SPORNA PODRŠKA DODIKU

OZBILJNO UPOZORENJE BAKIRA IZETBEGOVIĆA 'Vučić dovodi u pitanje politiku mira i međusobnog uvažavanja u regiji'

Bakir Izetbegovic, member of Bosnia's tripartite Presidency and candidate for next term, casts his vote at one of polling stations in Sarajevo center on October 12, 2014. Bosnia holds general elections against the backdrop of mounting social discontent as well as ethnic disputes and rampant corruption that are blocking its entry into the European Union. Nearly 20 years since a devastating war between its Croats, Muslims and Serbs the country is one of Europe's poorest and remains split along ethnic lines. AFP PHOTO / ELVIS BARUKCIC
 ELVIS BARUKCIC/AFP

Najava srbijanskog premijera Aleksandra Vučića kako će zajedno s većinom članova svoje vlade 9. siječnja u Banja Luci sudjelovati u obilježavanju dana Republike Srpske, koji je proglašen neustavnim, dovodi u pitanje spremnost sadašnjih vlasti Srbije da slijede politiku mira i međusobnog uvažavanja u regiji, ocijenio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović.

U izjavi koja je objavljena na mrežnim stranicama SDA Izetbegović ističe kako Vučić najavom odlaska u Banja Luku za dva tjedna "pokušava spojiti dijametralno suprotna stajališta".

"Pri tom s jedne strane pokušava dovesti do katarzičnog odricanja od tvrdoglave srpske politike koja je prije četvrt stoljeća dovela do raspada zemlje i krvavih ratova, a u isto vrijeme stajati snažno uz Milorada Dodika koji sve jasnije i otvorenije zastupa upravo takvu politiku", izjavio je Izetbegović.

Vučić je ranije ovog tjedna tijekom susreta s Dodikom u Beogradu potvrdio kako će 9. siječnja biti u Banja Luci kada vlasti RS pripremaju veliku proslavu dana tog entiteta unatoč presudi Ustavnog suda BiH koji je taj blagdan proglasio neustavnim.

Ustavni sud BiH je na stajalištu kako 9. siječnja kao dan koji podsjeća na zbivanja 1992. godine kada se dio tadašnjh zastupnika u skupštini SR BiH srpske nacionalnosti izdvojio i samostalno proglasio "republiku srpskog naroda u BiH" neprihvatljiv za druga dva konstitutivna naroda.

Parlamentu RS ostavljen je rok od šest mjeseci da entitetski zakon o blagdanima uskladi s Ustavom BiH no iz Banja Luke su doveli u pitanje ovaj pravorijek najavivši kako ga neće poštovati.

Najavili su i kako će proslava 9. siječnja 2016. biti veća nego ikada do sada.

U pripremama im se pridružio i srbijanski premijer, a Izetbegović ga je u svom priopćenju podsjetio kako je 9. siječnja predstavljao poziv tadašnjih srpskih političara da se "teritorijalno razgraniče s Muslimanima i Hrvatima".

Obilježavanje takvog datuma, upozorava Izetbegović Vučića, "nedvojbeno je vraćanje jednostranoj politici inata i konflikta, glorificiranje diskriminacije i dominacije spram građana koji nisu Srbi, ignoriranje presude Ustavnog suda BiH, a time i države Bosne i Hercegovine".

"Bosanskohercegovački entitet Republika Srpska je ustanovljen potpisivanjem Daytonskog mirovnog sporazuma 21. studenog 1995. godine, i obilježavanje datuma uspostave tzv. Srpske Republike Bosne i Hercegovine uključuje priznanje i prihvaćanje svega onog što je u ime te paradržavne tvorevine učinjeno u razdoblju 1992-1995", izjavio je Izetbegović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 19:13