ABA LIGA

Velika pobjeda Cedevite protiv Olimpije

U posljednjoj utakmici 5. kola ABA lige Cedevita je u Ljubljani pobijedila Olimpiju s 75-71. Maljkovićeva momčad trenutačno drži drugo mjesto na ljestvici s omjerom 4-1
 Drago Sopta / CROPIX

U derbiju 5. kola ABA lige u Stožicama između Union Olimpije i Cedevite počelo je s uvodnih 0:4 za goste iz Zagreba (koševi Bilana i Babića). Kao da iza sebe nemaju bolan euroligaški domaći poraz s Milanom, puleni slovenskog izbornika Maljkovića nastavljaju s odličnom igrom u napadu, dok u obrani agresivnim pristupom ne dozvoljavaju Blažiču, Pageu i Baynesu da se razmašu.

Tako u 4. minuti Zagrepčani dolaze do prve opipljivije prednosti (2:9), a tricama Greena i Wrighta u 6. minuti bilježimo čak +9 za goste (7:16).

Tada domaći strateg Filipovski uzima minutu odmora. Vidi se, da je sraz s Fenerbahčeom u Euroligi mladim Zmajevima uzeo puno energije za ozbiljniji otpor Cedeviti. Ljubljančani puno griješe u napadu, sporim protokom lopte i nepreciznim izvođenjem slobodnih bacanja dozvoljavaju iskusnijim gostima da u 8. minuti odlaze na +8 (12:20). Do kraja prve četvrtine bilježimo pet uzastopnih poena Olimpije za 17:22.

Božo Maljković uvođenjem Marka Cara i Vlatka Ilievskog pojačava ritam igre u vanjskoj liniji, kod Ljubljančana ulaze Murić i Bubnić, što donosi življu igru. A kapetan Rannikko veže tricu i odličnu asistenciju za Bubnića u 13. minuti za rezultatski priključak (20:23). No, Zagrepčani čuvaju prednost od 5 do 8 poena. Ilievski tricom dovodi goste do 25:31. Čak nesportska pogreška bivšeg Zmajčeka nije iskorištena ( Blažič oba puta neprecizan kao i dodatni napad), što Cedevita koristi za bijeg na +6 (32:38). Na veliki odmor odlazi se s priključkom Olimpije na -3 (35:38) nakon trice kapetana Rannikka.

Nastavak donosi bolje otvaranje Zeleno-bijelih (38:38 u 22. minuti), ali zahvaljujući brzopletim napadima i neraspoloženim vanjskim igračima Zmajeva, Cedevita ipak čuva stečenu prednost. Prednjače odlični strijelac Wright i Miro Bilan, dok kod Ljubljančana nema raspoloženog pojedinca koji bi povukao vlak. No, usprkos mukama, bude se Dylan Page i Jaka Blažič za prvo vodstvo Ljubljančana na utakmici u 27. minuti (48:46). Ipak, do kraja treće dionice Zagrepčani dolaze do minimalne prednosti košem Wrighta (53:54). Pet minuta do kraja je izjednačeno (63:63), onda Cedevita prelazi u vodstvo, Zmajčeki minutu do kraja zaostaju - 3 (68:71), ali do preokreta ne dolazi. Zagrepčani odnose bodove iz Stožica.

Union Olimpija - Cedevita 71-75

(17:22, 18:16, 18:16, 18:21)

LJUBLJANA ŠRC Stožice. Gledatelja 2.500. Suci: Belošević, Jovčić i Juras(svi Srbija).

UNION OLIMPIJA: Waters 5, Rupnik, Prepelič 3, Blažič 7, Rannikko 6, Salin 8, Murić 4, Baynes 14, Bubnić 6, Page 15, Močnik, Omić 3.

CEDEVITA: Car, Wright 15, Šuput 8, Babić 6, Andrić, Suton, Bilan 20, Ilievski 6, Gelabale 14, Nurkić, Green 6, Baždarić.

28. travanj 2024 20:04