se otkrilo da je taj 'depozit' namijenjen otplati rate kredita koji je Podravka morala preuzeti umjesto varaždinske Fime u složenoj operaciji preuzimanja 10,64 posto Podravkinih dionica.

Na vezu Ine, MOL-a i Podravke, u kojoj je 10 posto Podravke navodna nagrada Mađara za moć upravljanja najvećom hrvatskom naftnom tvrtkom, upućuje i kronologija zbivanja s početka prošle godine.

Dioničarski ugovor hrvatske Vlade i mađarske naftne kompanije MOL o njihovim odnosima i pravima u Ini potpisan je 30. siječnja 2009. godine. Tim je ugovorom, podsjetimo, MOL dobio većinu u Nadzornom odboru - pet od devet članova, a u upravi je svaka strana dobila po tri člana, ali predsjednik je Mađar i njegov glas prevladava ako je neodlučeno.

Mađarska OTP banka, ujedno i dioničar MOL-a, dva je mjeseca kasnije, 27. ožujka 2009., Merrill Lynchu isplatila 34,2 milijuna eura, a tim je novcem Fima Ami s Malte platila svoj dug za kupnju dionica Podravke. Jamac za kredit je Podravka.





Veza između jednog i drugog aranžmana bivši je potpredsjednik Vlade, ministar gospodarstva i 'podravkaš' Damir Polančec, koji je izravno pregovarao s MOL-om o izmjenama dioničarskog ugovora nakon što je mađarska tvrtka povećala svoj udio u Ini sa 25 na 47,155 posto dionica i koji je ugovor potpisao u ime Hrvatske kao drugog velikog dioničara.

Premda MOL niti drugom kupnjom dionica nije stekao više od 50 posto, dobio je pretežno pravo upravljanja Inom, što se inače kod preuzimanja dioničarima jako dobro plaća kao premija na cijenu dionice. Jer, nije ista cijena ako kupac dionica dobiva samo glasačka prava i ako dobije pretežni utjecaj na kompaniju.

Sumnja se da je MOL taj utjecaj u Ini platio, ali ne dioničarima, dakle mirovinskim fondovima i individualnim prodavateljima koji su mu prodali dionice u tom drugom krugu, nego ljudima koji su mu osigurali upravljačka prava. Sumnja se da je MOL ta prava platio financiranjem kupnje paketa Podravkinih dionica, preko OTP banke koja je odobrila spomenutih 34,2 milijuna eura kredita Fimi. To je oko 4 posto od iznosa koji je MOL dao za drugi paket Ininih dionica, plaćenih oko 850 milijuna eura. Inače, uobičajeno je da premija za upravljanje iznosi od 5 do 10 posto cijene.

No, kako je jamac za taj kredit Podravka, koja će ga morati vratiti budući da Fima nema novca, ispada da Mađari upravljanje nisu platili niti tih 4 posto, samo su zainteresiranima za Podravku uskočili kad im je trebala hitna financijska 'injekcija'. Osim eventualno kreditom Fimi za Podravku, čini se da je MOL pravo upravljanja platio i svojom šutnjom o poslovanju Ine. Naime, Ina je 547 milijuna kuna neto dobiti u prvih devet mjeseci pretvorila u 1,1 milijardu kuna gubitka na kraju godine.

Najveći je gubitak nastao u zadnjem kvartalu, kad je još pretežno domaća uprava znala da slijedi novi krug privatizacije i da MOL povećava svoj udio. Ina će, naravno, reći da je gubitak nastao zbog pada cijena nafte u drugoj polovici 2008., no prosječna cijena barela u prvoj polovici te godine iznosila je 120 dolara, a tog je ljeta dosegla vrhunac od 150 dolara! Prosječna cijena cijele 2008. bila je 92 dolara, a lani 43 dolara.

OTP banka blisko je vezana s MOL-om

OTP banka blisko je vezana s MOL-om jer je njegov dioničar, a većinski vlasnik OTP-a Sandor Csanyi potpredsjednik je MOL-ova odbora direktora. Csanyi i prvi čovjek MOL-a Zsolt Hernadi dvojica su najmoćnijih mađarskih biznismena. Uspon OTP banke u Hrvatskoj slijedio je pak nakon prvog ulaska MOL-a u Inu. OTP je kupio Novu banku, nastalu spajanjem Dalmatinske, Dubrovačke, Istarske i Sisačke banke. Prvu godinu nakon preuzimanja, 2006., završio je s aktivom od 10,5 milijardi kuna, 20,4 posto većom nego godinu ranije, a 2007. i 2008. OTP-ova aktiva raste do 12,87 milijardi kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. svibanj 2024 03:51