Nismo rekli da je lijek Enkorten čudotvoran

Tekst u Jutarnjem listu objavljen 4. ožujka 2008. pod naslovom "Enkorten: Nije čudotvoran, a ni registriran u RH" vrvi neistinama i direktno šteti našem budućem radu i ugledu. Osim što je šteta nanesena čitateljima koji nisu objektivno i istinito informirani, ona je nanesena ponajprije pacijentima i proizvođaču lijeka Farmaciji d.o.o. Tuzle. Sljedećih nekoliko rečenica u potpunosti su neistinite i netočne.



1. Farmacija d.o.o. Tuzla nikada niti nije napisala niti su istraživači to na simpoziju govorili, da je lijek Enkorten "čudotvoran" i registriran u RH, već je to izmišljotina vašeg novinara. Istraživači su na simpoziju u više prilika navodili da lijek nije ispitivan izvan granica BiH, ali da rezultati učinkovitosti i sigurnosti lijeka Enkorten za indikaciju multiple skleroze pokazuju da lijek može zaustaviti progresiju bolesti, smanjiti broj i dužinu trajanja relapsa ili pogoršanja i da je siguran u primjeni i bez nuspojava tijekom jedne godine kliničkih ispitivanja.



2. Neistinit je navod u članku da lijek Enkorten ima dozvolu za prodaju u BiH samo za bronhijalnu astmu, jer je odlukom Ministarstva zdravstva Federacije BiH br: 05-37-7324/6. od 30. 8. 2006. godine lijek Enkorten privremeno registriran na prostorima Federacije BiH za indikaciju bronhijalne astme i multiple skleroze, u skladu sa Zakonom o lijekovima, Pravilnikom o registraciji lijekova i Zakonom u upravnom postupku Federacije BiH, što je u potpunosti usklađeno s regulativom EC (Europske komisije) No.507/2006.



3. Neistinit je navod u članku da "prema onome što se zna, sastav lijeka je ACTH", budući da se uz tekst nalazi i slika kutije lijeka Enkorten, na kojoj je vidljivo naveden sastav lijeka - neuropeptidi pod nazivom 1-5 adrenorphin i alpha 1-13 corticotropin, što jasno dokazuje da sastav lijeka nije ACTH i "peptidni mijelin". Vaša je novinarka samo trebala pročitati sastav lijeka s priložene fotografirane kutije. Ovim dokazujemo da alpha 1-13 corticotropin nije ACTH iz članka vaše novinarke. Alpha 13 corticotropin je analog ACTH ili prvih 13 aminokiselina, koje inače čine 34 aminokiselina dugu molekulu ACTH, koja je poznata neurolozima širom svijeta. Vaša je novinarka pogrešno navela i drugu komponentu, jer nije u pitanju "peptidni mijelin" već 1-5 adrenorfin, ili bolje poznat kao neuropeptid met enkaphalin.



dr.sci. Nedim Zečević



direktor Farmacije d.o.o.



Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. prosinac 2025 01:02