NEREDI U CHEMNITZU

ATMOSFERA NA ISTOKU NJEMAČKE NA RUBU USIJANJA Prosvjednici krajnje desnice i ljevice nasrću jedni na druge, policija vodenim topovima tjera rulju

 
 getty images, Reuters

Policija je u ponedjeljak vodenim topovima pokušala rastjerati prosvjednike krajnje desnice i ljevice koji su se sukobili u gradu Chemnitzu na istoku Njemačke, nakon što je tijekom vikenda ubijen 35-godišnjak za što desničari krivima smatraju imigrante.

Policija je koristila vodene topove kako bi rastjerala prosvjednike obiju strana.

Oko 2000 pripadnika ekstremne desnice okupilo se u ponedjeljak na skupu, a nasuprot njima bilo je oko 1000 njihovih protivnika, dok je policija pokušavala odvojiti dvije skupine.

Državni i lokalni dužnosnici pozvali su na smirivanje stanja.

Policija je objavila da su najmanje dvije osobe ozlijeđene u prosvjedima i kazala da bi broj mogao i rasti.

Dok su desničari uzvikivali da "Merkel mora otići", mašući zastavama Njemačke i ekstremno desne stranke AfD, te na transparentima imali natpise "Zaustavite val tražitelja azila", ljevičari su uzvikivali "Van s nacionalsocijalizmom iz ljudskih glava" i "Ne postoji pravo na nacističku propagandu".

Govoreći pred gradskom vijećinicom, vođa krajnje ljevičarske stranke Die Linke Tim Detzner poručio je da je "lov na ljude koji izgledaju drugačije zabrinjavajući".

"Chemnitz ima i drugo lice: otvoreno prema svijetu i protiv ksenofobije", kazao je Detzner.

U noći sa subote na nedjelju ubodima noža ubijen je 35-godišnji Nijemac, a zbog toga ubojstva su privedena dva mladića, Sirijac i Iračanin, nakon čega se u nedjelju spontano okupilo oko 800 ljudi koji su krenuli u "lov" na strance.

Tužiteljstvo je objavilo da se dvojica mladića, starih 22 i 23 godine, čiji identitet nije objavljen, sumnjiče da su nakon "verbalne prepirke" "bez opravdanja, žrtvi u više navrata nanijeli ozljede ubodima noža".

Gradonačelnica grada od 250.000 stanovnika Barbara Ludwig, iz socijaldemokratskih redova, izrazila je "ozlojeđenost" odmazdom prema strancima.

Ovaj slučaj odvija se u vrlo napetom političkom kontekstu za kancelarku Angelu Merkel koju njezini protivnici optužuju da je otvaranjem vrata migrantima 2015. i 2016. pridonijela porastu kriminala u Njemačkoj, ističe AFP.

Agencija također podsjeća da je u Saskoj krajnja desna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) postala vodeća politička snaga na izborima 2017. s potporom od 27 posto, ispred demokršćana (CDU) kancelarke Merkel.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 02:47