RAZGOVOR ZA 'GUARDIAN'

UGLEDNI STRUČNJAK 'Možda smo ipak krivo procijenili koronavirus, sve je veća vjerojatnost da se sprema najcrnji scenarij'

 
Jonathan D Quick
 Steven May / Alamy / Alamy / Profimedia

Vodeći zdravstveni stručnjak Jonathan D Quick sa prestižnog Sveučilišta Duke u Sjevernoj Karolini, 2018. godine objavio je knjigu naziva 'Kraj epidemije: nadolazeća ugroza čovječanstvu i kako ju zaustaviti' (The End of Epidemics: The Looming Threat to Humanity and How to Stop It).

U knjizi je predložio mjere kojima bi se svijet mogao zaštititi u slučaju izbijanja epidemije poput španjolske gripe koja je 1918. ubila mijune ljudi.

Johnathan D Quick je bivši šef Svjetskog zdravstvenog vijeća (GHC) i dugogodišnji suradnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Novinar The Guardian razgovarao je s njim 27. veljače o vrućim pitanjima vezanima za borbu protiv koronavirusa.

Zatražili su od njega da iznese najoptimističniji i najcrnji scenarij vezano za koronavirus, obzirom da WHO zasad nije proglasio pandemiju bolesti.

- U najboljem slučaju širenje zaraze u Kini će biti stavljeno pod nadzor, pojava bolesti u drugim zemljama će se usporiti i stišati, zaraza se neće proširiti na druge zemlje i kontinente, ili u vrlo malom broju, a epidemija će zamrijeti. Prema najcrnjem scenariju, bolest će se proširiti po cijelom svijetu i postat će endemska, što znači da će stalno kružiti među ljudskom populacijom.

Odgovorio je i na pitanje koji je scenarij, po njegovom mišljenju, vjerojatniji.

TOPSHOT - This photo taken on February 19, 2020 shows laboratory technicians testing samples of virus at a laboratory in Hengyang in China's central Henan province. - The death toll from the COVID-19 coronavirus epidemic jumped to 2,112 in China on February 20 after 108 more people died in Hubei province, the hard-hit epicentre of the outbreak. (Photo by STR / AFP) / China OUT
AFP

- Sve je veća vjerojatnost da ćemo imati najcrnji scenarij. Slučajevi koronavirusa potvrđeni su na šest kontitenata. Naizgled tihi lanac prijenosa bolesti sa čovjeka na čovjeka, djelomice asimptomatski, događa se u Kini i izvan nje, a prošloga tjedna sve više zemalja izvještava o prvim slučajevima, sada ih je već 47. Nova, ubrzana izbijanja bolesti vidimo u Iranu, Italiji i Južoj Koreji. Ako se dogodi pandemija, postavljaju se sljedeća pitanja: koliko će dugo trajati i kakve će posljedice ostaviti? Stopa smrtnosti sada je tek nešto više od 2%, puno manja nego za SARS, ali 20 puta veća nego sezonska gripa. Još uvijek ima puno nepoznanica. Postoji mogućnost da smo loše procijenili, na primjer, razdoblje tijekom kojega je osoba zarazna i različite načine na koji se virus širi, objasnio je.

Ukoliko se obistini najcrnji scenarij, postoje li koraci koje možemo poduzeti da umanjiti efekt pandemije?

- Apsolutno. Možemo mobilizirati veći broj zdravstvenih djelatnika i uključiti javnost, početi primjenjivati razumne kontrole putovanja te zdravstvenim radnicima na prvoj liniji omogućiti pristup dijagnostičkim testovima i primjenu mjrea predostrožnosti - ne smije biti pušten doma bez testiranja nitko tko je možda bio izložen zarazi. Poučeni prijašnjim iskustvima, međutim, moguće je da zdravstveni dužnosnici i javnost u većem dijelu svijeta još uvijek nije svjesna ili uvjerena kakvu opasnost ovaj virus predstavlja.

Rekli ste da su vrijeme i povjerenje presudni za dobro upravljanje epidemijom. Što to znači?

- Ključno je vrijeme koje prođe od trenutka kada zdravstveni djelatnici na prvoj liniji uoče nešto neobično, u obliku pojave bolesti, do trenutka kada ta informacija dođe do struktura koje odlučuju. Možemo to ovako ilustrirati. Zaklada Gates je 2018. napravila simulaciju pandemije gripe u kojoj je prvi mjesec oboljelo 28.000 ljudi, nakon tri mjeseca 10 milijuna, a nakon šest mjeseci 33 milijuna. Virus je u toj simulaciji bio zarazniji i smrtonosniji nego Covid-19, iako je u oba slučaja riječ o respiratornim infekcijama. Ovaj primjer pokazuje kako sve epidemije rastu eksponencijalno. Dakle, ako možete uloviti epidemiju u prvih nekoliko tjedana, to čini veliku razliku. Što se tiče povjerenja, od ključne je važnosti širenje nepristranih infromacija, temeljenih na dokazima, ne smije se javnost obmanjivati. Ako to učinite, stanovništvo će prestati surađivati. Nadajmo se da se to neće dogoditi u Kini.

Što se tiče cijepljenja protiv virusa Covid-19, rekao je da američka tvrtka Moderna, koliko je njemu poznato, jedina ima spremno cjepivo za tetiranje na ljudima, te da će ono početi u travnju.

- Kineske farmaceutske tvrtke su novost na globalnom tržištu cijepljenja, no za jednu tvrtku pouzdano znam da radi na razvoju cjepiva za Covid-19 - Clover Biopharmaceuticals.

Na pitanje treba li Kina zabraniti 'mokru' tržnicu ili tržnicu morskih plodova na kojoj se prodaju razne domaće i divlje životinje, obzirom da se pretpostavlja da virus potječe s jedne takve tržnice u WUhanu.

- Ne, kineske vlasti to su pokušale nakon epidemije SARS-a, a takva je mjera rezultirala odlaskom takvih tržnica u ilegalu. Moraju se bolje regulirati, i mora postojati aktivni nadzor.

Na pitanje je li epidemija poput koronavirusa bila neizbježna, odgovorio je.

- S biološkog stajališta, izbijanje novog patogena bilo je neizbježno, ali se dogodilo na najgorem mogućem mjestu u najgorem trenutku. Wuhan je veliki grad i raskrižje, a prvi slučajevi su se dogodili baš prije proslave lunarne nove godine, kada se veliki broj ljudi spremao na put u posjet obiteljima.

GLOBALNO ŠIRENJE KORONAVIRUSA NE POKAZUJE ZNAKOVE SMIRIVANJA Novi slučajevi prijavljeni u Češkoj, Luksemburgu, Njemačkoj i Britaniji te Aziji

Globalno širenje koronavirusa u nedjelju ne pokazuje znakove smirivanja, s novim slučajevima prijavljenim u Češkoj, Luksemburgu, Njemačkoj i Britaniji, kao i u zemljama u Aziji, unatoč naporima vlasti da se širenje obuzda.

Zdravstveni djelatnici u mnogim europskim zemljama svoje slučajeve povezuju s Italijom, gdje je broj zaraženih oko 1700, a umrlo je 34 ljudi. Čelnik agencije za civilu zaštitu u Italiji kaže da se dosad oporavilo 83 ljudi.

Češka je u nedjelju zabilježila prva tri slučaja. Sve tri osobe boravile su na sjeveru Italije. "Imamo tri prva slučaja COVID-19", rekao je novinarima ministar zdravstva Adam Vojtech.

Luksemburg je u nedjelju zabilježio prvi slučaj, 40-ogodišnjaka koji se vratio iz Italije preko belgijskog aerodroma. Muškarac je u dobrom stanju.

Broj slučajeva u nedjelju u Velikoj Britaniji narastao je na 35.

Premijer Boris Johnson je kazao kako očekuje i nove slučajeve. "Dosad smo zabilježili 35 slučaja u zemlji, koji imaju ili su imali bolest. Ona će se vjerojatno još dodatno širiti", rekao je Johnson tijekom posjeta jednoj bolnici u Londonu.

U Francuskoj su oboljeli jednogodišnje i petogodišnje dijete i njihova majka, i smješteni su u bolnicu u Strasbourgu. U toj zemlji ukupno je broj zaraženih prešao stotinu, po podacima od subote navečer.

Švicarske vlasti objavile su da su dva razreda i njihovi profesori stavljeni u Švicarskoj u karantenu nakon što je jedna učenica imala pozitivan test na koronavirus.

Broj zaraženih u Njemačkoj u nedjelju je ukupno 129, pokazale su službene brojke.

Izvan Europe, u Iranu je gotovo tisuću zaraženih, a 54 su osobe umrle, Irak je prijavio šest novih slučajeva zaraze te ih je sada ukupno 19, a Tajland i Australija u nedjelju su zabilježile prve smrtne slučajeve.

U Tajlandu je umro tridesetpetogodišnjak koji je imao i denga groznicu, rekao je Suwanchai Wattanayingcharoen, čelnik Odjela za kontrolu bolesti na novinskoj konferenciji u nedjelju.

Ukupno su u Tajlandu od siječnja zaražene 42 osobe koronavirusom, od kojih je 30 pušteno iz bolnice. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. svibanj 2024 21:35