Ako tražite novi automobil, u trenutnoj situaciji tranzicije s pogona s unutarnjim izgaranjem na elektrifikacirane modele, možda ste razmišljali o kupnji plug-in hibrida kao nekakve "zlatne sredine".
Budući da su i u Hrvatskoj sve zastupljeniji sigurno će vas zanimati odgovori na pitanja oko troškova održavanja.
Za početak, prva stvar je potvrditi da, budući da se radi o pogonskom sustavu koji je složeniji od konvencionalnih benzinaca i dizelaša, održavanje je nešto veće i nešto skuplje, ali i dalje nije riječ o pretjeranom trošku.
Plug-in hibrid ima, u osnovi, iste elemente kao i automobil s unutarnjim izgaranjem. To znači da ćete trebati mijenjati ulje, filtere, kočionu tekućinu...
Osim toga, plug-in hibridi su opremljeni električnim sustavom, s elementima kao što su elektromotor, baterija, punjač...
To podrazumijeva dodatnu težinu zbog koje mnogi dijelovi vozila više trpe. Prvo gume koje se, podnoseći veća opterećenja, nešto brže troše. Isto se događa s amortizerima, koji moraju podnijeti veću težinu i stoga više ‘raditi‘.
Sljedeći ovu logiku, netko bi mogao pomisliti da se to događa i s kočnicama, ali istina je da čak i uz dodatnu težinu, postojanje regenerativnih kočionih sustava nešto olakšavaju kočionom sustavu, i time produžuju vijek trajanja diskova i pločica.
Treba napomenuti i da zupčasti remen, koji kod modela s unutarnjim izgaranja ima vijek trajanja od 120.000 kilometara, na PHEV modelima traje oko 90.000.
Dakle, plug-in hibrid ima neke dodatne komponente koje benzinci ili dizelaši nemaju, i koje je potrebno održavati.
No dobra vijest je da su to elementi koji ne iziskuju pretjerane troškove održavanja. Primjerice, elektromotor je mnogo jednostavniji od motora s unutarnjim izgaranjem, ima puno manje dijelova, a samim time i manje komponenti koje se mogu pokvariti.
Ono što morate učiniti je promijeniti 12V bateriju svake četiri godine, dok elemente tipične za motore s unutarnjim izgaranjem održavate kao i kod konvencionalnih dizelaša i benzinaca.