ZAGREB - Jedan radnik poginuo, dvojica teško ozlijeđena i trojica lakše ozlijeđenih, tragična je bilanca nesreće na radu koja se dogodila jutros oko 8.30 sati kada je došlo do eksplozije betonskog silosa u Todorićevu poduzeću Agroprerada u Ivanić Gradu.
Iako se uzrok eksplozije još utvrđuje, prema prvim prikupljenim informacijama pretpostavlja se da je do eksplozije došlo dok su radnici na održavanju obavljali varenje na krovu silosa. Najvjerojanije je žar ili zapaljena piljevina pala prema dnu silosa gdje se, prilikom obrade sirovine, u zraku stvorila gusta i lako zapaljiva smjesa prašine i para. Jaka eksplozija čula se na širem području, a stanari okolnih kuća kažu kako je nakon nje samo buknuo vatreni bljesak i počeo sukljati crni dim.
ČETVRTA NESREĆA U ISTOM SILOSU
74 OPASNA SILOSA U HRVATSKOJ
- Bila sam u vrtu. Mislila sam da je udarila cisterna, ali sam na vrhu silosa vidjela bljesak, nije bilo plamena, izgledalo je kao blic. Komadi lima letjeli su na sve strane. Počelo se jako dimiti, ali je vrlo brzo sve prestalo. Ugledala sam i jednog čovjeka na krovu. Trčao je i vikao "U pomoć, u pomoć!" - ispričala nam je Ljubica Horvat koja živi preko puta.
Navodno su dvojica radnika održavanja varili na krovu ogromnog silosa. Za to vrijeme u komandnoj sobi na dnu sliosa bila su još dva radnika, dok je poslovođa Krunoslav Krčelić (63) nadgledao sijanje i pročišćavanje repice. Krunoslav Krčelić preminuo je oko 10 sati od teških ozljeda koje je zadobio u eksploziji. Dejan Galić (29) i Milan Marjanić (46) zadobili su teške opekline i zadržani su na liječenju u Klinici za traumatologiju. Kako doznajemo, izvan su životne opasnosti. Ostali ozlijeđeni pušteni su kućama nakon što im je pružena liječnička pomoć.
Stjepana Gregoreka (54) zatekli smo u njegovoj kući u Ivaniću kada se vratio iz bolnice. - Bio sam s kolegom u komandnoj prostoriji kad je došlo do eksplozije. Što se i kako dogodilo ne znam. Puklo je tako jako da mi se činilo da traje cijelu vječnost. Kolega je već isjurio iz sobe, a onda sam i ja istrčao napolje. Komad betona mi se zabio u leđa. Očito se stvorila velika koncentracija prašine i odnekud je došla iskra. Tragedija! Krunu sam dobro poznavao, bio je jako dobar čovjek i uskoro je trebao u mirovinu - izjavio je ozlijeđeni Gregorek.
Sin preminulog Krčelića rekao je da nam ništa ne može reći te da očekuje da će policijska istraga razjasniti kako je došlo do eksplozije. Do poslijepodnevnih sati očevid još nije bio završen, a policija je samo otklonila mogućnost da se radi o podmetanju eksplozije.
(
Surađivali: G. Galović i M. Hrupić)
Željko Petrušić
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....