
U posljednje vrijeme sve je više slučajeva provala u stanove, osobito tijekom praznika i blagdana - poput ovih uskrsnih - kad su mnogi odsutni. Provalnici pomno biraju mete, često odlaze u izvidnicu prije same provale, a njihovi postupci djeluju gotovo profesionalno. Na meti su uglavnom stanovi koji ostaju prazni više dana zaredom, a otuđuju se vrijedne stvari poput novca, nakita i satova. Jednu takvu priču podijelio je korisnik Reddita iz Zagreba, a slučaj je već postao poznat u javnosti.
- Tijekom uskrsnih praznika provaljeno je u nekoliko stanova u našoj zgradi, uključujući i moj. Policija je obavila očevid, sve djeluje prilično profesionalno i nitko nije previše optimističan u pogledu daljnjeg ishoda - napisao je korisnik, ne otkrivajući o kojoj se zagrebačkoj četvrti radi.
Dodaje da su ukradeni uglavnom novac, nakit, skupi satovi i druge vrijednosti koje je teško locirati ili prepoznati. Pita se može li sam, neovisno o policiji, pokušati nešto učiniti:
- Ima li netko savjet gdje da se raspitamo za ukradene stvari koje se sad eventualno preprodaju? Postoji li nešto što mi pokradeni možemo poduzeti i sami pretražiti ili provjeriti? Sumnjam da će policija biti preangažirana, a šteta je velika - njegov je upit prenio portal ZagrebInfo.
U komentarima su se brzo javili drugi korisnici s vlastitim iskustvima i savjetima. Jedan od njih opisuje što su otkrili u svojoj zgradi:
- Svi stanovi u zgradi bili su označeni gotovo nevidljivom niti smole, koja je jednim krajem bila zalijepljena za zid, a drugim za ulazna vrata. Tko nije otvarao vrata dan-dva, nije prekinuo nit, po tome su znali tko nije doma.
Unatoč zaključanim protuprovalnim vratima, provalnici su ušli bez obijanja, očito pomoću master ključa:
- Svi smo imali protuprovalna vrata, zaključana do kraja (ne samo zalupljena!). Ušli su s nekim univerzalnim ključem, nijedna brava nije bila obijena. Nismo idioti da ne zaključavamo. U stanu smo imali sef koji su obili. Nakit i satove koje su odnijeli su oni koje svakodnevno nosimo... Gdje da ih inače držimo, u banci? - pita se korisnik koji tvrdi da se sve dogodilo na području Trnja.
Jedan od komentatora savjetuje dodatni oprez i pravne korake:
- Digni tužbu protiv firme koja ti je prodala i ugradila protuprovalna vrata. Bilo je slučajeva gdje su zaposlenici radili kopije ključeva prije ugradnje i prodavali ih provalnicima.
Na Redditu su se pojavile i teorije da neke provale možda nisu ni klasične provale:
- Prije nekoliko mjeseci provaljeno je u nekoliko stanova u Pionirovoj zgradi na Sigečici. Nisu postojali nikakvi vidljivi tragovi nasilnog ulaska. Ekipa je posumnjala da su provalnici imali rezervne ključeve ili nešto slično.
Korisnik iz Slovenije, bolji poznavatelj brava, pojasnio je da nije riječ o master ključu, a predložio je i kako se zaštiti:
- Isto je bilo kod nas u zgradi u Ljubljani, provalili su u nekoliko stanova, bez ikakvog traga oštećenja brave. Zgrada je stara 18 godina, neki ljudi su zamijenili brave, a provalnici su obili samo one stanove koji su imali originalne brave... Cisa Topolino, dobra brava, ali model star 20 godina i u upotrebi po cijeloj Europi, postoji način kako je obiti. Sad zamislite, zgrada sa 75 posto stanova koji imaju isti tip brave. Raj za lopove... Zato, ako svi stanovi u zgradi imaju ista protuprovalna vrata, odmah zamijenite brave kad uselite. Kad imate bravu koja je drukčija od ostalih u zgradi, provalnici će zaobići vaš stan jer im je lakše provaliti kod susjeda.
Za kraj, jedan korisnik podijelio je osobnu priču i dodao dozu pesimizma:
- I meni su uzeli satove i nešto novca. U obitelji imamo jednog bivšeg inspektora kriminaliteta iz MUP-a. Rekao mi je da, osim ako satovi nemaju serijske brojeve koji se mogu prijaviti proizvođaču, na sve mogu zaboraviti. Ako su provalnici profesionalci, već je sve promijenilo više ruku i nestalo.
Priče poput ovih jasno pokazuju da provalnici postaju sve sofisticiraniji, a žrtve često ostaju bez ikakve pomoći ili nade u povrat izgubljenog. Stoga im pokušajte otežati posao što je više moguće: na stranicama MUP-a možete provjeriti što sve možete učiniti da se efikasnije zaštite od provala.
Komentari
2