
Dva hrvatska klinička bolnička centra, KBC Zagreb i KBC Rijeka sudjeluju kao punopravni partneri u prestižnom EU projektu TOGAS (TOwards GAstric Cancer Screening implementation in the European Union), koji se provodi u 14 europskih zemalja i čiji je cilj prevencija i rano otkrivanje raka želuca.
Hrvatska provodi Pilot studiju 1 - ispitivanje i liječenje infekcije Helicobacter pylori (H. pylori) u kojoj mogu sudjelovati osobe u dobi od 30 do 34 godine bez prethodne dijagnoze raka želuca ili operacije želuca. Sudionici se mogu prijaviti sami, bez uputnice ili će ih pozvati njihov liječnik obiteljske medicine. Pregled je besplatan i uključuje brzo i jednostavno testiranje na infekciju H. pylori te liječenje ako je nalaz pozitivan.
Inficiramo se u djetinjstvu
H. pylori vodeći je uzrok raka želuca. Procjenjuje se da je 30-40 posto odrasle europske populacije zaraženo, a prema podacima GLOBOCAN-a 2022. godine u Europi je dijagnosticirano više od 135.000 novih slučajeva raka želuca.
S H. pylori najčešće se zarazimo u djetinjstvu kroz bliske obiteljske kontakte. Infekcija uvijek uzrokuje kroničnu upalu sluznice, odnosno gastritis, no osobe najčešće nemaju tegoba do kasne odrasle dobi. Dugogodišnja, kronična infekcija uzrokuje promjene stanica želuca, tzv. prekancerozne promjene, koje u konačnici dovode do razvoja raka želuca. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je 2022. zabilježeno novih 850 slučajeva raka želuca, dok recentni podaci o prevalenciji H. pylori u Hrvatskoj nažalost ne postoje.
Često zanemarujemo znakove
Dokazano je da se liječenjem H. pylori smanjuje rizik razvoja raka želuca, no učinkovitost ove preventivne mjere značajno se smanjuje ako su prekancerozne promjene već nastupile. Cilj testiranja i liječenja u mlađoj odrasloj populaciji upravo je liječiti infekciju prije razvoja prekanceroznih promjena.
U ranim fazama rak želuca često nema simptome. Kada se pojave, mogu se zamijeniti za manje ozbiljne probleme poput probavnih smetnji ili žgaravice pa se rak želuca često ne otkrije sve dok se ne proširi. Ipak, postoje neki znakovi koje ne treba ignorirati, a to su:
- bol u trbuhu ili nelagodu
- gubitak apetita
- žgaravicu, probavne smetnje ili simptome čira
- mučninu i povraćanje
- napuhanost ili nadutost u trbuhu
- proljev ili zatvor
- osjećaj punoće nakon jela male količine hrane
- krvave ili crne stolice
- umor
- nenamjerno mršavljenje.
Ovi simptomi ne znače uvijek da imate rak želuca. Međutim, ako primijetite bilo koju od njih i potraje duže od dva tjedna, porazgovarajte s liječnikom. Čak i ako nisu znakovi raka, mogu signalizirati druge zdravstvene probleme.
Više korisnih informacija i savjeta o zdravlju pronađite u novom broju Doktora u kući. Potražite ga u prodaji od petka 2. svibnja 2025. godine
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....