STAV PREMIJERA

HRVATSKA ĆE OSPORAVATI ARTBITRAŽNU PRESUDU IZ ŽENEVE! Plenković: 'Smatramo da naše interese trebamo zaštititi i pravnim sredstvima'

 Tom Dubravec / CROPIX

U povodu 25. godišnjice međunarodnog priznanja Hrvatske, premijer Andrej Plenković dao je intervju HRT-u u kojem se osvrnuo na proteklih 25 godina te komentirao i ostale aktualnosti, među ostalim Inu i slučaj Barišić.

- Možemo biti ponosni da smo dio generacije Hrvata koja je doživjela neovisnost Hrvatske i trebamo uvijek prisjetiti se i zahvaliti hrvatskim braniteljima koji su omogućili našu slobodu i samostalnost, državničkoj mudrosti prvog predsjednika doktora Franje Tuđmana koji je u izrazito kompliciranim međunarodnim okolnostima uspio omogućiti stjecanje međunarodnoga priznanja i neovisnosti koje sada obilježavamo 15. siječnja - rekao je premijer za HRT.

Na pitanje da li je moglo bolje, Plenković je odgovorio:

- Sigurno da su okolnosti bile zahtjevne, posebno 90-tih godina kada smo imali višestruke tranzicije iz jednog partijskog sustava u višestranačku demokraciju, iz mira u rat, iz rata u mir, iz dogovorne ekonomije u tržišno gospodarstvo. Svi ti procesi trebali su vremena, kaže Plenković i napominje da su 90-te godine sigurno bile obilježene realiziranjem ključnih nacionalnih zadaća - obrana zemlje od velikosrpske Miloševićeve agresije i naravno zaokruživanje hrvatskog teritorijalnog integriteta koji se također obilježava sada 15. siječnja s mirnom reintegracijom hrvatskoga Podunavlja.

U tom kontekstu vrijeme koje je uslijedilo 1. desetljeće ovoga stoljeća bilo je obilježeno drugim ključnim procesom a - integracija Hrvatske u Sjevernoatlantski savez i prije par godina u EU čime smo konsolidirali naše institucije i dosegli standarde zapadnih demokracija i u pogledu ljudskih prava, sloboda i funkcioniranje pravne države - rekao je Plenković.

Plenković je pričao i osnovnoj zadaći svoje Vlade.

- Svi Sabori, Vlade, svi akteri u društvu su nastojali unaprijediti kvalitetu života hrvatskih ljudi, kazao je premijer i naglasio da je to osnovna zadaća i današnje vlade. Nada se da ćemo nastaviti pozitivne trendove koje imamo i glede gospodarskoga rasta i makroekonomskih pokazatelja ukupnoga ozračja. Činimo napore da i oni koji žive u teškim okolnostima imaju i veću plaću i veća primanja, da nam i porezna reforma služi kako bi rasteretili naše građane i dale veće mogućnosti hrvatskim gospodarstvenicima. To su zadaće svake odgovorne vlade a kolege koje sa mnom na tom poslu rade, imaju dnevnu zadaću da unaprijede život svakog našeg građana - smatra premijer.

Naglasio je i da se nalazimo u turbulentnom vremenu u kojem se Hrvatska se u tome treba prilagođavati i pozicionirati.

- Mislim da smo spremni za to. Vidjeli smo prošle godine kako je izbjeglički val promijenio prioritete cijeloga kontinenta. Hrvatska i za takve izazove mora imati snage a naravno i za daljnje gospodarsko pozicioniranje u odnosu na zemlje koji su u našem okruženju ali isto tako i sigurnosne izazove koje su prisutni i na Mediteranu i na bliskom istoku i na istoku Europe. Hrvatska u tom pogledu mora biti snažna država s jakim institucijama, sa sposobnim i oružanim snagama i svim drugim sigurnosnim službama - rekao je Plenković.

Premijer je komentirajući energetsku politiku naglasio da je ona jedna od najvažnijih koju bilo koja država ima, da je prioritet i EU i globalno:

- Okolnosti koje danas imamo u vezi Ine kao naše strateške naftne kompanije i odnosa koje postoje s MOL-om u proteklih godina po mom sudu nameću obavezu da Hrvatska otkupi udio MOL-a u Ini i tako zadrži stratešku i upravljačku kontrolu s ovom kompanijom i osigura i energetsku neovisnost i opskrbu - rekao je Plenković i dodao:

- Vi znate da će Hrvatska osporavati arbitražnu presudu u okviru UNCITRAL-a u Ženevi. Postoji i drugi arbitražni proces, koji traje u Washingtonu. Smatramo da naše interese trebamo zaštititi i pravnim sredstvima, ali isto tako i drugim koracima koje ćemo poduzimati, a ja se nadam i uz široki politički konsenzus u zemlji o otkupu MOL-ovog udjela u Ini - rekao je premijer.

Plenković je uvjeren da Ina treba biti vertikalno integrirana kompanija, koja ima i zalihe nafte i plina, svoje rafinerije, svoj maloprodajni lanac, koja može funkcionirati na način koji je dobar i za Hrvatsku i za druga tržišta na jugoistoku Europe.

- Nakon što otkupimo taj udio mislim da možemo biti otvoreni i za druge investitore pa i strateške partnere u nekoj kasnijoj fazi. Ali na drugim osnovama, ne na onima na kojima su danas.

Komentirajući slučaj Barišić, Plenković je objasnio da je sam razgovarao s ministrom obrazovanja koji ga je uvjeravao da se u prijeporu oko njegovog plagiranja zapravo radi o tiskarskoj greški.

- Vidimo i u akademskoj zajednici postoje različita mišljenja, ima onih koji ga kritiziraju, ali i onih koji ga podupiru. U ovom trenutku on ima moje povjerenje - izjavio je premijer.

Na kraju je dao svoju ocjenu prethodne godine te ciljeve za budućnost Hrvatske:

- 2016. je bila po mnogo čemu specifična i turbulentna za hrvatski politički život. Osobnim angažmanom kandidirajući se za predsjednika HDZ-a sam rekao da je za Hrvatsku ključna politička stabilnost. Rezultati izbora za Sabor to pokazuju, razgovori s našim partnerima nakon izbora to pokazuju, odluke koje donosimo u kratkom roku i glede proračuna i porezne reforme i plana rasterećenje gospodarstva, novog zakona o javnoj nabavi. Nastojat ćemo da iduće 4 godine prije svega karakterizira stabilnost zemlje jer je to dobro i za ulagače, za sve hrvatske ljude i za naše gospodarstvo - zaključio je Plenković.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 05:23