
Dok se u prošlosti lukovičasto cvijeće koristilo isključivo za sadnju u vrtnim ili ukrasnim gredicama, danas stoji rame uz rame sa sobnim biljkama, a potražnja za njima kao ukrasnim biljkama u domu je rastuća.
Ako razmišljate o kupnji obratite pažnju na nekoliko detalja.
KVALITETA LUKOVICA KOJE KUPUJETE
Lukovice koje su smežurane ili osušene, a pogotovo ako su pokrivene s pljesni nikako ne treba kupovati. Kvalitetne lukovice su na pogled zdrave, čvrste i sa svih strana neoštećene.
IZBJEGAVAJTE PROŠLOSEZONSKE ZALIHE LUKOVICA
Lukovičasto bilje poput dalije sadi se na proljeće, pa ih je pametnije kupovati kad im je sezona.
PRIJE ODLASKA U DUĆAN INFORMIRAJTE SE O CVIJEĆU KOJE KUPUJETE
Neke vrste lukovičastog bilja ne mogu prezimiti naše kontinentalne zimske temperature, poput sparaxisa, frezije I drugih. Također lukovice odaberite da budu u skladu s mjestom gdje ćete ih posaditi.
LUKOVIČASTO CVIJEĆE ZA PROLJETNU SADNJU
• Ljiljan (Lilium) - voli sunčane pozicije i dobro drenirano tlo
• Ananas ljiljan (Eucomis) - podnosi sjenu i niske temperature
• Plamena zvijezda (Liatris) -preživjet će sušu iako voli vlažna dobro drenirana tla
• Afrički ljiljan (Agapanthus) - snažna trajnica za sunčane pozicije
TULIPAN U SVAKO DOBA GODINE
Od svega lukovičastog cvijeća, tulipan je najpristupačnija biljka na tržištu. Ne postoji cvjećarnica koja u ponudi nema tu jednostavnu i elegantnu biljku tijekom cijele godine. Postoji u bezbroj boja, a do danas je broj kultiviranih sorta nastalih križanjem narastao na nevjerojatnih 12 tisuća. Porijeklom je iz Male Azije i uzgaja se isključivo kao ukrasna biljka, a Nizozemska je najpoznatiji proizvođač tulipana
LUKOVICE U VRTU
Lukovice koje cvatu u proljeće sade se u jesen jer zahtijevaju neprekidni period niskih temperatura koje stimuliraju razvoj korijena. U vrtnim centrima tada je i najveći izbor različitih vrsta, no jesenski asortiman može se naći i u proljeće na njihovim policama po nešto povoljnijim cijenama.
UZGAJANJE ZUMBULA I SUNOVRATA U VODI
Tehnika uzgajanja lukovičastog cvijeća u vodi je jednostavna, no prvo za to treba nabaviti adekvatnu staklenu čašu koja će omogućiti da je lukovica iznad vode, odnosno da ne dodiruje tekućinu. Vaza s lukovicom mora se držati na hladnome mjestu do 10 °C bez pristupa Sunčeve svjetlosti sve dok dugačko korijenje ne ispuni staklenku, a iz lukovice naraste izbojak svijetlozelene boje i dužine do 7 cm. U tom se trenutku biljka stavlja u topliju prostoriju gdje se gornji zeleni dio prekriva papirnatom neprozirnom vrećicom sve dok je cvjetni pup rastom ne nadigne.
Staklenke s lukovičastim cvijećem možete postaviti na prozorsku klupicu, no ako želite da cvijet dulje traje, smjestite ih podalje od radijatora i direktne Sunčeve svjetlosti.