
Projektiranje malih stanova zahtijeva mnoštvo pametnih trikova, poput ovih koje koristi studio.kejo u ovom jednosobnom stanu od jedanaest kvadratnih metara u Berlinu.
Nedaleko od kanala Landwehr u berlinskom Kreuzbergu smjestio se mali rezidencijalni apartman na cca 11 četvornih metara koji je prilagođen potrebama putnika na kratkom odmoru. Zahvaljujući optimalnom tlocrtnom dizajnu uz pomoć po mjeri izrađenih stolarskih okova, sve namjene smještene su na vrlo malom prostoru. Studio.kejo je osmislio koncept, dizajn interijera i planiranje te preuzeo vođenje projekta.
„Našim konceptom dizajna želimo pokazati da život u malim stanovima svakako može biti udoban i funkcionalan“, kaže Kerrin Wendtland, koja je s Joanom Schröder 2022. godine osnovala studio.kejo. "Prije renoviranja stan je bio iznajmljen na Airbnbu. Ali sa standardnim namještajem prostor nije bio optimalno iskorišten", dodaje. Nakon gotovo tri godine neprekidnog iznajmljivanja i brojnih gostiju, dom i namještaj pretrpjeli su veliku istrošenost, pa su vlasnici iskoristili renoviranje usmjereno na izdržljivost i održivost materijala.
Puno skladišnog prostora i funkcionalnog namještaja
"Apartman se iznajmljuje na Airbnbu za najviše dvije osobe. Stoga je bio potreban visok stupanj fleksibilnosti kako bi se udovoljilo što većem broju potreba gostiju i zadovoljili njihove različite zahtjeve", objašnjava Joana Schröder. Unatoč maloj površini, raspoloživi prostor može se maksimalno iskoristiti namještajem po mjeri. "Izazov je bio stvoriti dovoljno prostora za potpuno funkcionalnu kuhinju, kupaonicu s tušem, blagovaonicu i dnevni boravak, kao i ugodan prostor za spavanje. Osim toga, bilo je važno integrirati dovoljno rješenja za odlaganje posteljine i ručnika, ključnih za iznajmljivanje", kaže Kerrin Wendtland.
Svaki kvadratni milimetar je iskorišten
Multifunkcionalnost je čarobna riječ: preko stubišta gosti ne samo da ulaze u spavaću sobu u potkrovlju, već duge stepenice služe i kao radno mjesto i blagovaonica. Sve je zaokruženo tabureom koji pomaže i pri silaženju s gornjeg dijela, a budući da je samostalan, može se postavljati po potrebi. Ispod spavaćeg dijela nalazi se prostor za kompaktnu kupaonicu s umivaonikom, tušem i WC-om. Mala kuhinja s hladnjakom, sudoperom, policama i ladicama ispod stepenica pruža sve što posjetiteljima treba. To je moguće zahvaljujući stropovima stare zgrade visokim 3,20 metara.
Izdržljivi i održivi materijali
Moto projekta bio je “trajno i održivo”. Tako je studio radio s epoksidnom smolom temeljenom na obnovljivim sirovinama za pod, "kao što su oni koji se koriste u industrijskim skladištima s velikim opterećenjem", objašnjava Joana Schröder. "Na zidovima je korištena mineralna vapnena žbuka. Zahvaljujući svom prirodnom svojstvu upijanja vlage iz zraka, pa čak i filtriranja onečišćenja, jamči posebno zdravu i ugodnu unutarnju klimu. To je bilo posebno važno s obzirom na brojne elemente koji proizvode vlagu u ograničenom prostoru, kao što je kuhinja, tuš i prostor za spavanje.
Paleta boja čini stan većim
Prema riječima dizajnera, njihov monokromatski izbor čini prostor većim, prozračnijim i općenito skladnijim. "Dosljedna shema boja stvara čistu, minimalističku estetiku koja mikro-stan pretvara u ugodno i mirno utočište", kaže Kerrin Wendtland. No, arhitekti ne mogu zamisliti život u samo jedanaest četvornih metara: "Nedvojbeno postoje ljudi kojima bi ovaj prostor dugoročno bio dovoljan. Vlasnik bi se, primjerice, rado doselio ovamo nakon završetka obnove. Za mene, životni prostor znači i mogućnost neprestanog izmišljanja sebe unutar četiri zida i mogućnosti doživljavanja vlastite kreativnosti: jedanaest četvornih metara nije dovoljno prostora za igru."