Za nas nema drugog

Iz stare knjige recepata: Ovo je najbolji recept za orahovac, daleko bez konkurencije

Dok ovih dana prolazite pored stabla oraha promotrite njegove plodove kako ne biste propustili trenutak da napravite mnogima omiljeno kratko piće koje prija uz slastice, ali i kao aperitiv ili digestiv

Svake godine, tamo negdje sredinom ili krajem lipnja, stabla oraha prepuna su okruglih zelenih plodova veličine breskvica idealnih za pravljenje poznatog domaćeg likera - orahovca. Međutim, kako je ove godine sve uranilo - od jagoda, trešanja, duda pa i povrtnica kao što su mahune, nemojte da vas iznenadi što su i orasi već veličine ping-pong loptice, dakle još malo i taman idealni za pripremu slatkog desertnog pića na bazi rakije.

Recepata za orahovac ima mnogo, neki bi rekli kao i kuća u kojima se svake sezone priprema, no otkrivamo vam jedan kojemu se rado vraćamo, jer u njega idu i začini koji ovom likeru daju posebno dobre arome. Nadamo se da ćete uživati u njemu kao što to mi činimo od dana kad smo ga otkrili u jednoj staroj knjižici recepata.

image

Kad ih berete, birajte zdrave zelene plodove

Zbynek Pospisil/Getty Images

RECEPT ZA ORAHOVAC "PO STARINSKI"

Trebat će vam:
1 l rakije (najbolje komovice)
8 mladih zelenih oraha
400 g šećera
1 limun
začini: kora cimeta, klinčići, đumbir (oko 3 cm) i/ili nekoliko zrna kave

image

Kad ga pripremite, orahovac kao i druge likere držite na suncu punih četiri tjedna uz povremeno miješanje

Zbynek Pospisil/Getty Images

Priprema:

Za ovaj recept važno je odabrati veliku teglu sa širokim grlom kako bi vam u nju stali svi sastojci. Teglu prije upotrebe dobro operite i posušite.

Orahe i limun također dobro operite. Ako želite, veće orahe možete i prepoloviti, a limun narežite na kriške.

U pripremljenu teglu redom slažite šećer, zatim orahe, limun i odabrane začine pa na kraju sve zalijte rakijom i dobro zatvorite kako iz nje ne bi ishlapio alkohol. Teglu držite na direktnom suncu, a ako nemate terasu ili balkon, tada ju je dobro staviti na prozorsku dasku. Ostavite teglu na tom mjestu punih mjesec dana, a svaki tjedan je otvorite i promiješajte. Kako dani idu, tako će se i boja likera mijenjati i postajati sve tamnija. Kada prođe mjesec dana koliko je tegla sa svim sastojcima bila na suncu, vrijeme je da je procijedite. Pripremite bocu ili manje boce - operite ih i sterilizirajte u pećnici, te u njih uz pomoć sita prelijte čisti liker.

Čuvajte na tamnom i suhom mjestu.

image

Ovako pripremljeno orahovcu boja je tamna, gotovo crna, a arome moćne

Meteo021/Getty Images

Dobro je znati! Ako volite malo slađa pića i okus vanilije, tada na ovu količinu rakije i oraha možete dodati i dva vanilin šećera, odnosno oko 20 g. Ako, pak, volite citrusne note, osim limuna, u liker možete dodati i naranču.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. lipanj 2024 08:11