Dominik Vrdoljak (18) mladi je ljubitelj tuninga iz Livna. Automobil snova mu je, nimalo iznenađujuće za generaciju odraslu na akcijskim filovima iz serijala Brzi i žestoki s Vinom Dieselom, Nissan GT-R (R35) i to u režiji japanskog specijalista Liberty Walk iz Tokija.
Trenutno mu je, međutim, kao studentu koji ljeti konobari u Rogoznici preskup, pa se odlučio za bitno jeftiniji projekt, tzv. budget build svog prvog automobila u životu - BMW 318 Ci iz 2003. s prevaljenih 180.000 kilometara.
- U početku sam razmišljao o Opel Manti, jer sam htio da automobil ima stražnji pogon, ali se pokazalo da je prestara i da ih nema dovoljno na tržištu. Sljedeći izbor bio je BMW serije 3. E36 mi je bio prestar, E92 premlad i preskup.
Stoga sam se odlučio za E46, koji se proizvodio od 1997. do 2006. Coupe, naravno, i to s benzinskim motorom. Pred dvije godine stajali su pet i pol do šest tisuća eura. To sam si već mogao priuštiti, objašnjava Dominik.
Na kraju je u oglasniku slučajno naletio na crni BMW 318 Ci sa 143 KS u Rijeci. Bio je oštećen s lijeve strane i trebao je nova vrata, stražnji blatobran i retrovizor, ali je vlasnik tražio svega 3300 eura, dvije i pol manje od uobičajenog. Kupio ga je, pa popravio za sitan novac.
- Dijelova za taj automobil ima na svakom koraku. Blatobran sam platio sto, retrovizor pedeset eura, a vrata mi je prethodni vlasnik poklonio. I još sam stotinjak eura dao limaru da mi zamijeni blatobran, dok sam retrovizor i vrata složio sam u očevoj garaži u Livnu, pa ispada da me na kraju - istini za volju ogreban po čitavoj lijevoj strani - izašao svega 4150 eura, otkriva Dominik.
I tako je BMW 318 Ci stajao parkiran u garaži sve do početka ove godine kad je Dominik odlučio krenuti u svoj prvi projekt i to widebody kitom koji podsjeća na kultnu američku tunersku kuću Pandem, ali je proizvod jedne litavske tvrtke za koju je slučajno čuo na kanalu Adriana Petričevića na YouTubeu.
Riječ je o kompletu prednjih i stražnjih blatobrana, pragova, spojlera i splittera. Jedino što nisu izrađeni od skupe laminirane plastike, već od jeftinije stakloplastike, ali zato umjesto priičnih 3500 stoje puno povoljnijih 1200 eura, a stiže i sa svom dokumentacijom potrebnom za atest u CVH.
- Taj widebody kit na karoseriju smo postavili otac Vladimir i ja u vlastitoj garaži. Trebalo nam je dobrih mjesec dana, ali automobil je na kraju izgledao spektakularno. Sprijeda je čitavih deset, a straga čak četrnaest centimetara širi od serijskog BMW 318 Ci. Jedva stane u garažu. Ha, ha, ha… Widebody prerade kod nas su rijetke, znam da postoji jedna Opel Calibra s kitom njemačkog Riegera, otkriva Dominik.
Lakiranje je, međutim, prepustio profesionalnom lakireru, jer za taj posao trebaju i znanje i iskustvo i komora, pa mu je to odradio prijatelj iz Livna. U početku je razmišljao o jarkoplavoj boji kakvu Opel koristi za sportska izdanja OPC, a prijatelji su ga nagovarali na crnu, koja mu se sviđala, ali je zaključio da bi skrivala proširenja zbog kojih je i išao u preradu.
Na kraju se odlučio za originalnu BMW crvenu Imola, a da je bio u pravu dokazuju i fotografije našeg majstora Tomislava Krište. Automobil bi, naravno, izgledao bez veze da nije i spušten. Dominik se odlučio za najjeftinije gewinde s papirima njemačkog specijalista JOM. I to je, međutim, bilo dovoljno da spusti automobil na samo par centimetara od tla.
- Jedva sam uspio izaći iz garaže, a da ne govorim o prelascima preko ležećih policajaca, pogotovo kad se protežu s kraja na kraj ceste, pa ih ne možeš izbjeći. To su drame! Od spuštanja do kraja definitivno sam odustao nakon što nisam uspio ući na kanal u stanici za tehnički pregled, objašnjava Dominik.
Uz widebody kit uzeo sam još gewinde i felge od aluminija. Bio bih najsretniji da sam imao para za trodijelne, ali jako sam zadovoljan i brončanim Japan Racingovim modelom 11, jer super pašu uz BMW 318 Ci. Izašle su me još tisuću eura, plus gume, koje uopće nisu jeftine jer sam sprijeda stavio 255/35 ZR18, a straga 285/30 ZR18.
Unutrašnjost nije dirao, jedino što je u prtljažnik na stražnje sjedalo ugradio još dva subwoofera i pojačalo, koje je njegov otac godinama ljubomorno čuvao na tavanu.
Cijela je prerada, dakle, trajala od siječnja kad je krenuo s ugradnjom widebody kita do svibnja kad je dobio atest i stajala ga je oko 5000 eura.
Automobilom se služi svakodnevno, osim zimi kad su loši uvjeti na cesti, i čest je gost evenata i meetova, poput najvećeg u regiji Swagger Crewa u Samoboru i na Željavi, a sprema se i u Omiš, pa ne čudi što je s widebody BMW 318 Ci od svibnja do danas, odnosno u svega šest mjeseci, prevalio čak 20.000 kilometara.
- Muči me jedino potrošnja goriva, jer je motor slab i stalno ga treba držati u visokim okretajima. Šteta što nije 3.0. Ne pomažu mi, naravno, ni superširoke gume (sprijeda 22,5, a straga 28,5 centimetara), kao ni od prethodnog vlasnika ugrađena plinska instalacija, ali što ću… za ljepotu se valja i žrtvovati, kaže Dominik.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Centrom za vozila Hrvatska