
Ako se trebate samoizolirati, postoje određena pravila koja morate poštivati kako biste spriječili daljnje širenje virusa.
Da biste pravilno postavili karantenu u prostoru gdje živite vi ili osoba o kojoj se brinete trebate ostati kod kuće. Ne biste trebali ići na posao, u školu ili na javne površine, niti koristiti javni prijevoz ili taksi vozila sve dok vam ne kažu da je to sigurno.
Za nabavku namirnica i kupovinu savjetuje se da zatražite pomoć ili naručite telefonom ili putem interneta.

1. Odvojite se od ostalih članova u svom kućanstvu
Trebali biste ostati u dobro prozračenoj sobi s prozorom koji se može otvoriti, odvojenoj od ostalih ukućana. Držite vrata zatvorena.
Također biste trebali sve sadržaje koristiti odvojeno, a posebno kupaonicu. Ako nemate zasebnu kupaonica, potrebno je napraviti rutu kretanja do kupaonice te koristiti kupaonicu posljednji.
Osnovne upute također navode da izolirana osoba treba koristiti odvojene ručnike od ostalih članova kućanstva, kako za sušenje nakon kupanja ili tuširanja, tako i za higijenu ruku.

2. Zajednički smještaj
Ako živite u studentskom domu sa zajedničkom kuhinjom, kupaonicom i dnevnim boravkom, trebali biste ostati u sobi sa zatvorenim vratima. Iz svoje sobe izlazite samo kad je potrebno i nosite masku ako vam je izdana.
Ako je moguće, zajedničku kuhinju izbjegavajte koristiti dok su drugi prisutni. Ako to nije moguće, nosite masku i obroke konzumirajte u svojoj sobi.
Tijekom pranja koristite perilicu posuđa (ako je dostupna) za čišćenje i sušenje korištenog posuđa i pribora za jelo. Ako to, međutim, nije moguće, trebali biste ih oprati ručno deterdžentom i toplom vodom te ih temeljito osušiti koristeći poseban ubrus.
Također, ako se ove preporuke ne mogu provesti, onda treba izbjegavati izolaciju kod kuće te potražiti pomoć .
3. Maska
Ako ste dobili masku, trebate ju nositi uvijek kada se nalazite u istoj sobi s drugim ljudima. Ako ne možete nositi masku, ljudi koji žive s vama trebaju je nositi dok su s vama u istoj sobi.
4. Kašalj i kihanje
Kada kašljete ili kišete, treba pokriti usta i nos jednokratnom maramicom. Sva maramice bacajte u plastičnu vrećicu za otpad i odmah operite ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi.
NAPOMENA: Trebalo bi često i temeljito prati ruke sapunom i vodom.
4. Izbjegavajte dijeljenje kućanskih predmeta
Ovo su predmeti koje ne biste trebali dijeliti:
- posuđe
- čaše
- šalice
- pribor za jelo
- ručnike
- posteljinu
NAPOMENA: Nakon uporabe ovih predmeta, temeljito ih operite sapunom i vodom. Perilice suđa možete koristiti za pranje posuđa i pribora za jelo.

5. Pranje rublja
Rublje, posteljinu i ručnike treba staviti u plastičnu vrećicu i oprati nakon što su testovi za COVID-19 negativni.
Ako to nije moguće i trebate oprati rublje kod kuće prije nego što su rezultati dostupni, onda perite rublje na najvišoj temperaturi kompatibilnoj za tkaninu pomoću deterdženta za pranje rublja. To bi trebalo biti iznad 60 stupnjeva C. Ako je moguće, sušite i glačajte rublje na najviše dopuštenoj temperaturi prema uputstvima na deklaraciji.
Nosite rukavice za jednokratnu upotrebu i plastičnu pregaču za rukovanje prljavim materijalima, a očistite sve površine i područje oko perilice rublja.
NAPOMENA: Temeljito operite ruke sapunom i vodom nakon rukovanja s prljavim rubljem (najprije uklonite rukavice ako ste ih koristili), i ne perite rublje u praonicama rublja.
6. Otpad
Sav otpad koji je bio u kontaktu s osobom koja se samoizolira, uključujući rabljene maramice i maske, treba odložiti u plastičnu vreću za smeće i vezati kad se napuni. Zatim plastičnu vrećicu treba staviti u drugu vrećicu i vezati.
Ne smijete odlagati vrećicu u kante za smeće ili je stavljati u zajednički prostor za odlaganje smeća sve dok se rezultati testiranja ne vrate negativni. Ako je test pozitivan, bit ćete upućeni o tome što učiniti s otpadom.

7. Kućni ljubimci
Ako se trebate samoizolirati, pokušajte se držati podalje od kućnih ljubimaca. Ali ako je to neizbježno, perite ruke prije i nakon kontakta.
8. Posjetitelji
Nemojte pozivati i ne dozvoljavajte posjete u vaš dom - samo oni koji već žive s vama mogu ostati. Ako postoji osoba koju trebate posjetiti, prvo razgovarajte o tome sa svojim liječnikom. Alternativno, ako je hitno, kontaktirajte osobu putem telefona.
Foto: Living4media, Shutterstock
Komentari
0