Sjajni rezultat

Mladi hrvatski kartingaš Vito Ćoza šesti na svjetskom prvenstvu u Bahreinu

U finalnoj utrci vozač kluba ANVI Racing Grobnik iz Čavli izveo je pravi podvig probivši se sa 22. na čak 6. mjesto

Mladi hrvatski kartingaš Vito Ćoza osvojio 6. mjesto na svjetskom prvenstvu u Bahreinu

Privatni album

Jedanaestogodišnji hrvatski vozač Vito Ćoza osvojio je šesto mjesto u finalnoj utrci jednog od najprestižnijih svjetskih natjecanja u kartingu - 24. izdanja RMC Grand Finals u Bahrainu. Mladi hrvatski kartingaš, koji je pozivnicu za neslužbeno prvenstvo svijeta dobio kao prvak FIA Centralnoeuropske zone (CEZ), nastupio je u klasi 125 Micro Max s još 35 vozača iz cijelog svijeta.

Ćoza je ciljem prošao sa 2,398 sekundi zaostatka za pobjednikom Chalkom Jensonom iz Velike Britanije. Pritom je izveo pravi podvig pretekavši na stazi čak 14 vozača. Startao je, naime, sa 22. mjesta. „Predfinalnu utrku Vito je završio na 8. mjestu, što znači da je u utrku trebao krenuti sa 7., ali smo prerano napustili zonu za pregled go-karta, pa smo diskvalificirani, zbog čega je u finalnoj utrci krenuo s 22. mjesta,“ objasnio je otac Marko Ćoza.

Rotax Max Challenge Grand Finals, svjetsko prvenstvo koje od 2000. organizira jedan od vodećih proizvođača go-karta na svijetu BRP-Rotax, ima posebnu težinu u svijetu kartinga, o čemu svjedoče i imena nekadašnjih sudionika, poput Jensona Buttona, Kimija Raikkonena i Maxa Verstappena.

Od hrvatskih vozača na njoj su nastupali Martin Kodrić, Matija Jurišić i Leon Zelenko, koji je 2017. osvojivši 2. mjesto u kategoriji u kojoj nastupa i Vito, ostvario i do danas najbolji rezultat od hrvatskih predstavnika.Premda ima tek 11 godina, Vito već pet godina pokazuje izniman vozački talent. Već u prvoj sezoni osvojio je međunarodni Intrepid Driver Program Cup u klasi Baby Kart.

Tijekom 2023. na gotovo svim utrkama prvenstva, od Italije i Slovenije, preko Austrije, Hrvatske i Srbije, Vito je stajao na pobjedničkom postolju, što mu je donijelo titulu prvaka FIA Centralno Europske zone i međunarodnogkupa Sportstil.

18. travanj 2024 17:19