Stolarija više ne brtvi kako treba. Sada je najbolje vrijeme za promjenu, posebno ako imate klimatiziran stan, jer će inače na hlađenje otići puno više električne energije. Kakvu stolariju izabrati?
Posljednjih desetak godina u Hrvatskoj drvo je izgubilo primat u odnosu na PVC i aluminij. Ti se materijali sve više koriste i kod obnavljanja starih kamenih kuća, koliko god to bilo estetski neprihvatljivo.
Kod drugoga neizostavnog dijela prozora - stakla jedina promjena je planetarno proširena uporaba izolacijskog stakla, koje se bez problema uklapa u bilo kakav okvir. Radi se zapravo o dvije ili više staklenih ploča koje su na rubu međusobno povezane u razmaku od 6, 9, 12 i 16 milimetara.
Drvo je i dalje najekološkiji materijal i najbolji izolator, no PVC prozor danas je najčešći izbor za stan, a aluminijski za poslovne objekte. Kupci dubljeg džepa, ekološki osviješteni, spremni na redovito održavanje, i danas će odabrati drveni prozor.

Najskuplja i najkvalitetnija (i estetski i po svojstvima) je stolarija od kombinacije drvo-aluminij: s vanjske strane aluminij otporan na kišu i sunce) a s unutarnje ekološko i oku ugodno drvo. Ipak, zbog visoke cijene, za njega se u pravilu odlučuju ljudi koji grade za sebe ili pak investitori u luksuzne građevine za tržište.
Cijene takve stolarije ovise o kvaliteti izolacije. Najskuplja i najkvalitetnija stolarija toga tipa je certificirani standard za pasivne kuće, npr. marka Internorm, koja se nalazi na prvoj pasivnoj kući sagrađenoj u Hrvatskoj. Prednosti su trajnost i činjenica da ne iziskuju održavanje, te mogućnost biranja boje.

Najveća je prednost drvene stolarije njezina ekološka vrijednost. Zapad izbacuje plastiku i potiče ugradnju drvene stolarije, koja je iznimno trajna ako je pravilno zaštićena. Najbolje je kad je proizvođač oboji prije ostakljivanja pa ne ostaju nepokrivena mjesta izložena suncu, vodi ili nametnicima.
Aluminijska je stolarija dobra za poslovne prostore, a kombinacija drvo-aluminij je najbolja, ali većini ipak preskupa.
Stručnjaci najviše vole drvo
|
Svjetlost razara površinski sloj drva, dovodi do promjene boje, pukotina, odlupljivanja prozirnih premaza i do erozije drva. Vlaga pak izaziva bubrenje i stezanje kao posljedice navlaživanja i isušivanja. Drvo treba zaštititi od bioloških štetnika, pogotovo gljivica, koje izazivaju trulež. Jednom godišnje treba pregledati premaz i, ako je potrebno, obnoviti ga.
ALUMINIJKao konstrukcijski materijal pogodan je za izradu velikih prozora i stijena, no kako metali dobro provode toplinu, ima loša izolacijska svojstva. Aluminij je izuzetno osjetljiv na prisutnost soli u zraku (efekt galvanskog članka) koja uzrokuje pojavu izbijanja soli na površini aluminija, što se štiti premazima. Mišljenja stručnjaka su da je aluminijska stolarija, posebno vrata, nezamjenjiva kod poslovnih i visokofrekventnih prostora gdje su prioritetnija mehanička svojstva od toplinskih.
PVCTo je zahvalan materijal, neosjetljiv na vlagu. Međutim, zbog čvrstoće, tj. opterećenja koja može podnijeti, ograničen je u dimenzijama. Zato se takvi prozori dodatno ojačavaju metalom. PVC stolarija se može povremeno oprati običnim deterdžentom za pranje suđa. Okove je poželjno jedanput godišnje nakapati nekim strojnim uljem, a brtve bi zbog zaštite bilo dobro jedanput godišnje namazati parafinskim uljem (preporuka je to napraviti pred zimu). PVC-prozoru nije potrebno bojanje.
Važne tehnikalijeDRVO Taj prirodni materijal ima veliku sposobnost upijanja vlage, a time i mijenjanja dimenzije, što za prozor nikako nije dobro. Vlaga drvo jako oštećuje, iz čega slijedi da kvalitetan drveni prozor mora biti jako dobro impregriran, što ga čini skupim. S druge strane, impregnacija drvenih prozora ne može biti dugotrajna, što znači da drveni prozori traže često i zahtjevno održavanje. |
Komentari (0)