Filipović nije "druker"

Gdje je oružje i novac? To je jedno od ključnih pitanja na koja bi, bude li otvorena, trebala odgovoriti tek istraga o pljački Fine, Zabe i poslovnica Pošte za koju je sumnja pada na sedmočlanu "zločinačku organizaciju". Prema neslužbenim izvorima bliskim istrazi, vještačenja nekih oružja nađenih kod osumnjičenika podudarila su se s vještačenjima streljiva i čahura ispaljenim u dvjema najkrvavijim pljačkama.



I ti su se rezultati čekali kako bi USKOK u koordinaciji s policijom izveo završnicu akcije. U ponedjeljak se očekuje službeno otvaranje istrage, a u međuvremenu su tužiteljstvo i policija istražnom sucu Ratku Šćekiću predali nekoliko tomova dokaznog materijala. U istrazi protiv nove "zločinačke organizacije", ako do nje dođe, iskazi tajnih agenata, "drukera", nikako ne mogu biti od presudnog značenja bez materijalnih dokaza.



Otkriće u arhivi Arene



USKOK bi svakako rado vidio pokajnika među jednim od osumnjičenika, no zasad te osobe nema. Teret optužbi sigurno ne bi slomio Nenada Filipovića, koji, doduše, odgovornost prebacuje na Igora Breškića, ubijenog u obračunu s policijom u prosincu. No, bivši vojni specijalac nije "druker". Jer, on nije ni 1999. godine odao svog suučesnika iz pljačke Zabe i o tome šuti gotovo punih sedam godina.



KrštenjeU novinskim arhivima pronašli smo i zanimljiv tekst objavljen u Areni prije nekoliko godina. Bila je to ispovijest Filipovićeve supruge Višnje i njihova sina, koji je tada, uoči prve pričesti želio upoznati svoje krsne kumove, generale Rosu i Gotovinu. Njima je Filipović bio desna ruka na ratištu.



Na primanju svetog sakramenta krštenja dječaka je držao general Ante Roso (desno), a krstio ga je pater Vjekoslav Lasić. General Ante Gotovina tada je 1993. godine bio na ratištu kod Zadra i nije bio na krštenju kumčeta, pa ga je potpisao general Roso.



Višnja Filipović ispričala je za Arenu kako je 1991. godine upoznala Nenada te da su nakon devetomjesečne veze, unatoč protivljenju njezinih roditelja, sklopili brak. Bilo je to 27. lipnja 1992. godine u crkvi u Posušju, praktički pod uzbunom. No, ubrzo su počele i razmirice, koje su se nastavile unatoč rođenju dječaka. Filipović je sve češće izbivao i zbog ratovanja. Kad nije bio na ratištu, dane je provodio sa suborcima. Mladi par odselio se u podstanarstvo kod Nenadovih roditelja, ali ni to nije spasilo njihov brak.



Nenad i Višnja Filipović razveli su se 8. studenog 1995. godine, ali su nastavili živjeti u zajedničkom kućanstvu. Priznala je tada novinarki da su oboje imali problema s drogom. Progovorila je i o pljački poslovnice Zabe u Sigetu 14. studenog 1991. godine.



Tvrdila je da je Nenad nije počinio jer nije nikad otkriven ni drugi počinitelj pljačke, nisu nađeni ni oružje ni novac.



Policija je, doduše, nakon pljačke banke u Sigetu nedaleko od mjesta počinjenja pronašla kalašnjikov.



PTSP i droga



Doista nikad nije otkriveno tko je drugi NN počinitelj. No, Vrhovni sud ipak je Filipoviću potvrdio šest godina zatvora za pljačku Zabe, a 18. prosinca 2003. godine isti je sud odbio zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne.



U zahtjevu je Filipović naveo da se liječi od PTSP-a i droge te da mu zbog toga traje postupak procjene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.



No, unatoč tome, Vrhovni sud nije mu ublažio kaznu. Tek malo prije isteka kazne ipak je pušten na uvjetni otpust jer se smatralo da je svrha kazne ispunjena.

Dušan Miljuš
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2025 19:29