SRPSKI ŠEF DIPLOMACIJE

Ivica Dačić najavio da će Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda 31. listopada raspravljati o stanju na Kosovu

Ivica Dačić
 Tomislav Kristo / CROPIX

Južnoafrička Republika je, kao predsjedateljica Vijeća sigurnosti UN, za 31. listopada zakazala sjednicu tog tijela čija će tema biti stanje na Kosovu, izjavio je u srijedu srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić.

Dačić je za Radioteleviziju Srbije rekao kako se tema "sada nalazi na agendi i 31. listopada raspravljat će se o najnovijem izvješću glavnog tajnika UN o Kosovu".

Za "državne i nacionalne interese Srbije" te za "ostvarenje svih zamisli i ideja o tome šta treba raditi u svezi s Kosovom" Dačić sugerira izlazak Srba na izvanredne parlamentarne izbore na Kosovu i njihovo jedinstvo oko Srpske liste, koju podupire službeni Beograd.

"Srbi trebaju izići na kosovske izbore i glasovati za predstavnike Srpske liste. Ako želimo zaštititi naš narod na Kosovu, njihovi legitimni predstavnici trebaju sudjelovati u donošenju svih odluka", naglasio je Dačić, podsjetivši da je i srbijanski predsjednik u utorak pozvao sunarodnjake s Kosova na jedinstvo i potporu Srpskoj listi.

Dačić je ustvrdio kako bi predstavnici prištinskih vlasti, ali i dužnosnici međunarodne zajednice, voljeli da u kosovski parlament "uđu predstavnici onih Srba koji su protiv državne politike Srbije".

Time bi se "legitimiralo da je Kosovo takozvana neovisna država" naveo je Dačić, usporedivši situaciju s posljednjim izborima u BiH i stajalište službenog Zagreba o izboru predstavnika bosanskih Hrvata u Predsjedništvo BiH.

"Očigledno da bi netko želio da od zajamčenih 10 predstavnika (srpske zajednice u kosovskom parlamentu) ima što više svojih. Kao što Zagreb ne priznaje legitimitet (Željku) Komšiću u BiH, zato što je izabran glasovima muslimana. Tako se i ovdje pretpostavlja da bi takvi Srbi služili njihovim interesima", ocijenio je Dačić.

Srbijanski šef diplomacije ustvrdio je da će, unatoč pritiscima Zapada na Srbiju da prestane lobirati za povlačenje priznanja neovisnosti Kosova, do kraja godine biti još država, članica UN, koje će suspendirati svoje odluke.

"Bit će do kraja godine, jer će taj broj pasti ispod polovice članica UN", naveo je Dačić.

Diplomatskom kampanjom Srbija je dosad, prema službenim podacima Ministarstva vanjskih poslova, uspjela izlobirati da 15 zemlja članica UN povuče ili - do konačnog rješenja kosovskog pitanja - suspendira odluku o povlačenju priznanja naovisnosti Kosova.

Jedan od zahtjeva čelnika zapadnih zemalja i EU kojima se Beograd i Prištinu želi vratiti za pregovarački stol jest da Srbija obustavi svoju kampanju za povlačenje priznanja kosovske neovisnosti, a da kosovske vlasti ukinu jednostrano uvedene pristojbe na robu iz Srbije (i BiH).

Priština je carinske mjere uvela koncem 2018. u znak odmazde što Beograd stopira prijem Kosova u Interpol i UNESCO i nastoji smanjiti broj država koje su priznale Kosovo ispod 97, odnosno ispod polovice ukupnog broja zemalja članica UN-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 11:04