LAŽNI KROASANI

Svi moji frendovi potvrdit će vam da sam aposlutni majstor za kiflice, radim ih po ovom receptu

 Lidija Lončarić
Palite pećnicu, dan je stvoren za topla peciva! Ove jednostavne razlistane kiflice moj su favorit

Bez lažne skromnosti i puno odugovlačenja, priznat ću vam, a potvrdit će moji prijatelji, apsolutni sam majstor za kiflice. Možda je to zato što sam cijelo djetinjstvo promatrala roditelje kako nedjeljom ujutro mijese klipiće, a možda zato što obožavam zaroniti ruke u tijesto, pratiti ga kako se diže, a zatim od mekane kugle stvoriti vruća, slatka i slana peciva. Svojim rukama, od početka do kraja. Više od tijesta volim samo maslac i rajčicu. I dok zimi nedostatak svježe rajčice nadoknađujem različitim umacima i šalšama, maslac pakiram u, što drugo, nego kiflice.

image
Lidija Lončarić

Ovaj recept za lažne kroasane otkrila sam sasvim slučajno, iz čiste lijenosti. Nikako mi se nije upuštalo u dugotrajnu pripremu domaćeg lisnatog tijesta pa sam improvizacijom došla do ove metode i instantno oduševila sve koji su isprobali prvu rundu ovakvih kiflica. Rade se od dizanog tijesta koje je nakon dizanja potrebno podijeliti u kuglice, razvaljati, premazati maslacem i slagati jednu na drugu. Bez dizanja, za pripremu će vam trebati svega pola sata i na ovaj ćete način preskočiti preklapanja i hlađenja, nužna kod klasične pripreme lisnatog tijesta. Naravno, u pitanju nisu pravi kroasani, ali poslužit će u žurbi i za poneko zavaravanje protivnika.

Dobra ideja bit će i pripremiti ih večer ranije pa ih preko noći držati u hladnjaku, a ujutro ubaciti u pećnicu. Maslac će se stisnuti, tijesto još malo narasti, a vi ćete dobiti kiflice koje su hrskave izvana, a prozračne iznutra. Dodatni plus je i divna aroma maslaca, a želite li, možete ih i puniti slatkim i slanim nadjevima. Dobra ideja bit će i aromatizirati maslac prije premazivanja tijesta, primjerice, češnjakom ili začinskim biljem, a za punjenje pak svakako savjetujem da se upustite u pripremu kakve fine čokoladne kreme. Ove razlistane kiflice, vjerujte, to zaslužuju.

image
Lidija Lončarić

Trebat će vam:

500 g glatkog brašna

300 ml mlijeka

20 g svježeg kvasca

1 žličica šećera

8 žlica ulja

2 žličice soli

100 g maslaca

1 jaje za premazivanje

Krupna sol

Sezam za posipanje

Priprema:

Mlijeko malo zagrijte, neka bude toplo, pa u njega dodajte kvasac i šećer. Dobro promiješajte i pustite da se diže na toplom mjestu, dovoljno će biti oko 15 minuta ili dok se ne pojave mjehurići. U većoj posudi pomiješajte brašno, sol i ulje, a zatim dodajte dignuti kvasac. Tijesto mijesite barem 10-tak minuta, dok ne dobijete glatku kuglu. Kuglu premažite s malo ulja pa ga pokrijte prozirnom folijom ili krpom i pustite da se diže dok se ne udvostruči, oko sat vremena. Kada se tijesto diglo, prebacite ga na radnu površinu i podijelite na 5 jednakih kuglica. Svaku kuglicu zatim razvaljajte u krug. U slučaju da se tijesto odupire, pustite ga da odstoji pet minuta pa pokušajte opet. Tako razvaljane krugove slažite jedan na drugi, a između svakog dodajte maslac. Najbolje će biti ako koristite hladan maslac koji se lako reže na tanke listiće koje zatim jednostavno rasporedite po tijestu. Zadnji komad tijesta ostavite prazan. Slojeve tijesta zatim pritisnite valjkom i dobro razvaljajte, trebali biste dobiti tijesto debljine oko pola do jednog centimetra. Režite na trokutiće ili pravokutnike i zarolajte u kiflice. Ne brinite ako je malo maslaca iscurilo ili ako je tijesto mekano, pomozite si tako da dodatno pobrašnite ruke. Kada ste zarolali kiflice, prebacite ih na papir za pečenje, pokrijte krpom i pustite da se dižu na toplom još barem 20 minuta. Za to vrijeme smutite jedno jaje. Jajem premažite kiflice i pospite ih krupnom soli i sezamom ili drugim posipom po želji. Prebacite u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 220 stupnjeva. Pecite pet minuta pa smanjite temperaturu na 200 stupnjeva i pecite dok se kiflice ne razlistaju i poprime zlatnu boju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. ožujak 2024 04:24