Projekt dizajna interijera rezultat je suradnje ravnateljice Irene Krmpotić i tima dizajnera iz tvrtke Primat Logistika iz Zagreba, a sve je uređeno prema Standardima za narodne knjižnice. Na dječjem odjelu prevladavaju boje šume. Sama ideja o drvu potekla je od sintagme “drvo znanja”, a knjige predstavljaju personificirane plodove. Prostor je oslikala magistra primijenjenih umjetnosti Marija Kolmanić.
Iako su knjižnice često prostori uobičajenog koncepta i tradicionalne “knjižnične” opreme, Gradska knjižnica Crikvenica jedan je od primjera kako inovativni i kreativni pristup uređenja interijera može pridonijeti boljem iskustvu zaposlenika, ali i korisnika knjižnice. Naime, nakon što je središnji odjel knjižnice gotovo pedeset godina djelovao na atraktivnoj lokaciji u Strossmayerovoj ulici, uz najljepšu gradsku šetnicu, ali u veličinom potpuno neprimjerenom prostoru od 73 kvadrata, Grad Crikvenica je 2017. godine, kao osnivač knjižnice, pokrenuo projekt njezina preseljenja na novu adresu u užem centru grada, u zgradu poznatiju kao Stara škola. Vrijednost samog projekta iznosila je 25 milijuna kuna, od čega je Ministarstvo kulture za uređenje i opremanje knjižnice osiguralo 3,6 milijuna kuna.
- Ovo zdanje sagrađeno početkom prošloga stoljeća evidentirano je kao zgrada više ambijentalne vrijednosti kroz Konzervatorsku studiju Grada Crikvenice. Projektom su se zadržale postojeće konture zgrade, a ukupna površina knjižnice je oko 525 kvadrata, što je gotovo osam puta veći prostor od prijašnjeg - pojašnjava ravnateljica knjižnice Irena Krmpotić. Dodaje da je realizacijom ovog projekta dobiven multifunkcionalni centar u kojem knjižnica raspolaže atraktivnijim i ugodnijim prostorom sa znatno proširenim knjižničnim fondom, a time se i kulturni život Crikvenice podigao na višu razinu.
U prizemlju se nalazi prostor knjižnice koji je u interakciji s ulicom te se veže na vertikalu od četiri razine, gdje su smješteni spremišni prostori u koje korisnici nemaju pristup. U otvorenom pristupu su prostor za predškolce, dječji odjel, odjel za mlade, odjel za odrasle, studijska čitaonica i čitaonica dnevnog i tjednog tiska. Unutarnjim stepenicama i dizalom prizemlje knjižnice povezano je s pripadajućim prostorom na prvom katu, gdje su smješteni zavičajna zbirka i prostor za rad stručnog, upravnog i administrativnog osoblja te prostor za tehničku obradu knjiga.
Knjižnica je uređena prema visokim europskim standardima načina, kvalitete gradnje i opremanja prostora ovakve namjene, a sama ideja dizajna interijera došla je u suradnji ravnateljice i tima dizajnera iz tvrtke Primat Logistika iz Zagreba. Posebno se ističe novouređeni prostor dječjeg odjela, čiji je namještaj dizajnirala upravo ravnateljica.
- Ideja bajkovite šume bila je pokretač ovakvog uređenja jer sam željela privući najmlađe u knjižnicu, jer se time stvara buduća čitateljska publika. Sav namještaj napravljen je prema standardima za narodne knjižnice, a pokušali smo učiniti naš prostor atraktivnim i ugodnim za naše korisnike. Prevladavaju bijela i kraljevskoplava boja, dok je dječji odjel uređen u bojama šume: smeđoj i žarkozelenoj. Sama ideja o drvu došla je od prastare sintagme drvo znanja, a knjige su predstavljale personificirane plodove. Magistra primijenjenih umjetnosti Marija Kolmanić, koja je rodom iz Selca, a živi u Irskoj, rado se odazvala i došla oslikati dječji odjel, što je prostoru dalo posebnu čar i bajkovitost - kaže Irena Krmpotić.
Glavna svrha dizajna interijera knjižnice, kažu dizajneri, bila je stvoriti ugodan, jedinstven i inspirativan prostor koji će najmlađe članove potaknuti na posjet knjižnici i dodatno poticati kulturu čitanja.
- Kompletan namještaj izrađen je po mjeri CNC obradom drvenog namještaja, a korišteni su materijali oplemenjene iverice, lakiranog medijapana i tapeciranih visokokvalitetnih tkanina. Za adekvatnu brigu čuvanja i preglednost knjižnične građe zadužen je knjižni regal Sysco s oblogom od iverala u plavo-bijeloj kombinaciji, a što se savršeno uklapa uz uredske fotelje tipa Duke. Knjižne police, stolovi, uredske stolice i ostala oprema za opremanje interijera skladno su uklopljeni u prostor - kažu dizajneri i dodaju da su zavičajnu zbirku upotpunili staklenim vitrinama izrađenima po mjeri koje prostoru daju prozračnost, a posjetiteljima nude uvid u povijest i kulturu Crikvenice.


Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....