Zagreb od ovog tjedna ima novo it mjesto - pop-up lokaciju Galerije Kaptol u Radićevoj ulici 32. Nova lokacija zapravo je ekspozitura Galerije Kaptol koja vizualno više nalikuje na moderne galerije - krasi je jednostavan minimalistički prostor s čistim zidovima, gdje svaka slika i svako djelo dolazi do izražaja.
Originalna lokacija kultne zagrebačke galerije na Kaptolu 13 i dalje ostaje otvorena, a obzirom da je zbog svojeg fundusa postala premala za organizaciju izložbi koje su se prije tamo redovito odvijale, direktorica galerije Lucia Jerič Palić kaže kako sada pokreću novu priču u dodatnom pop-up prostoru, gdje će imati veće mogućnosti.
- Nakon toliko godina prirodno se javila želja za proširenjem. U ovih 37 godina postojanja galerija je imala svoje pop-up lokacije u Splitu, Dubrovniku i na Hvaru, tako da zapravo i nije čudno da smo se odlučili na ovaj pothvat. Željni smo novosti, promjene, nove publike. Još za vrijeme mog studija u Rimu te poslije i rada u jednoj rimskoj galeriji javila se želja za otvorenjem sestrinske galerije Kaptol, gdje bi se više zastupali suvremeni autori - kaže Lucia Jerič Palić.
Nova lokacija razlikuje se od originalne galerije po konceptu, ali i kvadraturi, koja pruža mogućnost izlaganja većih formata i organizaciju izložbi. U početku djelovanja Galerije Kaptol često su se odvijale izložbe, tako da je želja vratiti se toj ideji.
- U Radićevoj 32 se prije nalazio stan koji smo preuredili s jasnom namjerom galerije. Prvobitna ideja mog oca prije petnaestak godina bila je zapravo preseliti s Kaptola upravo tu. Moja mama je zajedno s tetom Zofi Jerič, arhitekticom i vlasnicom A-Z Projekt biroa osmislila idealno rješenje kako bi prostor od 90 kvadrata bio maksimalno iskorišten u galerijsku svrhu. Galerija se nalazi u Felbingerovoj palači, tako da je bilo samo po sebi izazovno napraviti prostor koji će biti u jednu ruku javan, a da ne narušava ljepotu i povijest same zgrade. Na mjestu gdje su sada ulazna vrata bio je prozor, a tek kada su radovi krenuli, bilo je vidljivo da je nekada tu zapravo bio prolaz i da bi se moglo vratiti u prvobitno stanje, što su konzervatori na sreću i odobrili. Tako smo do tada stambeni prenamijenili u poslovni prostor - objašnjava Lucia Jerič Palić.
Samo preuređenje je trajalo šest mjeseci. Misao vodilja pri uređenju je bila ostvariti ugodan prozračan prostor pun svjetla, koji ce ispoštovati povijest same palače, a istovremeno odavati dojam moderne galerije.
Izlagat će etablirane autore koji su već zastupljeni u Galeriji Kaptol, poput Zoltana Novaka i Vatroslava Kuliša, ali i mlađe, manje poznate umjetnike za koje smatraju da su kvalitetni. Što se tiče razdoblja između izložbi, na novoj lokaciji će se također, kao i u baznoj galeriji, naći djela Murtića, Džamonje, Glihe, Stančića te ostalih klasika hrvatske likovne scene.
Galerija je otvorena izložbom Aleksandra Bezinovića i Anite Kontrec, umjetnice koja se nedavno vratila živjeti u Hrvatsku nakon dugogodišnje uspješne karijere u Njemačkoj, a slike se mogu razgledati do 23. veljače.
- Specifičnu tehnologiju korištenja stakloplastike/poliestera pomiješanog s pigmentima razvijam godinama, kako bih mogla raditi slike-objekte i skulpture velikih dimenzija koje su otporne na vremenske uvjete i koje odgovaraju dimenzijama i potrebama suvremene arhitekture. Zbog toga vrlo rado surađujem s dizajnerima i arhitektima i često radim radove "po mjeri" prostora i potrebama klijenata. Moje slike-objekti i skulpture idealni su za opremanje velikih prostora kao što su banke, restorani, a naravno i privatni stanovi, kao oni sasvim modernog stila, tako i klasičnog dizajna - kazala nam je Anita Kontrec.
Osim kao izložbeni, prostor galerije će se koristiti u razne kulturne svrhe. Moći će se iznajmiti za, primjerice, promociju knjige, modna i televizijska snimanja te slične događaje kulturnog, kreativnog tipa.