GRANIČNI PRIJEPOR

SLOVENCI POSLALI SVOG ČOVJEKA U WASHINGTON NA RAZGOVOR O ARBITRAŽI, CERAR SE OSVRNUO NA JUNCKERA 'Ne vidim promjenu stava šefa EK'

 
Miro Cerar i Jean-Claude Juncker
 REUTERS

Slovenski premijer Miro Cerar i predsjednik Borut Pahor reagirali su u srijedu na izjavu predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera u Europskom parlamentu da je granični spor između Slovenije i Hrvatske i bilateralni i europski problem te da je odgovornost dviju strana riješiti ga rekavši da Slovenija ustraje na provedbi arbitražne presude pri čemu očekuju jači angažman Europske komisije.

U vezi Junckerove izjave kako su Hrvatska i Slovenija odgovorne za taj spor koji je bilateralno, ali i europsko pitanje, i problem koji trebaju riješiti, Cerar je novinarima u Ljubljani kazao da u tome ne vidi promjenu stajališta Bruxellesa prema arbitraži.

"Bilo kakav nastup predsjednika Komisije ne mijenja činjenicu da je Europska komisija kao cjelina prihvatila vrlo jasno stajalište da podržava provedbu arbitražne odluke, što je više puta ponovila", kazao je Cerar, dodavši da nije točno da Slovenija ne prihvaća pomoć koju u tom procesu nudi Bruxelles te da očekuje pomoć Komisije pri provedbi presude, no da Hrvatska to odbija.

"Nakon što je slovenska vlada pripremila sve za provedbu presude zaključili smo da hrvatska strana na to nije spremna i da ne želi provesti presudu, a Komisiji smo vrlo jasno rekli da želimo njenu pomoć pri dogovoru o provedbi", kazao je Cerar.

Dodao je da je Junckeru i potpredsjedniku Komisije Fransu Timmermansu u više prilika kazao da Slovenija "u sadašnjoj fazi" želi pomoć Komisije, ali da njen prvi korak mora biti da pojasni Hrvatskoj kako je presudu potrebno poštovati i realizirati.

"Visoki predstavnici Komisije trebaju pojasniti Hrvatskoj da moramo naći pravi dijalog o provedbi i kako do toga doći", izjavio je slovenski premijer.

Političke izjave, ma kakve bile, ne mogu promijeniti činjenicu da je jedini put za EU i dvije njezine članice da se arbitražna presuda ispoštuje, naglasio je Cerar, dodavši da bi različito tumačenje predstavljalo "politizaciju" problema koji se zapravo tiče međunarodnog prava i prava EU, što bi moglo djelovati i na pristupne procese kandidatkinja.

"A znamo da je Hrvatska u Europsku uniju ušla s uvjetom da će poštovati arbitražnu presudu", kazao je slovenski premijer.

Slično stajalište iznio je u srijedu u razgovoru s predsjednikom ureda Europske komisije u Ljubljani Zoranom Stančičem predsjednik Slovenije Borut Pahor.

Kako je priopćeno nakon razgovora, Pahor je Stančiča zamolio da Junckeru prenese očekivanje Slovenije da Europska komisija potvrdi da još uvijek smatra da je granica Slovenije i Hrvatske definirana presudom arbitara iz prošle godine.

"Jučerašnji poziv predsjednika Komisije Jeana-Claudea Junckera objema državama da budu odgovorne za taj problem i da ga riješe Slovenija shvaća kao poziv da se riješi pitanje provedbe, a ne kao pitanje da se granica tek odredi", naveli su u Pahorovu uredu, prenose slovenski mediji.

U vezi s navodima Junckera i prema novoj strategiji širenja EU države u regiji trebale bi međusobno riješiti granične sporove prije nego uđu u integraciju, kako time ne bi opterećivale cijelu obitelj, a Pahor je u izjavi nakon sastanka kazao da je to i slovensko stajalište bilo od samoga početka.

"Takvo je stajalište Slovenija imala i kad se radilo o ulasku Hrvatske u Europsku uniju. Zato su tada Slovenija i Hrvatska, u suradnji s EU, arbitražnim sporazumom dogovorile način kako odrediti njihovu granicu na kopnu i moru", upozorio je Pahor koji je u vrijeme pregovora Hrvatske o ulasku u EU bio predsjednik slovenske vlade i supotpisao arbitražni sporazum iz kojega je Hrvatska kasnije istupila jer je Slovenija kompromitirala arbitražni proces.

Ministarstvo: Visoki slovenski dužnosnik u Washingtonu razgovarao o arbitraži

Državni tajnik u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova Andrej Logar u srijedu se u Washingtonu sastao s pomoćnikom američkog državnog tajnika za europske poslove Wessom Mitchellom, pri čemu su se složili da su odnosi dviju država od strateške važnosti za obje strane, a bilo je riječi i o provedbi arbitražne odluke o granici s Hrvatskom, priopćilo je slovensko ministarstvo vanjskih poslova.

Središnja pozornost u razgovoru bila je posvećena aktualnim prilikama u Europi i situaciji na zapadnom Balkanu, pri čemu je Logar američkom sugovorniku pojasnio trenutno stanje oko primjene arbitražne presude.

Logar je sugovorniku izrazio važnost poštovanja presude u smislu poštovanja vladavine prava u regiji i EU te mu predstavio u utorak objavljenu strategiju EU prema zapadnom Balkanu. Pozvao je američku stranu na aktivnu ulogu i bilateralnu suradnju sa Slovenijom u okviru inicijativa u regiji, objavilo je slovensko ministarstvo vanjskih poslova.

Sjedinjene Države su u niz navrata izrazile stajalište kako je granični spor i arbitraža bilateralno pitanje za koje sporazumno rješenje trebaju pronaći Hrvatska i Slovenija. Slovenija takvim američkim stajalištem nije zadovoljna i inzistira da su to pitanja međunarodnog prava koja obvezuju Hrvatsku na provedbu arbitražne odluke koju ne priznaje i odbacuje svako bilateralno rješavanje spora.

Američki državni tajnik Rex Tillerson u studenom se zauzeo za bilateralno rješenje u odgovoru slovenskom kolegi Karlu Erjavcu na njegovo pismo u kojemu je početkom srpnja naveo da bi SAD trebao biti "na strani međunarodnog prava" u arbitražnom sporu Slovenije s Hrvatskom.

Kako se navodi, na sastanku je postignuta suglasnost da je jačanje odnosa Slovenije i SAD-a važna i razmjena posjeta na visokoj razini, a slovenski je dužnosnik američkog državnog tajnika Rexa Tillersona pozvao da sudjeluje na Bledskom strateškom forumu, tradicionalnom vanjskopolitičkom eventu koji se svake jeseni održava u Sloveniji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. travanj 2024 07:15